Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Uçak gemilerinin özellikleri nelerdir?

Uçak gemilerinin özellikleri nelerdir?
  • 15.12.2014

Uçak gemileri isminden anlaşılacağı üzere uçak taşıyan gemiden ziyade uçakların iniş ve kalkış yapabildiği gemilere verilen isimdir.

Uçak gemileri hem uçakların bir yerden bir yere taşınmasında hemde uçakların iniş kalkış yapabildiği üzerinde pist bulunan gemilerdir.

Uçak gemileri Uçakların icadıyla birlikte ihtiyaç duyulması nedeniyle ortaya çıkmış olan bir gemi türüdür. Uçak gemilerinin yapılması ile birlikte özellikle savaş uçakları kara haricinde denizdeki herhangi bir noktada bulunan uçak gemilerine iniş ve kalkış yapabilir hale gelmişlerdir.

Uçak gemileri dünyadaki çok az bazı ülkelerde bulunmaktadır. Uçak gemisi bulunan ülkelerinde bir çoğunda tek uçak gemisi bulunmaktadır. Dünya üzerinde en büyük uçak gemisi filosu Amerika Birleşik Devletlerinde bulunmaktadır. 12 civarında geneli büyük olan uçak gemilerinden oluşan Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri bu uçak gemilerinin bir çoğunun dünyadaki bazı yerlere konuşlandırmış durumdadır.

Uçak Gemisi-1Uçak gemileri büyüklüklerine göre farklı özellikler gösterdiğinden Amerika Birleşik Devletleri ordusunda bulunan ve aşağı yukarı birbirleri ile aynı özellikleri taşıyan uçak gemilerinden ABD’nin ilk nükleer uçak gemisi özelliğine sahip olan USS Enterprise isimli geminin bazı özelliklerine bakalım:

USS Enterprise uçak gemisinin özellikleri nelerdir?

Bu uçak gemisi Amerika Birleşik Devletlerin ilk nükleer uçak gemisi olma özelliğine sahip olup nükleer enerji ile çalışmaktadır.

Ağırlığı yaklaşık olarak 90.000 Ton’dur.

Uzunluğu 333 Metredir.

Bu Uçak gemisinin genişliği yaklaşık olarak 77 Metredir. Yani boy uzunluğunun 4’te 1 oranındadır.

Bu uçak gemisinde toplam olarak 85 adet uçak taşıyabilmektedir. Uçak gemisi kapasitesi 85 adettir.

Uçak Gemisi-2Bu uçak gemisinin denizdeki maksimum hızı saatte 65 kilomletredir.

Bu uçak gemisinde 250’si pilot olmak üzere toplam olarak 6000 civarında mürettebat bulunmaktadır.

Ayrıca dünyanın en büyük nükleer uçak gemisi konumunda olan USS Enterprise gemisi hareketini 8 adet nükleer reaktör ile gerçekleştirmektedir.

Bu uçak gemisinde kendi savunmasını yapabilmesi için uçaksavar silahları ve Toplar ile Füzeler bulunmaktadır. Hatta nükleer başlık taşıma kapasiteli uzun menzilli füzelerde bulunduğu beyan edilmektedir.

Uçak gemileri çok sayıda personel ile  aylarca denizde kalabilecek şekilde su ve gıda stoku yapılabilen gemilerden bir tanesidir.

Amerika birleşik devletlerinin elinde bulunan bazı uçak gemilerinin uçak taşıma kapasiteleri 90 adet civarındadır.

Uçak Gemisi-3Bazı uçak gemileri oldukça küçük olup 10-15 adet uçak taşıma kapasitesindedir. Uçak gemilerinin özellikle son modellerinde uçakları piste çıkarabilmek için çok güçlü ve çok büyük asansör sistemleri bulunmaktadır.

Nükleer olmayan uçak gemilerinde çok güçlü dizel motorlar bulunmaktadır.

Nükleer enerjinin bu uçak gemilerinde kullanılması ile birlikte hiç yakıt almadan 20 yıldan fazla süre sularda kalabilme özelliğinede kavuşmuştur.

Uçak gemilerinin fiyatları büyüklüklerine ve özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Örneğin 2-3 milyar dolardan başlayarak özellikle Amerika Birleşik Devletlerinin halen İnşaat aşamasında bulunan ve dünyanın en büyük uçak gemisi olma özelliğini taşıyan 1100 metre uzunluğa ve 250 metre genişliğe sahip olması düşünülen uçak gemisinin maliyetinin yaklaşık olarak 14 milyar Dolara malolacağı açıklanmıştır. Bu nedenle bir uçak gemisinin ne kadar olduğu dediğimiz gibi uçak gemisinin büyüklüğü ve özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ