Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tuna nehrinin özellikleri nelerdir?

Tuna nehrinin özellikleri nelerdir?
  • 01.01.2016

Tuna nehri ülkemiz açısından tarihi öneme sahip olan nehirlerden biri olmakla birlikte aynı zamanda ismine şarkı yapılan nehirlerden bir tanesidir. Ayrıca bu nehrin ülkemiz ile günümüz itibarıyla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Ne ülkemizde doğmakta, ne ülkemizden geçmekte ne de ülkemizden denize dökülmektedir. Sadece ortak tarafı ülkemizin de kıyısının bulunduğu Karadeniz’e dökülmektedir. Tuna nehrinin ülkemiz açısından ilgisi ise geçmiş yani Osmanlı dönemine ait bazı tarihsel olaylara dayanmaktadır. Tuna nehrinin özellikleri aşağıya madde madde verelim.

Tuna Nehri seyahatTuna nehrinin özellikleri nelerdir?

-Tuna nehri Almanya ülkesinin güney kısmında bulunan Kara Orman bölgesinde bulunan Brigach ve Breg nehirlerinin birleşmesi ile meydana gelmektedir. İlk doğduğu ve başladığı yer Almanya ülkesidir. Alman ülkesinde kaynağını almış olduğu rakım 1070 metre civarında bir yükseklik olmasına karşın bu iki nehrin birleşmiş olduğu noktanın rakımı ise yaklaşık olarak 680 metre civarındadır.

-Tuna nehrinin en önemli özelliği havzasını tam olarak 19 ülkeden almakta olup, bu özelliği onu dünyadaki bu nitelikteki nehirler içinde en ön sırada bulundurmaktadır.

-Tuna nehri havza büyüklüğü olarak da dünyadaki önemli nehirlerden bir tanesidir. Yaklaşık olarak tuna nehrinin havzası 800.000 kilometrekaredir. Tuna nehrinin havzaları Üst, alt ve Aşağı havzalar olmak üzere üç kısma ayrılmıştır. Almanya’dan Slovakya ülkesinin Bratislava şehrine kadar olan bölüm üst havza, Bratislava’dan Sırbistan ve Romanya arasında bulunan Demirkapı barajına kadar orta havza, Romanya ve Bulgaristan arası ise Alt havza olarak tanımlanmaktadır.

Tuna Nehri Linz-Avrupa ülkesindeki en büyük havzaya sahip ikinci nehir konumundadır. (Avrupa kıtasının en büyük havzaya sahip nehri Volga nehridir)

-Tuna nehri Alman’ya ülkesinden doğduktan sonra Almanya ile birlikte toplam olarak 10 ülke kat ederek Karadeniz bölgesine dökülmektedir. (Aşağıda geçtiği ülkeler sırası ile verilmiştir)

-Tuna nehri Karadeniz’e dökülmeden önce 3 ana kola ayrılır ve bu döküleceği yerde oldukça büyük olan 6750 metrekarelik Tuna deltasını oluşturur.

-Tuna nehrinin toplam uzunluğu yukarda vermiş olduğumuz Brigach ve Breg nehirlerinin birleştiği yerden Karadeniz’e döküldüğü yere kadar ki uzunluğu 2780 kilometre civarında olup, bazı kaynaklarda bu uzunluk muhtemelen Brigach ve Breg nehirleri de katılarak 2857 kilometre civarında bir değer olarak bildirilmektedir. Fakat asıl uzunluk olarak 2780 kilometre olduğu bilgisi ağırlık basmaktadır. 

-Tuna nehrinin debisi saniyede 6500 metreküp civarındadır (Tabi bu debi yağış ve mevsim durumuna göre artıp azalabilmektedir)

Tuna nehri-Tuna nehrinin bir önemli özelliği ise nehrin yaklaşık olarak %85-90’lık kısmı olan yaklaşık olarak tuna deltasından itibaren 2400 kilometrelik bir yerde gemiler seyahat edebilmektedir. Bu gemilerin seyahat etmiş olduğu yerlerde yaklaşık olarak 75-80 arasında liman yer almaktadır. Bu nehir üzerinde yapılan seyirler birçok ülkenin yapmış olduğu anlaşmalar ve sözleşmelere göre şekillenmektedir.

-Tuna nehrinin doğduğu Almanya ülkesinden Karadeniz’e döküldüğü kısma kadar yaklaşık olarak irili ufaklı 300’den fazla akarsuyu içine almaktadır.

-Tuna nehrinin en alt kısmı olan ve alt havza olarak adlandırılan yer yani yaklaşık olarak 900-950 kilometre arasında bir bölüm kışın soğuk günlerinde yaklaşık olarak 30-40 gün kadar donmaktadır. Bu donma olayı birçok kez televizyonlarda gösterilmiş ve haber olmuştur.

-Tuna nehri Avrupa’nın önemli kentleri ve başkentleri olan Viyana, Bratislava, Budapeşte, Belgrad ve Bükreş gibi şehirlerden de geçmektedir.

Tuna Nehri geçtiği yerlerTuna nehrinin havzasını oluşturan ülkeler hangileridir?

-Romanya (%29’luk bir havza büyüklüğü ile en büyük havzaya sahip ülke konumundadır)

-Macaristan (%11,6’lık bir havza büyüklüğü ile en büyük ikinci havzaya sahip ülkedir)

-Sırbistan (%10,2’lik havza büyüklüğü ile en büyük havzaya sahip üçüncü ülke konumundadır)

-Avusturya

-Almanya  

-Bulgaristan

-Slovakya

-Bosna-Hersek

-Hırvatistan

-Ukrayna

-Çek Cumhuriyeti

–Slovenya

-Moldova

-Karadağ

-İsviçre

-Arnavutluk

-Makedonya

-İtalya

-Polonya

Tuna nehrinin en önemli kolları hangileridir, uzunlukları nedir?

-Tisa nehri (966 kilometre uzunlukta)

-Prut nehri (950 kilometre)

-Drava nehri (893 kilometre)

-Sava nehri (860 kilometre)

-Olt nehri (615 kilometre)

-Siret nehri (560 kilometre)

Tuna Nehri geçtiği ülkelerTuna nehrinin geçtiği ülkeler hangileridir?

1-Almanya

2-Avusturya

3-Slovakya

4-Macaristan

5-Hırvatistan

6-Sırbistan

7-Bulgaristan

8-Romanya

9-Moldova

10-Ukrayna

Yararlanılan kaynaklar:

wfa.gov.tr (Dış İşleri Bakanlığı Resmi web sitesi)

wikipedia.org

bbc.com

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ