Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Toprak Çeşitleri (Toprak Türleri) ve özellikleri

Toprak Çeşitleri (Toprak Türleri) ve özellikleri
  • 02.08.2015

Toprak yeryüzünde bitki örtüsünün beslenmiş olduğu, yeryüzünün en üst katmanında bulunan bölüme verilen isimdir. Özellikle toprağın en üst katmanı insanoğlu, hayvanlar ve diğer canlıların beslenmesine etki eden en önemli kaynaktır.

Humuslu toprakToprağın oluşumu genel görüşe göre dünyanın oluşumundan sonra üst kısımda bulunan sert kütlenin veya kabuğun zamanla ufalanması daha sonra içerisine organik maddelerin karışmasından dolayı oluşmuştur. Bu oluşum sırasında toprağı oluşturan kayalar ve diğer sebepler neticesinde toprak çeşitleri ortaya çıkmıştır. En önemli etken toprağı oluşturan kaya olmasına karşın bunun yanında çevresel ve organik etkilerde toprak çeşidinin oluşmasında etkili olmuştur.

Topraklarda %50 oranında Organik ve İnorganik maddeler, geri kalan %50’lik kısımda ise hava ve su bulunmaktadır. Genel yapı itibariyle topraklar bu şekildedir. Fakat toprakta %45 oranında Organik Madde, %25 oranında hava, %25 oranında su ve %5 oranında inorganik maddeler bulunduğu bildirilmektedir. Toprağın katı kısmını oluşturan organik ve inorganik maddelerdir, toprağın boşluk kısmını ise hava ve su oluşturmaktadır.

En verimli toprak veya humusça zengin olan topraklarda verimi oluşturan kısım üstte bulunan 10 cm kalınlıktaki topraktır. Çünkü humus tabakası genel olarak bu 10 cm’lik üst kısımda bulunmaktadır.

Toprağın KısımlarıBilim insanları toprağın katmanları 4 bölüme ayırmışlar ve her bölüme de A, B, C, D olarak adlandırmışlardır.

Toprağın A Kısmı: Tarım yapılan ve işlenen kısım olup topraktaki en verimli olan kısımdır.

Toprağın B kısmı: A tabakasının altında bulunan verimsiz olan genel olarak erozyon sonrası ortaya çıkan bölümdür.

Toprağın C kısmı: Bu katman tam olarak ayrışmayan kayaçların olduğu katman olup zamanla ayrılarak B katmanını oluşturmaktadır. Bu katman canlı yaşamaz.

Toprağın D kısmı: Bu katman toprağın en altında bulunan kısım olup kayacı oluşturmaktadır.

Kireçli ToprakToprak Çeşitleri nelerdir?

1-Taşlı topraklar

Taşlı topraklar büyük oranda taştan oluşmakta olup çok az miktarda toprak bulunmaktadır. Aşağı yukarı 1/5 oranında toprak 4/5 oranında taş bulunmaktadır. Taşlı topraklar toprak miktarının azlığından dolayı besin ihtiyaçları az olan ve su tutma kapasitesi neredeyse bulunmayan toprak türüdür.

2-Kumlu topraklar

Kumlu topraklar içerisindeki kum oranının fazla olmasından dolayı kolay işlenebilir toprak çeşididir. Yine taşlı topraklar gibi sus tutma kapasiteleri çok azdır. Yine kumlu topraklardaki kum oranı 4/5 oranında olup toprak oranı 1/5 oranındadır.  Kumlu topraklar besince zayıftır. Sulandığı zaman ise toprak içindeki besinler gider.

3-Tınlı topraklar

Kum ve kilden oluşan toprak türüdür. Neredeyse yarından fazlasını kum ve kil oluşturmaktadır. Tarım için elverişli topraklardan olup, kolay tava gelirler.

Killi Toprak4-Killi topraklar

Killi toprak içeriğinin büyük kısmını kil oluşturur. Su tutma kapasiteleri oldukça yüksektir. Zor tava gelirler. İşlenmesi zordur. Toprak ağır bir topraktır. Kurak yıllarda oldukça sert bir yapı kazanır.

5-Marnlı topraklar

Marnlı topraklar içerisinde hem kum, hem kil, hem çakıl hemde humus bulunduran topraklardır. Bu özelliğinden dolayı özellikle bağcılık için aranan toprak türüdür.

6-Humuslu topraklar

Humuslu toprak içerisinde bitki ve ağaçların parçalarının karışmış olduğu toprağa verilin isimdir. Renk olarak siyah renktedir. Tava gelmesi kolaydır. Su tutma kapasiteleri iyi orandadır. İşlenmesi kolaydır. Besin yönünden zengindir. Verimli bir toprak çeşididir.

7- Kireçli topraklar

Kireçli toprak içerisinde, kil, kum, humus ve kireç barındıran toprak türüdür. Bu tür topraklar kolay işlenemezler. Ayrıca suyu da geçirmezler. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ