Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Türk Hamamı özellikleri nelerdir?

Türk Hamamı özellikleri nelerdir?
  • 08.02.2016

Türk hamamlarının özelliklerini vermeden önce “hamam” hakkında biraz bilgi vermekte yarar vardır. Hamamlar sadece Türklere özgü veya Osmanlıya özgü bir yer değildir. 

Osmanlı hamamıTarihi çok eskilere dayanan bu yapılar bulundukları ülkeler ve kültürlere göre değişik biçimlerde ve şekillerde yapılmışlardır. Hatta bazı kaynaklar da hamam tarihinin Antik Roma dönemine kadar uzandığı bilinmektedir. 

Hamamlar temel amaç olarak yıkanmak için yapılmış olan sıcak ve soğuk su için özel yapılmış yapılar olmasına karşın bazı eğlenceler içinde kullanılmışlardır.

Türk hamamları nedir, özellikleri nelerdir?

Türk hamamları belli başlı üç bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler;

Osmanlı hamamı dinlenme yerleri1-Soyunma bölümleri veya soyunma yerleri:

Osmanlı hamamlarında soyunma bölümleri en büyük bölüm olarak göze çarpmaktadır. Çünkü bölüm hamama girmeden önce ve hamamdan sonra kullanılan bir bölümdür. Soyunma yerlerinin orta kısmı geniş bir sofadan oluşmakta olup, çevresinde küçük küçük bir iki veya daha fazla da olabilmekle birlikte genel itibarıyla 1 veya iki kişinin yatıp dinlenebileceği büyüklükte odalar bulunan bölmedir. Hamam’a girecek kişi soyunma işlemlerini ve özel eşyalarını anahtarlı olan bu bölümde yapmaktadır. Bunun yanında hamamdan çıktıktan sonra bu bölüm uzanıp dinlenmek için kullanılmaktadır. Ayrıca birçok hamam da dinlenmek için büyük yerler de yapılmış ve buralara da şejlong benzeri yatmak için çeşitli gereçler konulmuştur.  

Türk hamamı-22-Yıkanma bölümleri veya yıkanma yerleri (Yıkanma yerleri suyuna göre sıcak suyun olduğu bölüm hamam, soğuk suyun olduğu bölüm ise soğukluk adı altındadır)

Yıkanma bölümü yıkanma işleminin gerçekleştiği yerdir. Bu bölüm tamamen mermerden yapılmış bir bölümdür. Orta kısımda çeşitli şekillerde yapılmış olan (Oval, dikdörtgen, kare, altıgen, beşgen, sekizgen vb.) yüksek bir sehpa şeklinde bir mermer bölüm bulunur. Bu hamamın büyüklüğüne göre çeşitli büyüklükte olabilmektedir. Ortalama üzerinde 4-5 kişinin yatar vaziyette sığacak büyüklüktedir. Bu sehpa şeklindeki taşa “Göbek Taşı” ismi verilir. Göbek taşı üzerine yatılarak ter akıtılan yerdir.

Yıkanma bölümünde herkesin ayrı ayrı yıkanmış olduğu ve göbek taşının çevresinde bulunan ortalama büyüklükteki bir yıkanma bölmesinde 8-10 adet kurna’dan (sıcak ve suyun akıtıldığı büyük tas şeklindeki mermer kap) oluşmaktadır. Her kurnaya büyük çaplı sıcak ve soğuk suyun aktığı musluk ile su verilmektedir. Musluklar çoğu yerde yan yana olmasına karşın bazı özel yapım hamamlarda altlı ve üstlü olabilmektedir. Türk hamamlarındaki bu musluklar evdeki musluklara nazaran daha büyük ve kendine göre çeşitli şekilleri olan musluklardır. Su kapları yemek tabağına benzeyen derinliği 3-5 cm, çapı ise aşağı yukarı 20 cm olan plastik kaplardır.

Külhan3-Isıtma bölümü veya ısıtma yeri (Külhan)

Hamamlarda hamamın ve yıkanma bölümünün ısıtılması için yapılmış bölümdür. Bu bölüme  “külhan” denir.

Hamamlardaki en önemli ve yapımında en çok ustalık gerektiren bölümdür.

Külhan hamamın alt kısmında yer almaktadır. Bu alt kısmında ateş yakılarak bu ateşten yükselen alevler ve dumanlar mermer kısmın altında bulunan ve duvar içinden geçen özel yolları takip ederek baca kısmından dışarı çıkar. Bu dumanın çıkmış olduğu bacalara “Tüteklik” ismi verilir.

Külhanda bulunan ocağın üzerinde sıcak su kazanı yer almaktadır.

Sıcak su kazanının üstünde soğuk su deposu bulunur.

Göbek taşı külhanden gelen sıcaklık sebebiyle sıcaktır. Bu göbek taşının altında yer alan alev ve dumanların gitmiş olduğu bölüm oldukça sıcak olduğundan “cehennem” ismi verilmiştir.

Türk hamamı-1Türk hamamlarının genel bazı özellikleri nelerdir?

-Hamamlarda erkekleri yıkayan ve keseleyen kişiye “Tellak” adı verilir.

-Hamamlarda kadınları yıkayan ve keseleyen kadına ise “Natır” denir.

-Hamamlarda kurulanmak için kullanılan genel olarak alt kısıma etek şeklinde bağlanan ince kumaşa “peştemal” adı verilir. 

-Hamamda giyilen tahta altlıklı terliğe de “hamam takunyası” adı verilir. 

-Hamamlar genel itibarıyla erkek ve bayanlar için ayrı olmakla birlikte bazı hamamlar haftanın belli günlerinde kadınlara hizmet verirken bazı günleri ise erkeklere hizmet vermektedir. Bunların haricinde hem erkek hem de kadınların kullanmış olduğu karışık hamamlarda yer almaktadır.

-Ülkemiz tarihi hamam bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden birisi olup “Türk hamamı” ismiyle dünyada ün yapmıştır.

-Birçok ülkede hamam deyinde “Türk Hamamı” akla gelmektedir.

Türk hamamı-6-Türk hamamlarında günümüzde saunaların, havuzların ve masaj odalarının bulunduğu büyük çaplıları da yapılmıştır. Günümüzde birçok büyük otelde Türk hamamı yer almaktadır.

-Özelikle sıcak su kaynaklarının bulunduğu kaplıcalarda olmazsa olmazlardan bir tanesi Türk hamamlarıdır.

-Ayrıca ülkemize gelen birçok turistte Türk hamamlarını ziyaret ederek burada yıkanırlar.

-Türkiye de da evlenilecek kızların hamama götürüldüğü bir adet ve bir kültürde yer almaktadır.

-Tarihi Türk hamamlarının tamamı Osmanlı döneminde yapılmıştır. Özellikle İstanbul ilimizde sayısı 200 adedin üzerinde bulunan ve Osmanlı döneminde yapılmış olan çarşı hamamları bulunmaktadır. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ