Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Türkiye’nin keskin nişancı tüfeği JMK Bora 12′nin özellikleri nelerdir?

Türkiye’nin keskin nişancı tüfeği JMK Bora 12′nin özellikleri nelerdir?
 • 13.09.2015

Ülkemiz ordumuzda ve iç güvenlik birimlerinde kullanılmak üzere keskin nişancı tüfeği olarak Bora 12 isimli tüfeği tasarlamış olup tamamı Türk üretimi olan bir silah olması sebebiyle önem arz etmektedir. Sık kullanılmadığı için çok sık duymuş olduğumuz bir silah değildir. Fakat özellikleri itibarıyla önemli bir silahtır. Bilindiği üzere dünyadaki en ünlü keskin nişancı silahı kanas silahıdır. Ve dünyadaki en büyük Pazar payına sahip silah ta yine bu kanas silahıdır. Kanas dünya üzerinde en çok bilinen keskin nişancı silahı olma özelliğini de elinde bulundurmaktadır. 

Bora 12 keskin nişancı tüfeğiPeki, yerli üretim olan JMK Bora 12 isimli keskin nişancı silahının özellikleri nelerdir? 

Türkiye’nin yapmış olduğu ilk uzun menzilli keskin nişancı tüfeğidir. 

Toplam olarak 5 yıllık bir çalışmanın ürünü olup bu çalışmalar sonucunda seri üretime geçmiştir. Bora 12 silahının namlu çapı 7,62 milimetredir. 

JMK Bora 12 silahının tesirli menzili 1200 metre olup 1000 metreye kadar nokta hedef atışı yapabilmektedir. 

JMK Bora 12 silahı ülkemiz silahlı kuvvetlerinde ve iç güvenlikte kullanılması ile birlikte bazı Avrupa ülkelerine de ihraç edilmektedir. Bu silahı en çok ihraç ettiğimiz ülke Azerbaycan ülkesi olup 2009 tarihinden buyana bu ülkeye bu silah ihraç edilmektedir.

Bora 12 keskin nişancı tüfeği-1Bora 12 uzun menzilli keskin nişancı tüfeği ülkemizin en büyük kurumlarından bir tanesi olan Makine Kimya Endüstrisi tarafından üretilmekte olup %100 Türk malı olan bir silah olup aynı zamanda patenti de yine ülkemize ait bir silahtır. 

JMK Bora 12 keskin nişancı tüfeği kendi sınıfının en iyilerinden bir tanesi olup atış testlerinde oldukça başarılı sonuçlan almıştır. Hatta Pakistan ülkesinde yapılan Uluslararası bir atış yarışmasından da birinci olarak çıkmıştır. 

Bora 12 keskin nişancı tüfeği bu isminden ziyada JNG 90 adıyla da bilinmektedir. 

Bora 12 keskin nişancı tüfeği yukardaki özelliklerinin yanında 4,8 kilogramlık bir ağırlığa sahiptir. Her ne kadar piyade tüfeklerine nazaran ağırlığı biraz ağır olarak gözükse de keskin nişancı tüfeklerinde normal bir ağırlığa sahiptir. Uzun menzilli bir keskin nişancı silahı olması sebebiyle 1 metrenin üzerinde bir namlu uzunluğuna sahiptir. Toplam namlu uzunluğu 108 santimetredir. 

Bora 12 keskin nişancı tüfeği-121Kurşunun namludan çıkış hızı yaklaşık olarak saniyede 840 metredir. Bu hızda gösteriyor ki namludan çıktıktan sonra tesirli menzili olan 1200 metredeki hedefe yaklaşık olarak 1,5 saniye de ulaşmaktadır. 

Bu silahı en çok ihraç ettiğimiz ülke Azerbaycan olup 2009 tarihinden buyana bu ülkeye bu silah ihraç edilmektedir. 

Yararlanılan kaynaklar;

mke.gov.tr (Makine Kimya Enstitüsü resmi web sitesi)

wikipedia.org

trt.haber.com.tr (TRT Haber Kanalı) 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Mustafa diyor ki:

  Peki bu bora 12 domuz avı için kullanacak olsak alabiliyormuyuz? Ayrıca şarjör kaç tane alıyor? Otomatik veya yarıotomatik kullanabiliyormuyuz? Şimdiden teşekkürler

  1. Furkan diyor ki:

   Şarjör kapasitesi 10 ve bu bir av tüfeği değil Mustafa bey domuzu da bunla avlarsaniz domuzdan parça bulamazsiniz

   1. Cihan diyor ki:

    Ayrıca kilitli bir mekanizmaya sahip olduğu için yarı otomatik olarak kullanılmıyor

  2. Muharrem Karaköse diyor ki:

   Yok kardeşim yaa imkânsizdan da zor. Hem silahin mermisi dahi turkiyede üretilmiyor. Klasik 7.62 çap kullanamazsın silahın ömrü kısalır. Mermisi de çok pahallı ve özel üretim. Silah da özel üretim. Bizde bile her timde sadece 1 tane bulunuyor. Jandarma envanterinde olan bi silah sivile asla vermezler

 2. Ufuk diyor ki:

  Bunları satın alabiliyormuyuz domuz avı için kullanacam uzun menzilli bi silah almak istiyorum yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkür ederim

 3. timur öz diyor ki:

  Köyde domuz avı yapmak için alabirmiyiz.alırs kaç tl aralığındadır.

 4. Ahmet Kaan ER diyor ki:

  İmkanı Yok Alamazsın 12 mermi alabiliyor üstüne sadece yarı otomatik benim olduğum keskin nişancı timinde bile hayla scar kullanılıyor

 5. Oktay Yılmaz diyor ki:

  guzel bir silah ama en guzeli zagros silahidir sonrasi ise dragonoftur

 6. Oktay Yılmaz diyor ki:

  En guzel silah kullanişi ise zagrostur eğitimide mukemmel sadece sigara içemeyenler kullanir

 7. Ali diyor ki:

  Çok ağır bir silah arazide çok yoruyor bi boka yaramaz

 8. Karaca diyor ki:

  arkadaslar ben yurtdisinda yasiyorum ve suan HK PSG1 kullaniyorum ve bora 12 tüfegini nerden siparis verip alabilirim biri bana yardimci olabilirmi?

 9. Berkay diyor ki:

  Usta ben bu silahı zulada çok kullandım ya tek atmıyor ya Türkiye’nin ilk oyunu olan Zula Bora 12 ezik göstermiş olmamış yani buradan yetkililere duyurulur

YORUM YAZ