Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Arması ve Forsu özellikleri nelerdir?

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Arması ve Forsu özellikleri nelerdir?
 • 25.09.2015

Cumhurbaşkanlığı forsu Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanını belirten ve temsil eden forsa verilen isimdir. Cumhurbaşkanlığı forsu birçok yerde kullanılması sebebiyle ülkemiz de birçok kişi tarafından bilinmekle birlikte bu forsun ne zaman, nasıl oluştuğu neyi ifade ettiği şeklinin ne anlama geldiği, fors yapılırken veya düzenlenirken neler baz alındığı hususu birçok kimse tarafından bilinmemektedir.

Şunu da burada belirtmekte fayda vardır. Cumhurbaşkanlığı arması ile Cumhurbaşkanlığı forsu aynı şey değildir. İkisi birbirinden farklı olan abmlemlerdir. Türk bayrağının olduğu ve armanın bulunduğu şekil Cumhurbaşkanlığı forsu,  sadece 16 Türk devletini simgeleyen ve ışınlı güneş ile 16 yıldızdan oluşan ise Cumhurbaşkanlığı armasıdır. 

Cumhurbaşkanlığı forsuCumhurbaşkanlığı arması ve forsu özellikleri nelerdir?

-Cumhurbaşkanlığı forsu Türk Bayrağı ile Cumhurbaşkanlığı armasının birleşiminden oluşmaktadır.

-Cumhurbaşkanlığı forsunun ne zaman kullanılmaya başlandığı ve armanın kökeninin hangi tarihe dayandığı hususunda resmi bir belge bulunamadığı bilgisi vardır.

-Cumhurbaşkanlığı armasının tasarlamasının Mustafa Kemal Atatürk olduğu bazı kayıtlarda geçmektedir.

-Cumhurbaşkanlığı forsunun Atatürk zamanın da kullanımına ilişkin en eski belgenin 1922 Eylül ayında İzmir seyahatinde çekilen bir fotoğraf olduğu yine bazı kayıtlarda geçmektedir. Şimdiki forsun aynısı olmamakla birlikte çok benzeridir.

Cumhurbaşkanlığı arması-1-Cumhurbaşkanlığı forsunun kullanımı ve anlamına ilişkin ilk belge 1925 yılında yürürlüğe giren Sancak Talimatnamesidir. Bu talimatnamede hilal ve yıldız bayrakta olduğu gibi kullanılmakta ve Güneşten çıkan 20 ışın kullanılıyordu.  1978 Yılında ışın sayısı 16’ya indirilmiş olup günümüzdeki fors en son halini 25 Ocak 1985 tarihli yasa ile almıştır.

-25 Ocak 1985 yılında çıkarılan yasa ile son halini alan Cumhurbaşkanı arması altın sarısı renkte bulunan 16 ışınlı güneş ve genişin çevresinde 16 yıldızdan oluşmaktadır.

-Cumhurbaşkanı armasının anlamına ilişkin farklı görüşler bulunsa da iki yorum dikkat çekmektedir. İlk görüşe göre Armanın ortasında bulunan görüş sonsuzluğu, çevresindeki 16 yıldız ise 16 büyük Türk Devletini temsil etmektedir. Diğer görüşte ise yıldızların 9 tanesi Eski Türklerin sancaklarında kullandığı tuğu, 7 tanesi ise Anadolu Türklerinin sancaklarında kullandıkları 7 tuğu temsil ettiği görüşüdür. Fakat genel kanı ve kullanım şekline göre 16 yıldız eski büyük 16 Türk Devletini temsil ettiğidir.

-Cumhurbaşkanlığı forsu ise Cumhurbaşkanlığı arması ile Türk Bayrağının birleşmesinden oluşan forstur. Türk bayrağı armanın sol üst köşesine işlenmesi ile oluşturulmuştur. Cumhurbaşkanlığı forsu Türkiye ile Tarihteki tüm Türk devletlerini temsil etmektedir.

Cumhurbaşkanlığı forsu ve arabasıCumhurbaşkanlığı forsu nerelerde kullanılmaktadır?

1-Cumhurbaşkanlığı forsunun kullanıldığı en önemli yer Cumhurbaşkanının ikametgâhıdır.

2-Cumhurbaşkanının ziyaret ettiği yerlerde ziyaret süresince bulunduğu yerlerde bayrak direğine çekilir ve gece gündüz burada çekili kalır.

3-Ayrıca Cumhurbaşkanının makam odasında çalışma masasında bulunmaktadır.

4-Cumhurbaşkanlığı aracında arabada cumhurbaşkanı olduğu sürece sol ön kısımda bulunan direğe çekilir.

5-Ayrıca Cumhurbaşkanı makam aracının plaka kısmında Cumhurbaşkanlığı arması bulunmaktadır.

16 Türk DevletiCumhurbaşkanlığı forsu ve armasında 16 yıldız ile gösterilen Türk devletleri hangileridir?

 1. Büyük Hun İmparatorluğu
 2. Batı Hun İmparatorluğu
 3. Avrupa Hun İmparatorluğu
 4. Ak Hun İmparatorluğu
 5. Göktürk Kağanlığı
 6. Avar Kağanlığı
 7. Hazar Kağanlığı
 8. Uygur Kağanlığı
 9. Karahanlı Devleti
 10. Gazne Devleti
 11. Büyük Selçuklu Devleti
 12. Harezmşahlar Devleti
 13. Altın Orda Devleti
 14. Timur İmparatorluğu
 15. Babür İmparatorluğu
 16. Osmanlı İmparatorluğu

Not: Yukarda görüldüğü üzere ülkemiz yani “Türkiye Cumhuriyeti” 16 Türk Devleti içerisinde bulunmamaktadır. Bazen 16 Türk Devleti içerisinde “Türkiye Cumhuriyeti” nin olup olmadığı bazı bilgi yarışmalarında geçmekte olup, bu 16 Türk devleti içinde “Türkiye Cumhuriyeti” bulunmamaktadır. En son olarak Osmanlı İmparatorluğunda bu devletler bitmektedir. Bunun sebebini şöyle açıklayabiliriz buradaki 16 Eski Türk Devletinden bahsedilmektedir. (Yani Türkiye Cumhuriyeti devletinden önce kurulmuş olan 16 Türk devleti bu armada ve forsta simgelenmektedir)

Yararlanılan kaynaklar:

tcbb.gov.tr (Türkiye Cumhurbaşkanlığı resmi web sitesi)

wikipedia.org

tbmm.gov.tr (Türkiye Büyük Millet Meclisi resmi web sitesi)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ