Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Toprak Solucanların özellikleri

Toprak Solucanların özellikleri
  • 25.01.2015

Solucanlar özellikle kırsal bölgede yaşayanlarımızın sıklıkla karşılaştığı, yağmur yağdıktan sonra özellikle yumuşak topraklı yerlerde daha sık gördüğümüz, herhangi bir taşı kaldırdığımız zaman görmeye alışkın olduğumuz canlılardan bir tanesidir. 

Fakat şehirlerde yaşayan kişilerin görme ihtimali oldukça zayıftır. Eğer evimizir bir bahçesi var ise veya topraklı bir bölgede yaşıyor isek muhtemelen görebiliriz. 

Solucanların özellikleri nedir, ne yerler, nasıl yaşarlar, kendilerin has özellikleri nelerdir tek tek bakalım: 

Solucan-2Solucanların özellikleri nelerdir?

Solucanlar genel itibariyle fazla büyük olmayan 10 cm ile 30 cm arasındaki solucanlardır. Bunun yanında dünyada ve ülkemizde bazı bazı solucanların boylarının metreler ile ifade edildikleri olmaktadır. Aşağı yukarı 3 metre civarında bir boya sahip olan solucanlar bulunmaktadır. 

Solucanlar çok yaşamayan canlılar olarak düşünülsede aslında bu canlılar oldukça çok yaşayabilmektedirler. Özellikle uygun ortamlarda ömürleri 5 yılı geçebilmektedir. 

Dünya üzerinde binlerce solucan türü olduğu söylenmektedir fakat net sayısı bilinmesede 4000-5000 civarında olduğu tahmin edilmektedir.  

Solucanların renkleri genel itibari ile kırmızı veya kırmızının tonları olmaktadır. Nadir olarak türlerine göre başka renkte bulunan solucanlar vardır. 

Solucanların başları ve arka tarafları sivri şekildedir. Bu nedenle hangi tarafın solucanın baş tarafı hangi taraf solucanın arka tarafı ayırt etmek zordur. 

Vücut yapıları küçük küçük daireden oluşmuştur. Yaklaşık olarak vücutlarından 100 den fazla daire bulunmaktadır. Bu daireler solucanı meydana getirmektedir. 

Solucanların hareketlerini sağlayan çok küçük kıllar vardır ve bu solucanın alt tarafında bulunur. Fakat bu kıllarıda görmek oldukça zordur. 

Solucanlarda omurga yoktur, yani omurgasız hayvanlardır. 

Solucanların yaşam alanı toprağın altıdır. Aşağı yukarı toprağın 50 cm altında yaşarlar ve çok nadir olarak 1-2 metre civarında aşağıya inebilirler. Aslında aşağı tarafa inmelerindeki neden üst taraftaki toprağın kurumasıdır. Solucanlar yaş ve nemli topraklarda yaşarlar.

Solucanların en büyük düşmanları kuşlar ve kuş türü olan tavuk, hindi gibi kümes hayvanlarıdır.  Özellikle yağmurdan sonra solucanların toprak yüzeyine çıkarlar ve kuşlara yem olurlar. 

Solucan organlarıŞimdi solucanların şaşırtıcı özellikleri nelerdir? Bakalım:

Solucanlar toprak için son derece faydalı olan canlılardır. Çünkü solucanlar toprak  yerler ve içerisindeki çürümüş olan maddeler ile beslenirler. Ve bu şekilde toprağı humus haline getirirler. Toprak içerisinde hareket ettiklerinden toprağın havalanmasını sağlarlar. 

Solucanların şaşırtıcı özelliklerinden bir tanesi ise bu hayvanlarda göz bulunmamasıdır. 

Solucanların vücutları ışığa karşı duyarladır. Bu sayede havanın gece veya gündüz, ışık veya karanlık olduğunu hissedebilirler.

Solucanlar kış uykusuna yatma özelliğine sahip olan canlılardandır. Kış zamanı kış uykusuna yatarlar ve havaların ısınması ile birlikte tekrar kış uykusundan uyanırlar. 

Solucanların vücutları sürekli olarak nemlidir. Bunun sebebi ise vücutlarında bulunan küçük deliklerden sürekli olarak vücudu nemli tutacak bir salgı salgılamalarıdır. Çünkü vücut eğer nemsiz kalır ise kurur ve solucan ölür. 

Solucanlarda solunum organını vücutlarındaki deriler üstlenmiştir. Ve solunumlarını derileri vasıtası ile gerçekleştirirler. 

Solucanlarda kalp yoktur. Kalp görevini vücutlarında bulunan halkalar yapar. Bu halkalar sayesinde vücutlarını ileri geri hareket ettirerek iki yönlü olarak kan akışı sağlarlar. 

Solucan-1Solucanlar vücutlarını yenileyebilen hayvanlar arasındadır. Eğer solucanın bir bölümü kopar ise bir müddet sonra baş kısmının olduğu bölüm kendini yeniler.  Diğer kopan parça kendini yenileyemez. 

Solucanlar en şaşırtıcı özelliklerinden bir tanesi de bu hayvanlarda hem erkek organın hemde dişi organının birlikte bulunmasıdır. Yani solucanlar hem erkek hemde dişi canlılardır. Birbirlerine yapışarak spermlerini birbirlerine iletirler. Ve bu eşleşme sayesinde döllenme meydana gelir. Bu eşleşmeden yaklaşık olarak 3-4 gün sonrada yumurta bırakırlar. Bırakmış oldukları bu yumurtaları da toprak altına gömerler. Bu yumurtalardan aşağı yukarı 30 gün sonra yeni solucan yavruları çıkar.

Solucanların en çok merak edilen olayı ise bu canlıların neden yağmur yağdığı zaman yeryüzüne çıktığı ile ilgilidir. Bazı kaynaklarda solucanların sudan boğulmamak için çıktığı yönünde bilgiler var ise de bunun yanlış olduğu kanısıda hakimdir. Çünkü solucanların bir çok türü günlerce su altında kalabilmektedir, ayrıca su ve neme en çok ihtiyaç duyan canlılardan bir tanesidir. Bazı araştırmacılar ise solucanları dışarı çıkartan durumun yağmur damlaların sesleri olduğu yönündeki görüşleridir. Özellikle toprak yiyiciler ve toprak altında yaşayan bazı hayvanlardan korunma güdüsü ile yeryüzüne çıktığı düşünceside yaygın bir görüştür. 

Yararlanılan Kaynaklar:

biltek.tubitak.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Mihriban diyor ki:

    Merhaba kompost toprağımda oluşan solucanlar var . Fotoğraflarını paylaşsam yararlı olup olmadığını anlayabilir misiniz?

YORUM YAZ