Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Torpido nedir, özellikleri nelerdir?

Torpido nedir, özellikleri nelerdir?
  • 24.04.2018

Torpido hepimizin bildiği bir silah olup, özellikle denizaltıların temel silahı olarak karşımıza çıkmasına rağmen günümüz itibarıyla bu torpidolar savaş gemilerin de de bulunmaktadır. Peki bu torpidolar nedir, özellikleri nelerdir ve ne için kullanılmaktadır?

Torpido-4Torpidolar nedir, özellikleri nelerdir?

-Torpidolar deniz ve su içinde veya su yüzeyinde giderek deniz taşıtlarına karşı kullanılan füzelerdir diyebiliriz. Gerek su içinden gerekse su dışından ateşlenebilirler fakat seyir ettiği yer sudur.

-Hem denizaltılarda hem de savaş gemilerinde kullanılmakla birlikte özellikle son yıllarda geliştirilerek hava taşıtlardan da torpidolar atılabilmektedir.

-İsmini torpido balığından almaktadır.

-Dümen ve pervanesi yardımıyla hedefe ulaşır.

-Torpidoların tarihi günümüzden oldukça eskiye dayanmakla birlikte ilk kullanımı 18. yüzyıldır.

-İlk torpidoya benzer çizimin 1200’lü yıllarda Suriyeli bir bilgin tarafından çizildiği bilgisi yer almaktadır.

Torpido-2-Torpido teriminin bir deniz silahı olarak adlandıran Robert Fulton’dur.

-Torpidoların ilk geliştirildiği yer Hırvatistan ülkesidir. Bu ülkedeki rejeka kendinde ilk torpido fabrikası 1870 yılında açılmıştır. Bu tarihte torpidoların menzili 914 metreye kadar çıkartılmış olup, hızları ise yaklaşık 6 knottur. Daha sonraki yıllarda ise gerek menzili gerekse hızı oldukça artırılmıştır.

-İlk torpido benzeri bir silahın kullanılması ise1775 yılında Kaplumbağa isimli denizaltılardır.

-Torpidolar büyüklüklerine göre hafif ve ağır torpidolar olmak üzere ikiye ayrılmakla birlikte özellikle hava araçlarından atılan ve masafesi kısa olan torpidolar hafif torpido sınıfında iken uzak hedefler için kullanılan ve genel olarak denizaltılarda bulunan torpidolar ise ağır torpidolar olarak adlandırılmaktadır.

-Torpidolar çeşitli çaplarda olup en çok kullanılan hafif torpido çapı 324 milimetrelik torpidolardır. Ağır torpidolarda ise en çok kullanılan çap 533 milimetrelik torpidolardır. En büyük torpidolar ise nükleer denizaltılarda kullanılmaktadır.

Torpido-1Örneği Amerika Birleşik Devletleri menşeili MK48 Torpidosunun bazı özelliklerini verelim, en azından torpidoların büyüklüğü ve özellikleri fikir edinmemizde faydalı olur.

Sınıfı: Ağır Torpido

Çap: 533 milimitre

Uzunluk: 5,79 metre (19 feet)

Ağırlık: 1558 kg-1676

Derinlik: 800 metre

Hız: 55 knot (102 km / s)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ