Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Üç (3) Yıldızlı otellerin özellikleri

Üç (3) Yıldızlı otellerin özellikleri
  • 15.05.2015

Üç yıldızlı oteller özellikle ülkemizin şehir otelleri olup, turizm yerlerinde 4 ve 5 yıldızlara nazaran daha ekonomik olan otellerdir. Özellikle turizm illerinde çok sayıda 3 yıldızlı otel bulunmaktadır.

Oteller-1Üç yıldızlı otellerde olması gereken özellikler nelerdir?

1-Üç yıldızlı otellerde en az oda sayısı 10 adet olmalıdır. 10 odadan daha az odası bulunan otellere yıldız verilmez.

2-Resepsiyonu aynı zamanda rahat oturma imkânı bulunan bir lobinin olması şarttır. Eğer ayrı bir oturma salonu var ise bu şartın olması aranmaz.

3-Otel yönetimine ait bir yönetici odasının ve ilave bir yönetici odasının bulunması şarttır.

4-Asansör ile ilgili olarak eğer müşterilerin inip çıkacağı kat sayısı üçten fazla ise otel kapasitesini kaldırabilecek sayıda müşteri asansörü olması şarttır.

6-Gelen müşterilerin kahvaltı yapabileceği bir ofis veya kahvaltı solunu olması gerekir, yeterli büyüklükte oturma salonu ya da lokanta bulunması durumunda bu kahvaltı verme amaçlıda kullanılabilir, özellikle yazlık tesislerde bu amaçla kullanılan bir salonun bir kısmı açık olabilmektedir.

7-Yine sadece sezonluk açık tutulan tesisler haricinde kapı girişinde rüzgârlık, hava perdesi döner kapı veya benzeri düzenleme şarttır,

Telefon8-Odalarda telefon bulundurulması şarttır. (Dışarı ile doğrudan bağlantılı bir telefon)

9-İlk yardım dolabının bulunması şarttır

10-Oda sayısının 1/4 ‘lük kısmına hizmet edebilecek kıymetli eşya kasası olmalıdır.

11-Genel kullanım alanları ile yatak odalarının tamamını kapsayacak şekilde, hali, parke veya seramik gibi malzeme ile yapılmış olması şarttır.

12-Odalara içecek hizmeti bulunmalıdır.

13-Yatak Katlarında kat hizmetleri için ofis veya dolap olmalıdır

14-Odalarda saç kurutma makinası şarttır.

Klima15-İklim şartlarına göre genel kullanım alanlarında yani genel mahallerde ve odalarda klima sistemi şarttır.

16-İklim koşullarına göre müşterilerin bulunduğu odalarda klima sistemi zorunludur. (iki yıldızlı otelde bu şart aranmaz, iki yıldızlı otele göre artı istenen şart)

17-Yatak Sayısının 1/4 ‘ü oranında oturma imkânı olan, lobiden ayrı olarak düzenlenmiş oturma salonu bulunmalıdır (iki yıldızlı otelde bu şart aranmaz, iki yıldızlı otele göre artı istenen şart)

18-İlave bir yönetim odasının bulunması gerekir (iki yıldızlı otelde bu şart aranmaz, iki yıldızlı otele göre artı istenen şart)

19-Odalarda televizyon olması zorunludur (iki yıldızlı otelde bu şart aranmaz, iki yıldızlı otele göre artı istenen şart)

20- Odaların en az yarısında mini bar ile yiyecek ve içecek türlerine uygun servis malzemesi bulundurulması zorunludur. (iki yıldızlı otelde bu şart aranmaz, iki yıldızlı otele göre artı istenen şart)

21- Yüzme havuzu veya ikinci sınıf lokanta veya kafeterya veya kişi başına en az 1,2 metrekare alan düşecek şekilde en az elli kişilik çok amaçlı salon bulundurulması zorunludur (iki yıldızlı otelde bu şart aranmaz, iki yıldızlı otele göre artı istenen şart)

22- Çamaşır yıkanması ve ütüleme hizmetinin bulunması zorunludur (iki yıldızlı otelde bu şart aranmaz, iki yıldızlı otele göre artı istenen şart)

Oteller-323- Rezervasyon hizmetlerinin ve işlemlerinin bilgisayarla yapılması şarttır (iki yıldızlı otelde bu şart aranmaz, iki yıldızlı otele göre artı istenen şart)

24-Büfe hizmeti 24 saat yapılmak zorundadır (iki yıldızlı otellerde bu 06:00 ile 24:00 arasındadır)

Yukarda belirtildiği üzere 2 yıldızlı bir otelin 3. yıldızı alabilmesi için klima sistemi gerekli olan iklim koşulu var ise bütün odalara klima takmalıdır, ilave yönetim odası yapmalıdır, her odaya televizyon koymalıdır, Yüzme havuzu veya ikinci sınıf lokanta yata kafeterya veya kişi başına 1,2 metre alan düşecek şekilde en az elli kişilik salon yaptırmalıdır, Çamaşır yıkama hizmeti, ütüleme hizmeti vermelidir, Rezervasyon hizmetlerini bilgisayar ile gerçekleştirmeli ve büfe hizmetlerini 24 saate çıkarmalıdır, odalarının en az yarısında mini bar bulunmalıdır.

Yararlanılan Kaynaklar

Resmi Gazete “Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik”

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ