Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tropikal iklim özellikleri

Tropikal iklim özellikleri
 • 20.09.2015

Tropikal iklim dünya üzerinde her iki yarım kürede 10 ve 20 derece meridyenleri arasında görülen iklim tipine verilen isimdir. Tropikal iklimin görüldüğü bölgelere tropik bölge, görüldüğü ülkelere ise tropik ülkeler denmektedir.

Tropikal iklim tipi Ekvatoral iklim tipi ile çöl iklim tipinin görüldüğü bölgelerin bölgesel olarak tam arasında bulunmaktadır.

Sıcak kuşak iklimleri olarak bilinen iklimlerden bir tanesidir.

Tropikal iklim-1Tropikal iklim tipinin özellikleri nelerdir?

-Yıllık ortalama sıcaklık yaklaşık olarak 20 derecenin üzerindedir. Ekvatoral iklime nazaran biraz daha ortalama sıcaklığı azdır.

-Geçiş iklimlerinden bir tanesidir (Çöl iklimi ve Ekvatoral iklim arasında)

-Güneş ışınları yıl boyunca 50 derece ile 90 derece arasında bir açıyla düşmektedir Hiçbir zaman güneş ışınları 50 dereceden daha az bir açıyla düşmez.

-Yıllık yağış miktarının yüksek olduğu iklim tiplerinden bir tanesidir. Yıllık yağış miktarı ortalama olarak 1000 milimetre ile 1500 milimetre arasındadır.

-Yaz ve kış mevsimleri olmasına karşın her iki mevsimde sıcak geçmektedir. Yaz mevsimi Güneşin dik ve diken yakın geldiği bulunulan yerle aynı yarımkürede olduğu zamanlar, kış mevsimi ise güneşin diğer yarım kürede olduğu mevsimdir.

-Yıllık sıcaklık farkı 5 santigrat dereceyi fazla geçmez.

-Tropikal iklimde en sıcak olan aydaki sıcaklık değeri ortalaması 50 santigrat dereceye yakın iken en soğuk ay ortalamasındaki sıcaklık değeri 21-22 derece civarındadır.

Tropikal meyveler-Tropikal iklimin bitki örtüsü savandır. Yani uzun zaman yeşil kalan sık ve uzun boylu otların oluşturduğu çayırlardır. Çok az yerde ormanlıklar görülür. Tropikal iklimin kendine has meyveleri bulunmakta olup bunlarda tropik meyveler adıyla bilinirler. Hindistan Cevizi, Avakado, Muz vb.

-Tropikal iklim en çok yağışı yaz döneminde yani güneş ışınlarının dik çok dik geldiği dönemlerde almaktadır. Güneşin diğer yarımkürede olduğu dönemler ise daha az yağışlı ve daha kurak geçmektedir.

-Dünya üzerinde tropikal iklimin görüldüğü bazı ülkeleri şunlardır, Brezilya, Kolombiya, Mali, Sudan, Çad, Moritanya gibi ülkelerdir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Orhan diyor ki:

  Tropikal iklim ile savan iklim arasındanki fark nedir…

  1. yorulmuşmoruq diyor ki:

   tropikal bir iklim çeşidi
   savan bir bitki örtüsüdür

YORUM YAZ