Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Türkiye’de tam güneş tutulması ne zaman yaşanacaktır?

Türkiye’de tam güneş tutulması ne zaman yaşanacaktır?
  • 10.06.2018

Dünya üzerindeki en önemli doğa olaylarından bir tanesi olan güneş tutulmaları çoğu ülkelerde yüzyılda bir kez yaşanırken bazı ülkelerde bu yüzyılda dahi yaşanmaz. Bazı toprağı büyük ülkelerde yüzyılda bir kaç kez yaşanabilmektedir. Ülkemizde bu konuda şanslı olan ülkelerden bir tanesidir. Örneğin ülkemiz 1900 ila 2000 yılları arasında bu tam güneş tutulma olayını 3 kez yaşamış bir ülkedir.

Güneş tutulmasıYine yapılan bazı araştırmalara göre tam güneş tutulması olayını 2000 yılı ile 2100 yılı arasında yine 3 kez yaşanacağı bilgisi verilmiştir. Hatta bunlardan bir tanesi ülkemizde yaşanmış ve bitmiştir. Özellikle 2000 yılından önce doğmuş kişiler ülkemizde 21.yüzyılda görülen ilk güneş tutulmasını anımsayacaklardır. Yıl itibarıyla 2006 yılında yaşanan bu güneş tutulması bugüne kadar yaşanmış olan son tam güneş tutulması olarak karşımıza çıkmıştır.

Ne yazikki 2006 yılı ve sonrası doğmuş kişiler hatta bu tarihten birkaç yıl önce doğan kişilerde bu muhteşem doğa olayına ülkemizde görme şansına erişememişlerdir.

Daha öncede ülkemizde yaşanmış olan tam güneş tutulma olayları 1914, 1936 ve 1999 yıllarında gerçekleşmiştir. Bunun dışında halkalı ve parçalı tutulma olayları ara sıra görülmüş ise de en önemlisi tam tutulma olduğundan en çok ilgi çeken güneş tutulmasıda tam tutulmadır. Görüldüğü üzere 1936 yılı ile 1999 yılı arasında yaklaşık olarak 63 yıl vardır. Yani 1936 tarihinde doğan bir kişi eğer yaşadıysa hayatı boyunca bir kez tam 63 yaşında bu doğa olayına şahit olma şansını elde etmiştir.

Şimdi bu kısa bilgileri verdikten sonra acaba son güneş tutulması olan 2006 yılındaki tam güneş tutulmasını görmeyen vatandaşlarımız kendi ülkemizde bu muhteşem doğa olayını ne zaman göreceklerdir.

Güneş tutulması izlemeÜlkemizde görülecek en yakın tam güneş tutulması ne zaman olacaktır?

Yapılan hesaplamalara göre ülkemizde görülecek olan tam güneş tutulması tarihi 30 Nisan 2060 tarihi olarak hesaplanmıştır.

Yani 2006 yılında yeni doğmuş bir çocuk ancak 54 yaşında iken bu doğa olayına şahit olacaktır.

Yaklaşık olarak 2019 yılında olduğumuza göre bizimde 41 yıl daha yaşar isek bu doğa olayını Türkiye’de görmemiz mümkün olacaktır.

Daha sonraki tam güneş tutulması ise ülkemizde 3 Eylül 2081 tarihinde gerçekleşecektir. Dolayısı ile bugün doğan çocukların neredeyse bir çoğu bu iki tutulmayı da görme şansına sahip olabilecektir. Tabi 60 yaşından daha fazla yaşamaları halinde ki ülkemizde ortalama yaşam süresi 60 yaşın üzerinde olduğu için bugünden sonra doğacak çocuklar bu yönde daha şanslı olacaklardır.

Güneş tutulması izleme 1Dünyada önümüzdeki ilk tam tutulma ne zaman olacak ve nerede görülecektir?

Dünya üzerindeki yaşanacak ilk tam tutulma ise 2 Temmuz 2019 tarihinde görelcek bu Kuzey Amerika’da gerçekleşecektir.

Daha sonraki tam tutulma ise 14 Aralık 2020 yılında yine Kuzey Amerika’da gerçekleşecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ