Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Türkiye’de ve Dünyada yıllık ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklık değerleri nedir, nerede, ne zaman olmuştur?

Türkiye’de ve Dünyada yıllık ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklık değerleri nedir, nerede, ne zaman olmuştur?
  • 05.01.2016

Ülkemiz bilindiği üzere dört mevsim yaşayan ülkelerden bir tanesi olması sebebiyle sıcaklık ortalaması değerleri ne çok yüksek nede çok düşük çıkmaktadır. Çünkü bulunduğu yer itibarıyla yani matematiksel konumu itibarıyla orta kuşakta bulunmasından dolayı sürekli olarak soğuk zamanlar geçirmediği gibi sürekli olarak sıcak zamanlarda geçirmemektedir. Örneğin Antartika bölgesi sürekli olarak soğuk olduğundan yıllık ortalama sıcaklık değerleri oldukça düşük seviyede olmaktadır. Örneğin Güneşin sürekli olarak dik ve dike yakın olarak geldiği ekvatoral bölgelerde ise sıcaklık değeri hiçbir düşük değerlere inmediği için genel olarak yıllık sıcaklık ortalaması yüksek seviyededir.

İlk olarak ülkemizdeki yıllık ortalama sıcaklık değerlerinin en düşük ve en yüksek seviyesi ne olmuştur ve nerede ne zaman yaşanmıştır? Baktıktan sonra aynı durumu dünya için ele alalım.

Halkalı GÜneş TutulmasıTürkiye’de en yüksek yıllık sıcaklık ortalaması ve en düşük yıllık sıcaklık ortalaması ne zaman, nerede ve hangi derecede ölçülmüştür?

-Ülkemizde yıllık ortalama sıcaklık değerinin en yüksek olduğu değer 21,3 santigrat derece olarak belirlenmiştir. Yıllık ortalama sıcaklık değerinin en yüksek ölçüldüğü ilimiz ise Hatay ilimizin İskenderun ilçesi olmuştur. Hatay-İskenderun bu sıcaklık değerini 1962 yılında görmüştür.

-Ülkemizde yıllık ortalama sıcaklık değerinin en düşük olduğu değer 1,8 derece olarak Kars İlimizin Sarıkamış ilçesinde 1972 yılında ölçülmüştür.

Civalı TermometreDünya’da en yüksek yıllık sıcaklık ortalaması ile en düşük yıllık sıcaklık ortalaması ne zaman, nerede ve hangi derecede ölçülmüştür?

-Dünya üzerinde ölçülmüş olan en yüksek yıllık ortalama sıcaklık değeri Etiyopya ülkesinde bulunan Dello’da ölçülmüştür.  Bu yüksek değerin hangi yılda olduğu tarafımızdan tespit edilememiş olup, sıcaklık değeri olarak 34.4 derece olarak belirlenmiştir. (Ülkemizde yaşanmış olan en yüksek yıllık ortalama sıcaklık değerinden yaklaşık olarak %50-60 oranında daha fazla bir değerdir)

-Dünya üzerinde ölçülmüş olan en düşük yıllık sıcaklık ortalaması değeri ise -56,7 santigrat değeri ile Antartika kıtasında bulunan Plateau isimli bölgede ölçülmüştür. Görüldüğü üzere bu sıcaklık değeri ülkemizde yıllık ortalama en düşük sıcaklık değerine göre oldukça çok daha düşük bir düzeyde bulunmaktadır.

Yararlanılan kaynaklar:

Mgm.gov.tr (Meteoroloji Genel Müdürlüğü resmi web sitesi)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ