Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Türkiye de ve Dünya da kaç kişi sigaradan ölmektedir?

Türkiye de ve Dünya da kaç kişi sigaradan ölmektedir?
  • 25.06.2018

“Sigara Öldürür” bir deyim haline gelen bu söz sigaranın ne kadar zararlı ve öldürücü bir madde olduğunu gözler önüne sermektedir. Dünyanın en önemli ülkelerinde ve gelişmiş ülkelerin de dahi sigara tiryakiliği büyük bir sorun oluşturmaktadır. Özellikle çok küçük yaşlara kadar inen sigara kullanım yaşı gün geçtikçe daha da alt yaşlara inmektedir.

Sigara alışkanlığı insanların oldukça güç bıraktığı bir alışkanlıktır. Bırakanların büyük bir çoğunluğu da bir hastalık sebebiyle bırakmaktadır. Fakat günümüzde bütün gelişmiş ülkeler sigara ile mücadele için gerek daha çok bütçe ayırmakta gerekse sigara bıraktırma ve başlanmasının önlenmesi için çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar ve emeklere rağmen ne yazık ki çoğu ülke de sigara içme oranı oldukça yüksek seviyelere çıkmaya devam etmektedir.

Sigara içmekSitemize bu yazımızla birlikte Dünyanın en çok sigara içen ülkeleri ve en az sigara içen ülkelerini içerir bir yazımızı da eklemiş bulunmaktayız. Eğer yazımız incelenir ise görüleceği üzere sigara içme oranları özellikle gelişmiş Avrupa ülkelerinde dahi oldukça yüksek seviyelerdedir. Hatta en çok sigara içen 5 ülke arasında 3 avrupa ülkeleri bulunmaktadır. En az sigara içen ülkeleri ise Afrika ülkeleri oluşturmaktadır. Tabi bunun en önemli sebebi sigaraya ulaşım zorluğu ve ekonomik durumlar, ile sosyal yapıdır. Muhtemelen zaman geçtikçe ve sigaraya ulaşım kolaylaştıkça afrika ülkelerinde de sigara içme oranı yükselmeye başlayacaktır.

Sigara içerisinde bulunan 4000′e yakın zararlı madde ile en zararlı maddeler başında ilk sıralarda yer almaktadır. Ne yazikki dünyadaki bütün insanlar sigarayı çok iyi tanımalarına rağmen bu illetten başladıktan sonra oldukça zor kurtulabilmektedir.

Sigaradan kaç kişi ölürGerek maddi ve gerekse sağlık yönünden oldukça zararlı olan sigara ve tütün kullanımı ülke ekonomileri içinde oldukça zararlı bir hale gelmiş durumdadır. Ve her yıl sigara yüzünden ölen insan sayısı artmaktadır. Yaptığımız araştırmalar neticesinde ülkemiz de ve dünya da sigara yüzünden ölen ve sigara içmese dahi sigara içenlerin yanında bulunan kişilerde ölüm sayısı aşağıya verilmiştir. Buna göre;

Dünyada sigara nedeniyle ölen kişi sayısı yılda 6-7 milyon civarındadır.  Bunun yanında yaklaşık olarak 500 bin civarında kişi ise sigara içmedikleri halde sigara içenlerin yanında bulunmaları sebebiyle hayatını kaybetmektedir.

Ülkemiz verilerine gelecek olur isek net olarak bir bilgi bulunmamakla birlikte ülkemizde sigara ve tütün benzeri madde kullanımı nedeniyle ölen kişi sayısı 100.000 kişi ile 120.000 kişi aralığındadır. Hatta bazı kaynaklarda bu 150.000 kişi olarak dahi gösterilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ