Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Trablusgarp Savaşı özellikleri nelerdir?

Trablusgarp Savaşı özellikleri nelerdir?
  • 13.09.2015

Trablusgarp Savaşı 20.Yüzyılın ilk çeyreğinde Osmanlı İmparatorluğunun yapmış olduğu savaşlardan bir tanesidir. Sonuçları itibariyle önem arz eden bir savaş olması sebebiyle Türk tarihi açısından önemli bir savaştır.

Trablusgarp savaşının ismi nereden gelmektedir?

Trablusgarp savaşı ismini Libya’nın Trablus şehrinden almaktadır. 

Trablugsgarp savaşı-1Trablusgarp savaşı kimle neden yapılmıştır?

Trablusgarp savaşı İtalyanlar ile yapılan bir savaştır.

İtalya’nın Hammadde ve Pazar arayışına girmesi Trablusgarp savaşının en önemli nedenlerinden birisidir. Çünkü Sömürgecilikte İtalya diğer sömürgeci ülkelere göre geç kalan bir ülke olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğunun kötü gidişatı, zayıflığı  ve burayı elinde tutamayacağı kanısı,

Trablusgarp’ın coğrafi konum açısından İtalya’ya yakın ve stratejik bir yerde olması,

İtalya’nın diğer büyük devletler gibi söz sahibi olmak istemesi ve diğer büyük devletlerinde bu duruma sessiz kalmaları.

İşte Trablusgarp savaşının genel sebepleri bunlardan oluşmaktadır.

TrablusgarpTrablusgarp savaşı nasıl başlamış ve ne şekilde sonuçlanmıştır?

İtalya 1911 Yılının Eylül Ayında savaş ilan etmiş ve ekim ayının başında Trablusgarp’a asker çıkararak işgale başlamıştır. Çok kısa sürede aralarında Trablus’unda bulunduğu birkaç şehri işgal etmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu buraya yardım gönderecek durumda olmadığından dolayı Aralarında Neşet Bey, Enver Bey ve Mustafa Kemal Atatürk gibi komutanlar gönüllü olarak buraya gitmişler ve burada halktan da destek alarak işgali önlemek için savaşmaya başlamışlardır.

Osmanlı tarafından kurulan birlikler burada başarılı savunmalar yapmıştır. İtalya bu durumdan rahatsız olmuş ve savaşın daha fazla uzamaması için On iki Adalar işgal ettiler. Çanakkale boğazından da saldırılar başlatmışlardır.

Osmanlı İmparatorluğu İtalya’nın On iki adalarını işgal etmeleri ve Balkan savaşlarının çıkması nedenleri ile mecburen barış yapmak zorunda kalmıştır. Yani Trablusgarp savaşı kaybedilmiştir. 1912 Yılında Yapılan Uşi antlaşması ile savaş sonuçlanmıştır.

Uşi Antlaşması ile Osmanlı İmparatorluğu Trablusgarp ve Bingazi’yi kaybetmiştir. On iki adaların kontrolü balkan savaşları sonuna dek İtalya’ya bırakılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ