Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Trafik Işıkları ve Anlamları Nedir?

Trafik Işıkları ve Anlamları Nedir?
  • 01.06.2018

Çok basit gibi gözüken, halkımızında bir çoğunun bildiği trafik ışıkları ve anlamları özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlarımız tarafından bilinmekle birlikte taşrada yaşayan ve çok küçük yerleşim birimlerinde bulunmadığı için kaç çeşit ışık olduğu ve anlamları konusunda pek bilgi sahibi olmayan insanlarımız da ne yazik ki bulunmaktadır. Okula giden çocuklarımız çok küçük yaşta dahi olsalar artık trafik ışıklarını ve anlamlarını çok erken yaşlarda öğrenmektedir. Bu yazımızda da trafik ışıklarının kaç çeşit renkten oluştuğu, bu renklerin hangi anlama geldiği, özellikle bazı zamanlar yanıp sönen falsolu olarak adlandırılan ışık yanmalarının ne anlama geldiği konularına kısaca değinelim.

Trafik ışıklarıKaç çeşit trafik ışığı bulunmaktadır?

Tüm dünya da trafik ışıkları üç renktedir.

Kırmızı

Sarı

Yeşil

Kırmızı Işığın anlamı nedir?

Kırmızı ışık hem yayalar, hemde araçlar için “DUR” anlamındadır.

Trafik ışıklarında eğer üç ışık bulunuyor ise “ÜSTTE” bulunan renk kırmızıdır.

Sarı Işığın anlamı nedir?

Sarı Işık üç renkli trafik ışıklarında “ORTADA” bulunan renktir.

Gerek yayalar gerekse araçlar için durmaya veya hareket etmeye hazırlan anlamı taşımaktadır.

Yeşil Işığın anlamı nedir?

Yeşil Işık üç renkli trafik lambalarında “ALTTA” bulunan lambadır veya renktir.

Hem yayalar hem de araçlar için “GEÇ” anlamına gelmektedir.

Trafik lambasıTrafik lambaları kaç lambadan oluşmaktadır?

Çoğu üç lambadan oluşan trafik lambalarını görmekle birlikte, bazı noktalarda sadece tek lamba bulunmakta olup, bu lamba bazen kırmızı, bazen sarı, bazen de yeşil olarak yanmaktadır. Yani tek lambada dönüşüm yaşanmaktadır. Diğer üç lambalı trafik ışıklarından bir farkı yoktur.

Yine bazı yerlerde özellikle sağa ve sola dönüşün olduğu yerlerde bir trafik lambası direğinde 4 lamba bulunmaktadır. Bu lambalardan en alttaki lamba sağa veya sola dönüşün yasak ve serbest olduğunu bildirir. Eğer bu lamba yanmıyorsa sağa veya sola dönüş yasaktır. Eğer bu lamba üzerinde “YEŞİL OK” işareti varsa üstteki üç lamba da hangi renk olduğuna bakmaksızın işaret edilen yöne geçiş serbesttir.

Bazı yerlerde ise iki adet lamba olup, bunlar kırımızı ve yeşil lambalardır. Sarı lamba yoktur. 

Kırmızı IşıkTrafik Işıkları nerelere konur?

Trafik ışıkları her yere konmamaktadır. Aşağıda belirteceğimiz üzere sadece belli noktalar da trafik ışıkları bulunmaktadır. Bu trafik ışıklarının bulunduğu ve konulduğu noktalar şunlardır:

1-Yayaların geçmesine kolaylık sağlanması açısından herhangi bir kavşak olmasa dahi belirli noktalara bu ışıklar konulur. Genel olarak yayaların en sık geçtiği noktalara trafik ışığı konulmaktadır.

2-Kavşak noktalarına trafik ışığı konulur, bazı yollarda iki yolun, üç yolun, hatta 4 yolun birleştiğini görmekteyiz. Bu nedenle kavşak noktalarının neredeyse tamamına yakınında trafik ışıkları bulunmaktadır.

Yeşil IşıkTrafik Işıklarına ne zaman uyulmaz?

Nasıl yani? Diye soran arkadaşlar olabilir. Evet bazı durumlarda trafik ışığına uyulmayabilir. Peki trafik ışıklarına uyulmadığı durumlar nelerdir? Bakalım:

1-Eğer bir yerde hem trafik ışığı hem de polis varsa polisin yönlendirmesi esastır. Bu nedenle polisin olduğu ve trafiği yönlendirdiği durumlarda öncelik polisin komutlarıdır. Polis ister yeşil de ister sarı ışıkta, isterse kırmızı ışıkta trafiği durdurur veya geçişini sağlar.

2-Özel geçiş üstünlüğü bulunan bazı araçlar dikkat etmek kaydı ile kırmızı ışıkta geçebilmektedir. Örneğin İtfaiye ve Ambulans gibi araçlar. Bunlar siren veya korna ile diğerlerini uyararak dikkatli geçiş yapabilirler. Eğer bu araçların önlerinde isek ve bu araçların geçmesi gerekiyor ise korna ile diğer yönden gelen araçlar uyarılarak kırmızı ışıkta geçilebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ