Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ülkemiz En Yüksek ve En Düşük Sıcaklıklar ile En Yüksek ve En Düşük Rüzgâr hızları;

Ülkemiz En Yüksek ve En Düşük Sıcaklıklar ile En Yüksek ve En Düşük Rüzgâr hızları;
  • 28.03.2015

Bu iki konu ile ilgili olarak ilk rüzgar hızlarından bahsedelim; 

1-Bugüne kadar Türkiye’de görülen en yüksek rüzgar hızı:

Ülkemiz özellikle konumu itibari ile yüksek rüzgarların, fırtınaların ve kasırgaların fazla olmadığı bir coğrafyada bulunmaktadır.

Özellikle okyanus kenarında bulunan bir ülke olmaması nedeniyle de genel itibari ile yüksek dereceli rüzgarlar fazla görülmemektedir.

Örneğin Amerika kıtasında çok yüksek hızlarda rüzgarlar ve kasırgalar görülmektedir, bu kıtanın coğrafi nedenlerden dolayı arıca okyanusa kıyısı olan bölgelerde çok büyük can ve mal kaybına neden olan büyük ölçekli kasırgalar görülmektedir. 

Rüzgar Hızı ölçümüAcaba ülkemizde bugüne kadar görülmüş olan en yüksek ölçekli rüzgarın hızı ne kadardır?

Ülkemizde özellikle kış mevsimlerinde bazı bölgelerde yüksek hızlı rüzgârlar ve fırtınalara rastlamışızdır, küçük mal kaybına neden olan bu rüzgârlar bazen de can kaybına neden olabilmektedirler. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre ülkemizde yaşanmış en yüksek hızlı rüzgar 1 Ocak 1978 Yılında TOKAT ilimizde görülmüştür.

Bundan yaklaşık olarak 40 yıl önce görülen bu rüzgarın hızı saniyede 48.9 metre olarak ölçülmüştür.

Bu rüzgar hızını saate vurduğumuz zaman Saatte 176 kilometrelik bir hız demektir. Bu oldukça yüksek bir hızdır. Çünkü bir rüzgarın ve fırtınanın kasırga sayılabilmesi için hızının saatte 118 kilometre olduğu düşünülür ise bu cidden çok yüksek bir değerdir.

Rüzgar hızı ölçer (Anomometre)Tabi dünyada ölçülmüş olan en hızlı rüzgar hızının 511,77 kilometre olduğunu düşünür isek bu hız yaklaşık olarak dünyada ölçülen en hızlı rüzgar hızının 1/3′ne dek gelmektedir.

Rüzgarların hızını ölçen aletlere Anomometre adı verilmektedir. Rüzgar gülleri rüzgar hızını ölçmede kullanılan en önemli aletlerden olup, günümüzde artık küçük elektronik rüzgar hızı ölçen aletlerde bulunmaktadır. 

 

2-Türkiye de ölçülmüş en düşük ve en yüksek sıcaklık değerleri;

Ülkemiz sıcaklık farkının yüksek olduğu ülkelerden bir tanesidir, bazı deniz kenarında bulunan illerimiz denizin verdiği etki nedeniyle gün içinde sıcaklık farkı az olsa da özellikle karasal iklimin görüldüğü yerlerde sıcaklık farkı da oldukça yüksektir.

Bunun yanında ülkemiz matematiksel konum itibarı ile Güneşin dik gelmediği ülkelerden bir tanesidir. Güneş hiçbir zaman ülkemize dik gelmemektedir. Özellikle Ülkemiz 36-42 kuzey paralellerinde bulunduğu için ülkemize güneş ışınları en fazla 82-83 derecelik bir açıyla gelmektedir ve buda Güneşin Yengeç dönencesine dik geldiği zamandır.

Ülkemiz konum itibariyle Dönenceler dışında kaldığı için yaz ve kış mevsimi yaşanan bir ülkedir. Ve Mevsimler arasındaki sıcaklık farkları da bu nedenle fazla olmaktadır. En azından yaz ve kış belirgin bir şekilde yaşanmaktadır.

Matematiksel konum sebebiyle Ülkemizin en sıcak olduğu aylar Temmuz ve Ağustos ayları iken En soğuk olduğu aylarda Ocak ve Şubat aylarıdır.

Yüksek SıcaklıkŞimdi gelgelelim ülkemizde en sıcak ve en soğuk değerler nerede ve ne zaman ölçülmüştür? 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre ülkemizde bugüne kadar ölçülmüş olan en yüksek sıcaklık 14 Ağustos 1993 Yılında Mardin Kocatepe’de ölçülmüştür. Ölçülen sıcaklık değeri 48.8 Santigrat derecedir. 

Yine Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre ülkemizde bugüne  kadar ölçülmüş olan en düşük sıcaklık ise 9 Ocak 1990 tarihinde Van Çaldıran’da ölçülmüştür. Ölçülen değer -46,4′tür. 

Görüldüğü üzere en sıcak ölçümün yapıldığı tarih Ağustos ayı en soğuk ölçümün yapıldığı zaman ise Ocak ayıdır. 

Sıcaklık ölçen alete Termometre adı verilmekte olup, günümüzde çok gelişmiş termometreler yapılmıştır. Bu sayede sıcaklık değerleri net ve kesin olarak ölçülebilmektedir. 

Yararlanılan kaynaklar;

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Resmi web sitesi (mgm.gov.tr)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ