Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Uhud Savaşı (Uhud Muhaberesi) Özellikleri nelerdir?

Uhud Savaşı (Uhud Muhaberesi) Özellikleri nelerdir?
  • 15.11.2015

İslam tarihinde gerçekleşmiş olan ve Tarihte Müslümanların ve Müslümanlar ile Mekke’li Kureyşlilerin yapmış olduğu ikinci savaş olmakla birlikte aynı zamanda Müslümanların ilk kaybettiği savaş olma özelliğine sahiptir. Uhud Savaşı Miladi Takvime göre 23 Mart 625 yılında yapılmıştır.

uhud DağıUhud Savaşının özellikleri nelerdir?

-Uhud Savaşı Müslümanlar ile Mekkeli Müşriklerin arasında geçen ikinci savaştır.

-Savaşın yapıldığı yer Medine’ye yaklaşık olarak 8-9 kilometre bir uzaklıkta bulunan Uhud dağı civarıdır. Uhud dağından dolayı bu ismi almıştır.

-Müslümanların kaybettiği ilk savaş olma özelliğine sahiptir.  

-Müslümanların Gayrimüslimlerle yaptığı ikinci savaştır.

-Hazreti Muhammed’in katılmış olduğu ikinci savaştır.

Uhud Savaşının Sebepleri Nelerdir?

-Uhud savaşının temel sebebi Bu savaştan yaklaşık olarak 1 yıl önce yapılan ve Müslümanların kazanmış olduğu Bedir savaşının intikamının alınmasıdır. Bununla birlikte Müslümanların güçlenmesini ve yükselişini önlemek amacı güdülmüştür.

Uhur SavaşıUhud Savaşında Müslüman ve Mekkelilerin askeri gücü nedir?

-Müslümanlar yaklaşık olarak 750 civarında bir kişiden oluşurken Mekkelilerin ordusu yaklaşık olarak 3200 kişi civarındadır. Müslümanlarda Atlı Süvari sayısı 4-5 adet civarında iken 3200 kişilik Mekkeli ordusunun 200 kadarı atlı süvarilerden oluşmakta idi. Müslümanların 750 kişilik ordusunun yaklaşık 50 tanesi okçulardan oluşmakta idi.

Uhud Savaşı Komutanları kimlerdir?

-Müslümanların Komutanları Muhammed bin Abdullah (Hz. Muhammed) ve Hamza bin Abdülmüttalib (Hz.Hamza) olup, Mekkelilerin komutanları Ebu Süfyan ve Halid Bin Velid’dir.

Savaş nasıl yapılmıştır?

-Uhud savaşı her iki ordunun hazırlık yaparak savaştığı bir savaş olup, Hz. Muhammed özellikle Mekkeli Müşriklerin askeri kalabalıklığının avantajını azaltmak için ve Mekkelilerin Uhud Dağını arkadan dolaşarak arkadan saldırmasını önlemek için Uhud dağı eteklerinin en dar iki kısmına 50 okçuyu da yerleştirmiştir. Fakat savaşta Müslümanların ilerlediği bir durumda Okçular savaşı kazandık düşüncesi ile yerlerini terk ederek düşman üzerine gitmişler ve bunu fırsat bilen Mekkeli Müşrikler de okçuların terk etmiş olduğu geçitten geçerek Müslümanlara saldırmışlardır ve Müslümanlar bu savaşı kaybetmiştir.

Uhud savaşıUhud Savaşında Müslümanlardan ve Mekkelilerden kaç kişi ölmüştür?

-Savaşta her iki taraftan da ölen kişilerin sayısı net olarak bilinmemekle birlikte Müslümanlar tarafından yaklaşık olarak 70-75 kişi, Mekkeli müşrikler tarafından da 45-50 kişi civarında bir kayıp verildiği kayıtlarda geçmektedir.

Uhud Savaşının sonuçları nelerdir?

-Savaş sonucunda Müslümanlar Uhud savaşını kaybetmişlerdir.

-Müslümanların önemli komutanlarından olan Hamza bin Abdülmüttalib (Hz.Hamza) hayatını kaybetmiştir.

-Mekkeli Müşrikler moral bulmuşlardır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ