Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Uçak motorları kaç beygirdir?

Uçak motorları kaç beygirdir?
 • 24.06.2018

En çok merak edilen konulardan bir tanesi olan uçakların kaç beygir oldu konusudur. Çünkü beygir bir güç birimidir. Bu nedenle devasa uçakları hareket ettiren ve onların havalanmasını sağlayan gücünde oldukça büyük bir güç olması gerekmektedir. Bütün motorlu araçların da en çok merak edilen ve ilgi çeken konularından bir tanesini oluşturan güçleri birçok insan tarafından öncelikli konu olmaktadır. Özellikle araç alırken dikkat etmiş olduğumuz beygir konusu bu devasa uçaklar da da oldukça merak uyandıran konulardan bir tanesidir.

en güçlü uçak motoruÖrneğin en küçük motorlu araçlar olan motorsikletlerde beygir gücü 3-5 beygir ile ifade edilirken bu çok büyük araçlarda binlerle ifade edilmektedir.

Örneğin araçlarda ortalama beygir gücü 100 civarında iken bir uçak gemisindeki beygir gücü yaklaşık olarak 250.000 civarındadır. Ve bu uçak gemilerindeki bu muhteşem gücü nükleer enerji ile çalıştırılan motorlar üretmektedir.

Yine yaklaşıkolarak 50-60 ton ağırlığında olan bir tankın beygir gücü de 1500 ton civarındadır.

Acaba gökyüzünde uçan o devasa yolcu uçakları kaç beygir gücündedir. Bunları uçuran ve hareket ettiren motorların güçleri kaç beygirdir.

ge90 uçak motoruBunu yine bir yolcu uçağından örnek vererek anlatacak olur isek, dünyanın en büyük motoru olma özelliğini elinde bulunduran General Motora ait GE90 motoru yaklaşık olarak 160.000 beygirlik bir güç üretmektedir. Bu motorun kullanılmış olduğu Boeing 777-300 ER yolcu uçağının maksimum kalkış ağırlığı 350.000 ton civarındadır.

Yaklaşık olarak 350 ton ağırlığındaki bu yolcu uçağını hareket ettirip kaldırabilmek için çift motor bulunmakta olup, bu çift motorun toplam beygir cinsinden gücü ise yaklaşık 320.000 beygirlik bir güç demektir.

dünyanın en güçlü uçak motoruSitemizde bulunan General Motara ait GE90 motoru özelliklerine ilişkin bir yazımız bulunmakta olup, dileyen bu motor hakkında da bilgi edinebilir.

Şunu ifade etmek gerekir ise çok büyük uçakların beygir gücü yaklaşık olarak 300.000 beygir gücündedir.

Örneğin dünyanın en büyük uçağı konumund olan Airbus A380 yolcu uçağının azami kalkış ağırlığı 560 ton civarındadır ve bu uçak hareket etmek, havalanmak ve havada kalmak için 4 adet motor kullanmaktadır. Buda yaklaşık olarak en az 500.000 ila 600.000 beygir civarında bir güce sahip olması demektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Mete diyor ki:

  Birde. Kw yyonunden hhesap edilse yi olcak derim.ucak kalkarken hava basini artirilsa diyom suandan az yakar derim.nasil olcak derseniz motorun dis hacmini genisleterek mesela 10,15 santim kaportayi bolartarak.ucaga birsey olmaz.yalniz havayi daha fazla alir aldigi havayi sikistirip daha fazla ittirecegenden o fazla hava ……….

  1. Mete diyor ki:

   Ucak motorunu ortadan kasnakla dinamo vasitasi ile donderecen .motoru 1,5 m.uzatacan 20 santim genisletecen akuleri ortama 10. 20 santicratta tutacan akuleride ayni isi da olcak birde elektrik uretim alani 2 m kup yeter ben sana ucaklari ucurayim .not: su an 20 kw var istersem bu 20 000 kw yaparim daha fazla iste oda olur yeterki dunyada yuksek alternator olsun bu rakam 1600 kw lik gordum rakamda buna mukabil.ama 2.3.4.5.6.7.8.9.10. Bin olursa ona gore yuksek olur elektrik uretimi.simdi istedim bir katta,bin kata kadar apt nin elektrigini vereyim.gemiler okey,tum arabalar okey.ne yazikki bunu anlatacak merci bulamadim.kime dedimse inandiramadim bana manyak diyorlar kafayi siyirmis diyorlar.tek umidim ekrem kaldi ona diyecegim .bana 10 kat 4 daire ver onun elektrigini yapayim..tek elektrik degil bak isitma,isinma,yikanacak su,sogutma,tum elektrikli aletler,evin tum elektrik lambasi hepsi ni yaparim.

 2. Musti diyor ki:

  Tek rakibim thy diyen 600000 hp olan uçakla kıyaslaması çok komik değilmi

YORUM YAZ