Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Türkiye’de yaşanan en yüksek ve en düşük sıcaklık değerleri nedir? Nerede ve ne zaman yaşanmıştır?

Türkiye’de yaşanan en yüksek ve en düşük sıcaklık değerleri nedir? Nerede ve ne zaman yaşanmıştır?
  • 05.01.2016

Ülkemiz orta kuşakta bulunan bir ülke olması sebebiyle sıcaklık ve soğukluk değerleri orta seviyede bulunmaktadır.  Buna rağmen ülkemiz de çok yüksek sıcakları aynı zamanda çok düşük soğukları da gördüğü zamanlar olmuş ve halende olmaya devam etmektedir.

Ülkemizde sıcaklığa etki eden en önemli faktörlerden bir tanesi yükselti faktörü, denizel etki faktörü ve matematiksel konum nedeniyle oluşan ekvatoral bölgeye yakınlık etkisinden kaynaklanmaktadır.

Ülkemiz kuzey yarım kürede bulunması sebebiyle en sıcak ayları Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları iken en soğuk ayları ise Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır. Dolayısı ile en sıcak zamanlar yaz aylarında olurken en soğuk zamanlar ise kış aylarında meydana gelmektedir.

İlk olarak ülkemizin bugüne kadar yaşanmış ve ölçülmüş olan en yüksek sıcaklık değerinin ne zaman, nerede ve hangi derece ile yaşandığına bakalım.

Civalı TermometreÜlkemizde en yüksek sıcaklık değeri nerede, ne zaman ve hangi değerde yaşanmıştır?

-Ülkemizde en yüksek sıcaklık değeri MARDİN-KOCATEPE’de yaşanmıştır.

-Yaşandığı tarih 14 Ağustos 1993 tarihidir.

-Tam olarak sıcaklık derecesi 48.8 santigrat derece olarak ölçülmüştür.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre bu sıcaklık değeri ölçülmüş en yüksek sıcaklık değeri olarak kayıtlara geçmiştir.

(Ülkemiz değerlerini vermiş iken şu kısa bilgiyi de vermekte yarar görmekteyiz. Dünya üzerinde yaşanmış en sıcak değer ise 56,7 santigrat derece olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu değer Günümüzden yaklaşık olarak 100 yıldan fazla bir süre önce ölçülmüştür. 1913 yılında ölçülen bu Değer Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan “Ölüm Vadisi” ismiyle anılan bölgede ölçülmüştür)

Buzul VadisiÜlkemizde ölçülmüş olan en düşük sıcaklık değeri nerede, ne zaman ve hangi değerde ölçülmüştür?

Yine Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine dayanarak yaptığımız araştırma neticesinde;

-Ülkemizde bugüne kadar yaşanmış olan en düşük sıcaklık değeri VAN-ÇALDIRAN’da ölçülmüştür.

-Van-Çaldıran ilçesinde yaşanan bu en düşük sıcaklık değerinin ölçüldüğü tarih 9 Ocak 1990 tarihidir.

-Ölçülmüş en düşük sıcaklık ise 46,4 santigrat derecedir.

(Yine ülkemizde ki en soğuk yer, zaman ve değer verilirken dünya için durum nasıldır onu da verelim. Dünya üzerinde ölçülmüş olan en düşük değer Antartika bölgesinde Vostok ölçüm istasyonunda ölçülmüştür. 1983 yılında yapılan ölçüm sonucunda ölçülmüş en düşük değer olan -89,2 santigrat derecelik sıcaklık değeri bugüne kadar ölçülmüş en düşük değer olarak kayıtlara geçmiştir. Bu bölge Rusya sınırları içinde bulunduğundan Dünyada en düşük değerin ölçülmüş olduğu ülke Rusya olarak karşımıza çıkmaktadır)

Yararlanılan kaynaklar:

Mgm.gov.tr (Meteoroloji Genel Müdürlüğü web sitesi)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ