Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Türk Bayrağının özellikleri, ölçüleri, asılma ve göndere çekilme şekilleri nelerdir?

Türk Bayrağının özellikleri, ölçüleri, asılma ve göndere çekilme şekilleri nelerdir?
  • 24.04.2018

Türk bayrağını hepimiz bilmemize karşın bayrağımızın belli başlı özellikleri ve ölçüleri bulunmaktadır ve bunlar Anayasamızda ve Türk Bayrağı Tüzüğünce düzenlenmiştir. Bayraklar yapılırken bu ölçülere uyulur. Pekala bayrağımızın özellikleri ve ölçüleri nedir?

Türk Bayrağının ne ölçüde ne şekilde olacağı, nerede ve ne şekilde kullanılacağı ve kullanılmayacağı kanunda açıkça belirtilmiş olup, buna ilişkin Türk Bayrağı Kanunu isminde bir kanunda bulunmaktadır.

Türk Bayrağı-Türk Bayrağı beyaz ay yıldızlı al bayraktır ve anayasamızda da bu şekilde tanımlanmıştır.

-Bayrak, kamu kurum ve kuruluşlarıyla yurt dışı temsilciliklerine ve kamu kuruluşlarıyla

gerçek ve tüzel kişilerin deniz vasıtalarına çekilir. Yurt içinde ve yurt dışında yetkililerin araçlarına takılır. Kamu kurum ve kuruluşlarında Türk Bayrağı sürekli çekili kalır.

-Bayrak çekilirken ve indirilirken tören yapılır. Bayrak törenlerinin gereken biçimde yapılmasından o mahaldeki yetkili amirler sorumludur.

-Bayrağın; nerelerde daimi olarak çekilmeyeceği, hangi kapalı yerlere konulacağı, nerelere fon olarak takılacağı veya asılacağı, kamu kurum ve kuruluşlarından başka yerlerde ne zaman ve nasıl çekileceği, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı yüzer birliklerinde ve Türk Bandıralı ticaret gemilerinde Bayrak çekme ve indirme zamanları ile Bayrak çekilirken ve indirilirken yapılacak törene ilişkin hususlar, tüzükte gösterilir.

-Türk Bayrağı, yas alameti olarak 10 KASIM’da yarıya çekilir. Yas alameti olmak üzere

Türk Bayrağı ölçüleri-1Bayrağın yarıya çekileceği diğer haller ve zamanı Başbakanlıkça ilan edilir.
-Çekilmesi ve indirilmesi esnasında veya tören geçişlerinde Bayrak, cephe alınarak selamlanır.

-Türk Bayrağı, Cumhurbaşkanlığı yapmış kişilerin, şehitlerin ve tüzükte belirlenecek asker ve

sivil kişilerin cenaze törenlerinde bunların tabutlarına, açılış törenlerinde ATATÜRK heykellerine veya resmi yemin törenlerinde masalara örtülebilir. Ayrıca milli örf ve adetler göz önünde tutularak Bayrağın diğer kullanılma şekil ve yeri tüzükte gösterilir.

-Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi

değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya üniforma şeklinde giyilemez. Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz.

-Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz. Bu Kanuna ve tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır.

-Kanuna ve çıkarılacak tüzüğe aykırı olarak Bayrak yapmak, satmak ve kullanmak yasaktır. Yasağa aykırı olarak yapılan Bayraklar o mahallin yetkili amirlerince toplatılır.

Kanun hükümlerine aykırı davranışta bulunanlara, fiilleri suç oluşturmadığı takdirde mahalli mülki amir tarafından Kabahatler Kanununun 32 nci maddesi uyarınca idarî para ceza verilir.

Türk Bayrağının ölçüleri nelerdir?

Türk bayrağının ölçüleri 1985 tarih ve 85/9034 sayılı Türk Bayrağı Tüzüğü 4 maddesinde belirtilmiştir.

Türk bayrağı ölçüleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ