Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Türk lirasından 6 sıfır ne zaman atıldı?

Türk lirasından 6 sıfır ne zaman atıldı?
 • 30.04.2015

Ülkemiz uzun yıllar enflasyondan kaynaklı olarak sürekli yeni paralar basmış ve her defasında da paralarımıza sıfırlar eklenmiştir. 

Sonuç itibari ile sıfır atılması paranın değerinde artı veya eksi bir durum yaratmamıştır. Fakat bir ülkenin parasında bol sıfır olması o ülkenin itibari açısından kötü bir imaj yaratmakta idi. 

1 milyon TLTürk lirasından 6 sıfır atılması kanunla olmuş olup 31.01.2004 Tarih ve 25363 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanmış olup 01.01.2005 tarihi itibari ile geçerli olmak üzere Türk Lirasından 6 sıfır atılmasına karar verilmiştir. 

01.01.2006 tarihi itibariyle sıfırlar atılmış olan YTL paralara tedavüle girmiş ve Bu YTL’ler 01.01.2010 tarihine kadar tedavülde kalmıştır. 

01,01,2006 tarihinde geçici olarak sıfırlı paralar tedavülden kaldırılmış ve 01.01.2009 tarihine kadar YTL kullanılmıştır. 

01.01.2009 tarihinden itibaren YTL’de kaldırılarak şimdiki kulanmış olduğumuz TL kullanılmaya başlanmıştır. 

Yukarda görüldüğü üzere 6 sıfırlı Türk liraları ile YTL 1 yıl boyunca beraber tedavülde kalmıştır, Ayrıca sıfırları atılan YTL ile sıfır atılmış olan TL yine 1 yıl boyunca beraber tedavülde kalmışlardır. 

20 Milyon TLSon 6 Sıfır bulunan banknotlar şunlardır;

250.000 TL

500.000 TL

1.000.000 TL

5.000.000 TL

10.000.000 TL

20.000.000 TL 

Yani ülkemizin gördüğü en büyük sıfırlı paramız 20.000.000 TL’lik paradır. Muhtemelen uzun yıllar tek banknot üzerinde bu miktarı göremeyeceğiz. 

Bol sıfırlı paralar dönemini, 2009 sonrasında dünyaya gelen çocuklarımız muhtemelen bol sıfırlı dönemleri çok uzun yılar göremeyeceklerdir. Ama bol sıfırlı dönemleri gören şimdiki gençler ve belli bir yaşın üstündeki kişiler bol sıfırlı paraların dezavantajları ile karşılaşmış olabilirler.

Hesap MakinasıPeki bol sıfırlı paraların ne gibi dezavantajları olmakta idi;

Genel itibari ile vatandaşlar arasında fazla sıkıntı görülmese de özellikle para işi ile uğraşan kurumlar veya kuruluşlar açısından oldukça sıkıntılı olabilmekte idi.

1-Rakam işi ile uğraşan çalışanlar sürekli olarak en az üç sıfır yazmak zorunda idi.

2-Rakamlar büyük olmasından dolayı bazı sütunlara veya ayarlanmış boşluklara sığmayabiliyordu. Örneğin eskiden fiş doldurulan formlara sığmıyordu. Son üç sıfır çoğu zaman yazılmazdı.

3-Örneğin hem kâğıt yönünden hem de kalem yönünden israf edilmekte idi. (küçük bir detay ama böyle)

4-Sıfırların eksik atılması veya fazla atılması nedeniyle bazı hesap hatalarında sıkıntılar oluşabilmekte idi.

Genel itibari ile yaşanan küçük ve vatandaşa yansıyan sıkıntılar bunlar olup özellikle kurumlar, kuruluşlar veya devletlerarası işlemlerde daha büyük sıkıntılar olabilmekte idi.

Yararlanılan kaynaklar;
Türkiye Merkez Bankası resmi web sitesi (tcmb.gov.tr)
wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Mehmet Şükrü Baş diyor ki:

  2005 yılında paramızdan altı sıfır atılmasaydı bu gün l dolar kaç lirayla telaffuz edilirdi?

 2. Mehmet Şükrü Baş diyor ki:

  Hümayı uçurdular yuvasından,
  Yerine koydular PUM’u.
  Görenler dedi eyvah
  HÜMA’nın yerine gelen bu mu?
  ———————————————–
  Bu dörtlük kime aittir bilenlerin bildirmelerini istirham ederim.

 3. Mehmet Salih Çevik diyor ki:

  Yakın tarihimizde yani cumhuriyet dönemi nde kaç defa paralarımizdan 0 atılmıştır. hiyerarşisini çıkartabilir misiniz?

YORUM YAZ