Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Türkiye’de hangi yıllarda tam güneş tutulması olmuştur?

Türkiye’de hangi yıllarda tam güneş tutulması olmuştur?
  • 10.06.2018

Güneş tutulması dünya üzerindeki en önemli doğa olaylarından bir tanesi olmakla birlikte neredeyse tüm insanlarımızın ilgisini çekmektedir. Özellikle tam tutulmanın yaşanacağı bölgeledeki insanlar neredeyse yıllar öncesinden bu doğa olayına şahit olmak için heyecanla beklemekte, hatta birçok kişi tam tutulmanın en iyi izleneceği yerlere akın etmektedirler. Hatta birçok bilimadamı da tam tutulmanın en net yaşanacağı yerlere birkaç gün öncesinden gelerek hazırlıklarını yapmaktadırlar.

Güneş tutulması izlemeTam güneş tutulması bir ülke için bazen yüzyılda bir olacak olaylardan bir tanesidir. Bazı ülkeler ise bu şansı on yıllarda ancak bir kez yaşayabilmektedir. Bazı ülkeler ise bu şansı yüzyılda bir dahi görme şansına sahip olamamaktadır. Ülkemiz bugüne kadar bir yüzyılda bazen iki defa bazen ise üç defa yaşama şansını elde edebilmiş ülkelerden bir tanesidir. Bunda tabi toprak büyüklüğünün de etkisi çok büyük bulunmaktadır.

Ülkemizde 1900′lü yıllarda yani 20. Yüzyılda bu tam güneş tutulması olayını 3 kez görmüş şanslı ülkelerden bir tanesidir.

Yine 21. Yüzyılın başında 2006 yılında bu şansı yakalamış ve daha sonra 21.yüzyıl bitene kadar 2 kez daha göreceği heaplanmıştır.

Şimdi ülkemizde hangi yıllarda tam güneş tutulması olduğunu bazı ayrıntıları ile birlikte verelim. 

Türkiye’de hangi yıllarda tam güneş tutulması olmuştur? 

Tam güneş tutulması 321 Ağustos 1914 tam güneş tutulması:

Burada baz olarak 1900′lü yılların başından günümüze kadar olan tarih aralığı alınacaktır. 1900′lü yıllardan önce de birçok kez ülkemizde görüldüğünü söylemek mümkündür. Çünkü son iki yüzyılda 6 kez gördüğü ve göreceği düşünülür ise 1900′lü yıllardan önceki her yüzyılda da aşağı yukarı 3 kez gördüğü tahmin edilmektedir.

1900′lü yılların ilk güneş tutulması 1914 yılında gerçekleşmiştir.

1914 yılında gerçekleşen bu güneş tutulması olayı ülkemizde en net olarak Trabzon ilimizden izlenmiş olup, birçok dış ülkeleden insanlar ve bilimadamları buraya akın etmişlerdir.

Tam olarak yaşandığı tarih 21 Ağustos 1414 tarihidir.

İsveç üzerinden başlayan kuşak, Rusyanın batısı, Türkiye ve İran ülkesi kuşağını takip etmiştir.

Güneş tutulması119 Haziran 1936 tam güneş tutulması:

20. yüzyılda ülkemizde yaşanan ikince tam güneş tutulması olayıdır.

Bazı kaynaklarda en iyi tutulmanın izlendiği noktalardan bir tanesi olarak Bursa Uludağ gösterilmiş ve bu yerde birçok yabancı bilimadamıda bu doğa olayını gözlemlemişlerdir.

Güneş tutulması izleme 111 Ağustos 1999 tam güneş tutulması:

20. yüzyılın son tam güneş tutulmasıdır.

Ülkemizde 11 Ağustos 1999 tarihinde saat 14:20 itibarıla ilk Bartın ilimizde görülmeye başlanmıştır. Daha sonra diğer bazı illerimizi takip ederek 14:44 itibarıyla Cizre ilçemizde son bulmuştur.

İlk olarak İngiltere ülkesinden başlamış, daha sonra Fransa, Almanya, Avusturya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan’dan sonra ülkemize geçmiştir.

Yaklaşık olarak 2 dakika sürmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ