Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Türkiye Komonda Birlikleri

Türkiye Komonda Birlikleri
  • 14.03.2015

Ülkemizde toplam olarak 5 adet komando birliği vardır ve bu komando birlikleri çeşitli illerde bulunmaktadır. Bu komando birliklerinin bazıları artık profesyonel yapı kazanmış olup, bazılarında ise halen bu çalışma devam etmektedir. Yazımızda komando birliklerine ayrı ayrı değinmek yerine hepsini tek yazıda vermenin daha faydalı olacağı kanaatine vardığımızdan. Ülkemizdeki tüm komando birlikleri aşağıya tek tek verilmiştir. 

1.Komando Tugayı1.Komando Tugayı neredir ve özellikleri 

Ülkemizde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı bulunan ve 5 Komanda tugayından bir tanesidir. 

Kayseri ilimizde bulunan 1.Komando Tugay Komutanlığı Kayseri Komando Tugayı olarak anılmakla birlikte Asıl olarak Hava İndirme Tugayı ismiyle bilinir. 

Bu komando tugayında her sınıftan asker bulunmaktadır, Dağ eğitiminin yanında en önemlisi olan Paraşüt eğitimi de verilmektedir. 

Bu komando Tugayımızın en önemli özelliği Kıbrıs Barış Harekatında görev alan bir Birlik olmasıdır. 

1.Komando Tugayı Gayrinizami Harp Eğitimi almış bir tugay olup, özellikle Güneydoğuya operasyon için gönderilmiş ve 222 gün süren bu operasyonlarda 7000 civarında asker olmasına karşın 1 asker bile şehit verilmemiştir. 

Her ne kadar 1.Komanda Tugayı Hava indirme Tugayı olarak biliniyor ise de tamamen bir Komando Tugayı olup bünyesinde Hava indirme birliği de bulunan bir komando tugayıdır.

 

2.Komando Tugayı (Bolu)2. Komando Tugayı nerededir ve özellikleri 

Ülkemizin en önemli Komanda Tugaylarından bir tanesidir.

2.Komanda Tugayı Bolu’da bulunmaktadır.

2.Komanda Tugayı tamamen profesyonel askerden oluşan bir komanda tugayıdır. 2010 yılı itibariyle tamamen profesyonel askerden oluşmuş bir yapı kazanmıştır. 

Bu tugayın önemli bir özelliği Hem Kıbrıs Barış Harekatına katılmış bir tugay olması hem de İç güvenlik için yapılan sınır ötesi operasyonlarında bulunmuş bir tugay olmasıdır. 

Efsane Tugay olarak isimlendirilmektedir. 

Bu tugaya iki kez Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası verilmiştir. 

2.Komando Tugay Komutanlığı 4.Kolordu komutanlığına bağlı bir birlik olup 2.Ordu Komutanlığı bünyesindedir. Ayrıca 1.Tugay Komutanlığı da yine aynı şekilde 4.Kolordu Komutanlığına bağlı bulunan ikinci Tugay komutanlığıdır.

 

3.Komando Tugayı3.Komando Tugayı nerededir ve özellikleri 

3.Komanda tugayı Siirt ilimizde bulunmaktadır. 

3.Komanda Tugayının en önemli özelliği 2010 Yılı itibariyle profesyonel bir yapıya kavuşmuş olmasıdır, Yani Tugayın bütün askerleri profesyonel askerdir. 

Bu Tugay 2.Ordu Komutanlığı bünyesinde bulunan 7.kolordu komutanlığına bağlıdır. 7.Kolordu komutanlığına bağlı olan iki Komando tugayından bir tanesidir. Yine Bu kolorduya bağlı diğer komando birliği Hakkari Dağ ve Komando Tugayı’dır. 

3.Tugay Komutanlığının Tüm birimleri Siirt Merkezinde bulunmasına karşın sadece ikinci Tabur yine Siirt ilimizin Eruh ilçesinde bulunmaktadır. 

 

4.Komando Tugayı (Tunceli)4.Komando tugayı nerededir ve özellikleri 

4.Komanda tugayı Tunceli ilimizde bulunmaktadır. 

4.Komanda Tugayı, İkinci ve Üçüncü Komando Tugayları gibi 2010 yılından itibaren Profesyonelleşmeye başlamıştır. 

Bu komando tugayı özellikle İç güvenlik açısından çok önemli görevler üstlenmiş bir komando tugayıdır. Terörle mücadelede aktif birçok görevde bulunmuştur.  

4.Komando Tugayı 3.Ordu komutanlığı bünyesinde bulunan 8.Kolordu komutanlığına bağlı bir tugaydır.

 

5.Komando Tugayı (Hakkari)5.Komando Tugayı (Hakkari Dağ ve Komando Tugayı) nedir özellikleri

Ülkemizde en faal olan Komando Tugayı bu tugaydır.

Çünkü özellikle PKK ile mücadelede kullanılan bir tugaydır. Zaten bu tugayın oluşturulmasındaki en büyük sebep PKK ile mücadeledir. 

Adında anlaşılacağı üzere Hakkari ilimizdedir.

Daha önceden tabur düzeyinde bulunan bu birlik daha sonra Tugay sınıfına yükseltilmiştir. 

5.Komando Tugayı yani Hakkari Dağ ve Komando Tugayı’nın en önemli komutanları Korgeneral Hasan Kundakçı ve Osman Pamukoğlu olarak gösterilmektedir. Çünkü bu iki komutan döneminde bu komutanlıkta çok önemli adımlar atılmıştır. Özellikle Gayrinizami harp teknikleri öğretilerek PKK ile mücadelede etkinlik kazandırılmıştır. 

Örneğin Tuğgeneral Osman Pakumoğlu döneminde PKK ile oldukça başarılı şekilde mücadeleler verilmiş ve bu komutanlığın savunma düzeninden saldırı düzenine geçilmesi sağlanmıştır. 

Hakkari Komando Tugayının oluşumu ise şöyledir: Siverekten bölgeye gelen Bir komando birliğininin daha sonra Bolu Komando taburuna devredilmesi devredildikten sonra ise bir birliğin ise burada daimi olarak bırakılması sonucunda oluşmuştur. 

Bu komando tugayının girişinde devasa bir Komando heykeli bulunmaktadır. Bu heykelde 1995 Yılında Osman Pamukoğlu tarafından yaptırılmıştır.

Yararlanılan kaynaklar:

Kara Kuvvetleri Komutanlığı web sitesi (kkk.tsk.tr)

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ