Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Türkiye’nin en derin mağarası Peynirlikönü Mağarası (Egma Düdeni) özellikleri nelerdir?

Türkiye’nin en derin mağarası Peynirlikönü Mağarası (Egma Düdeni) özellikleri nelerdir?
  • 30.04.2018

Sitemiz tarafından ülkemizdeki mağaralar hakkında yapılan araştırmalar neticesinde ülkemizin en derin mağarası olma özelliğine sahip olan mağaranın Egma düdeni olarak da bilinen Peynirlikönü Mağarası olduğu tespit edilmiş olup, bu mağara hakkında kısa kısa bilgiler ve özellikler aşağıya maddeler halinde çıkarılmıştır.

Egma düdeniPeynirlikönü Mağarası (Egma Düdeni) özellikleri nelerdir?

-En önemli özelliği ülkemizdeki mağaralar arasında derinliği en çok olan mağara olmasıdır. Bu mağaramızın derinliği yaklaşık olarak1429 metredir. Bu mağaramızı ise yine derinliği bu mağaramıza çok yakın olan ve Niğde de bulunan Kuzgun düdeni takip etmektedir. Ayrıca Peynirlikönü mağaramız dünya üzerinde bulunan mağaralar arasında da en derin ilk 15 mağara arasında gösterilmektedir.

-Mağarayı ilk bulan MÜMAK ekibidir.

-Mağara 1990 yılında keşfedilmiştir.

-Mersin ilimize bağlı Anamur ilçemizde yer almakta olup Sugözü Köyü sınırları içindedir.

Egma düdeni-1-Peynirlikönü mağarasının ne kadar derin olduğu yıllarca yapılan çalışmalarce belirlenmiştir. Örneğin 1993 yılında 232 metreye kadar inilmişken 1997 yılında 1377 metreye 2004 yılında ise 1429 metreye inilmiş olup, bu derinliğin mağaranın sonu olduğu tespit edilmiştir. Bu yere kadar inenler Bulgar mağaracılar ve BÜMAK işbirliğidir.

-Mağara’nın diğer ismi olarak EGMA ismini vermiştik. Bu isim bulunduktan sonra verilen bir isim olup, Bu mağarada 2001 yılında yapılan araştırmalara katılan Mehmet Ali Özel’in aniden bastıran bir sağanak yağış seyebiyle burada vefat etmesinden ve yine ilk mağaracılardan bir tanesi olan ve trafik kazası sonucu kaybetmiş olduğumuz Evren Günay’ın anısına verilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ