Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Türkiye en yüksek kar kalınlığı ve en yüksek yağış miktarı

Türkiye en yüksek kar kalınlığı ve en yüksek yağış miktarı
  • 05.04.2015

Özellikle son yıllarda ülkemizin bazı yerleri yağış almaması nedeniyle kuraklık çekmektedir. Bundan ziyade özellikle büyükşehirlerimizde barajların tam dolmaması ve yaz aylarında içme suyunu dahi karşılamayacak seviyelere inmesi sık sık gündeme gelmektedir. Fakat özellikle bazı bölgelerimiz var ki oldukça çok yağış alabilmektedir, hem kar yağışı açısından hem de toplam yağış açısından ülkemizde yağış rekoruna bakalım; 

İlk olarak ülkemizde yağmış en yüksek orandaki kar miktarı ve kalınlığı konusuna değinelim. 

Kar Yağışı1-Ülkemizde ölçülmüş en yüksek kar kalınlığı;

Ülkemiz kuzey yarımkürede bulunması nedeniyle kış mevsimi Aralık, Ocak ve Şubat aylarında görülmektedir.

Kış mevsimi haricinde ülkemizde kar yağışı çok nadiren görülmektedir.

Ülkemizin Akdeniz ve Ege bölgesi kıyılarında bazı yerlerde kar yağışını görmek dahi mümkün olmaz iken özellikle yüksekliğin çok olduğu Doğu Anadolu Bölgesinde kış aylarında kar yağışını sıklıkla görmekteyiz.

Kışın en çetin geçtiği günlerde Doğu Anadolu Bölgesindeki birçok köy ve yerleşim yerleri ile hem yollar kapanmakta hem de iletişimler kesilmektedir. Dolayısı ile ülkemizde kar yağışının en çok olduğu bölge Doğu Anadolu Bölgesidir.

Şimdi gel gelelim ülkemizde bugüne kadar görülmüş ve ölçülmüş en yüksek kar miktarına: 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre ülkemizde ölçülmüş olan “en yüksek kar kalınlığı yaklaşık olarak 525 cm’dir”. Yani 5 Metre 25 santimetredir.  Bu değer yaklaşık olarak 2 katlı bir evin yüksekliğine eşittir. 

Peki 525 santimetrelik bu kar hangi ilimizde ne zaman ölçülmüştür?

Günümüzden yaklaşık olarak 60 yıl önce Şubat 1954 Yılında BİTLİS ilimizde ölçülmüştür. 

Şiddetli Yağmur2-Türkiye’de 1 Günde yağan en çok yağış nereye yağmıştır?

Ülkemizde sel olayları fazla sık görülmeyen olaylardan bir tanesidir. Ara sıra yağış çok olduğu zamanlarda muhtelif yerlerde sel felaketleri olsa da can kaybı nadiren görülmektedir. 

Özellikle sın yıllarda yağışın az olması nedeniyle çoğu illerimizde kuraklık nedeniyle hem tarımsal açıdan hem de insanların içme suyu açısından sıkıntı yaşayan illerimiz olmuş, hatta bazı barajlar kurumuş, bazı barajların suyu da epey bir oranda azalmıştır. 

Ama yağışın çok olduğu özellikle Karadeniz bölgemizde gerek iç me suyu açısından,  gerekse tarımsal açıdan kuraklık görülmemektedir. Fakat diğer bölgelerimizin tamamında kuraklık görülen yerler bulunmaktadır.

Şimdi gelelim asıl konumuza:

Acaba ülkemizde bugüne kadar görülmüş olan en çok yağış ne zaman nereye düşmüştür?

Yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere bu yağış 1 günlük değer olarak verilecektir. Çünkü yıllık ortalama yağışın en yüksek olduğu bölgemiz bilindiği üzere Karadeniz bölgesidir. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre 1 gün içinde en yüksek yağışın yağdığı yer KEMER ilçesidir. Belki hiç tahmin edemeyeceğimiz bir yer olan Antalya İlimize bağlı KEMER ilçesi 1 gün içinde en çok yağış alan yerdir.

Kemer iline 1 gün içinde düşen yağış miktarı 469.9 mm’dir.

Bu yağış 11 Aralık 1971 tarihinde ölçülmüştür. 

Yağmur YağışıBu bilgileri vermişken birde 1 yıl içinde yağan toplam yağış itibariyle duruma bakalım:

Ülkemizde 1 yıl içinde toplam olarak aldığı  yağış itibariyle RİZE ilimiz bu rekoru elinde bulundurmaktadır. 1931 yılında gerçekleştirilen bu ölçüme göre 1 yılda aldığı toplam yağış  4045,3 mm’dir. Bu rekor aradan uzun yıllar geçmesine rağmen henüz kırılamamıştır. 

Yararlanılan Kaynaklar;

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Resmi Web Sitesi (mgm.gov.tr) 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı  www.ozelliklerinedir.com  sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ