Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ülkemizin en büyük barajları hangileridir ve hangi ildedir?

Ülkemizin en büyük barajları hangileridir ve hangi ildedir?
 • 06.09.2015

Ülkemizde bazı barajlarımız vardır ki büyüklükleri bakımından birçok doğal gölleri geride bırakmaktadırlar. 

Ülkemizin en büyük barajları ülkemizin doğusunda bulunan Atatürk Barajı, Keban barajı, Karakaya barajı ve Orta Anadolu’da bulunan Hirfanlı barajıdır. 

Ülkemizin yapay gölleri olarak gösterilen baraj gölleri büyüklük sırasına, kapladıkları alan ve bulundukları yer itibarıyla küçük küçük bilgilerle çıkartılmıştır. 

Atatürk Barajı-11-Ülkemizin en büyük barajı yaklaşık olarak 817 kilometrekarelik bir alan kaplayan ATATÜRK BARAJI’dır. Atatürk Barajı aynı zamanda ülkemizin en çok bilinen barajlarından bir tanesidir. Atatürk Barajının kapladığı alan iki ilimizin sınırları içinde bulunmaktadır.  Bu illerimiz Adıyaman ve Şanlıurfa illeridir. 

2-Ülkemizin en büyük ikinci barajı olma özelliği yine ülkemizin en çok tanınan barajlarından bir tanesi olan KEBAN BARAJI’dır. Keban barajının kapladığı alan yaklaşık olarak 675 kilometrekaredir. Keban barajımız üç ilimizin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bu illerimiz Elazığ, Tunceli ve Erzincan illeridir. 

3-Ülkemizin en büyük üçüncü barajı ise yine en çok tanınan barajlarımızdan KARAKAYA BARAJI’dır. Karakaya barajı diğer iki büyük barajımızdan oldukça küçük olmasına karşın bu büyüklüğü ile üçüncü sırada yer almaktadır. Karakaya barajının kapladığı alan 298 kilometrekaredir. Karakaya barajı Malatya, Elazığ ve Diyarbakır sınırları içerisinde bulunmaktadır. 

Hirfanlı Barajı4-Ülkemizin en büyük dördüncü barajı ise ismini sıkça duymuş olduğumuz Ankara Kırşehir sınırları içerisinde bulunan HİRFANLI BARAJI’dır. Yaklaşık olarak 263 kilometrekarelik bir yüzölçüme sahiptir. 

5-Beşinci sırada bulunan barajımız büyüklüğü 100 kilometrekarenin üzerinde bulunan 5 büyük barajımızdan bir tanesi olan ALTINKAYA BARAJI’dır. Altınkaya barajının büyüklüğü 118 kilometrekaredir. Bu barajımız Karadeniz bölgesinde bulunmakta olup sadece bir ilimizin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Samsun ilimizde bulunan bu barajımız. Karadeniz bölgesinin de en büyük barajı olma özelliğine sahiptir. 

6-Altıncı sırada bulunan barajımız İç Anadolu bölgesinde bulunan Ankara ve Eskişehir illerimizin sınırları içinde yer alan SARIYAR BARAJI’dır. Sarıyar barajının kapladığı alan yaklaşık olarak 83 kilometrekaredir. 

Seyhan Barajı7-Listemizin 7.sırasında yer alan Adana ili sınırları içinde bulunan 67 kilometrekare büyüklüğündeki SEYHAN BARAJI’dır. 

8-Sekizinci sırada yer alan ise Sivas ve Giresun illerimizin sınırları içinde bulunan 64 kilometrekarelik bir büyüklüğe sahip olan KILIÇKAYA BARAJI’dır. 

9-Dokuzuncı sıradaki barajımız ise Osmaniye ilimizde bulunan 49 kilometrekarelik bir büyüklüğe sahip olan ASLANTAŞ BARAJI’dır. 

10-Onuncu sırada ise Manisa ilimizde bulunan 47 kilometrekare büyüklüğündeki DEMİRKÖPRÜ BARAJI’dır. 

Günümüz itibarıyla ülkemizin en büyük 10 barajı bunlardır.  Örneğin Ülkemizin en büyük barajı olma özelliğine sahip olan Atatürk Barajı ülkemizdeki en büyük 6, 7, 8, 9 ve 10. Sırada bulunan barajların kapladığı alanın 2,5 katından daha fazladır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. mete ırmak diyor ki:

  Çorum da bulunan obruk barajını yazmamışsınız

  1. adıyamanlı diyor ki:

   cunku cok kucuk ona kalırsa her yerde var onun kadar

 2. Adıyamanlı diyor ki:

  En büyük baraj adıyamandaymış ama adıyaman bütün bir yazı susuz geçiriyor böyle bir dünya yok

  1. adıyamanlı diyor ki:

   salak salak konusma o sular size ulasması için degil onun amacı elektirik üretimi ve yerli sermayeyi artırmak için o sular tarımda kullanılabilir içme suyu degil yani tatlı su degil

 3. adıyamanlı diyor ki:

  salak salak konusma o sular size ulasması için degil onun amacı elektirik üretimi ve yerli sermayeyi artırmak için o sular tarımda kullanılabilir içme suyu degil yani tatlı su degil

 4. Murat diyor ki:

  Almus barajı kılıçkayadan büyük deniliyordu ama kılıçkaya listede var iken almus yok. Keşke kaynağı belirtseydiniz

YORUM YAZ