Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tırnak nedir, ne işe yarar, özellikleri nelerdir?

Tırnak nedir, ne işe yarar, özellikleri nelerdir?
  • 17.05.2015

İnsanlarda ve omurgalıların neredeyse tamamında parmakların uçlarında bulunan, üst tarafı veya dış yüzeyi örten sert hafif saydam tabakaya verilen isimdir.

Tırnak hangi maddeden oluşmaktadır?

Tırnağı oluşturan maddeye keratin adı verilmektedir. Keratin sertleşmiş proteinden oluşan bir maddedir. Tırnakların deri ile birleştiği kısımda bulunan yapıya ise lunula adı verilir.

Tırnak aslında insanda ve bazı hayvanlarda olan ismidir. Örneğin büyükbaş hayvanlarda bulunan tırnaklara Toynak ismi verilmektedir. Ayrıca kuşlarda ise tırnaklara genel olarak Pençe adı verilmektedir.

Tırnak-1Tırnakların özellikleri nelerdir?

İnsanlarda bulunan 20 parmağın tamamında tırnak bulunmaktadır. Tırnaklar sürekli olarak büyürler. El tırnakları daha hızlı büyür iken ayak tırnaklarının büyümesi biraz daha yavaş hızdadır. Tırnak büyüme hızı kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Tırnakların büyüme hızı günlük olarak 0,1 milimetre civarındadır. Tamamen uzama zamanı ise ortalama 5 ay civarındadır.

Ayak tırnaklarının tamamen büyümesi ise yaklaşık olarak 1 yıl ile 1,5 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Tırnak-4Tırnaklar ne işe yarar?

Tırnaklar çok küçük olmalarına karşın hayatımızı kolaylaştıran organlardan bir tanesidir, ama olmazsa olmazlardan değildir. Tırnak olmazsa dahi insanlar küçük sıkıntılar haricinde büyük sıkıntı çekmezler.

Tırnaklar sert yapısı sebebiyle ince iş gerektiren işlerde bize çok faydalı olur, örneğin zola bantı açmak, cama yapışmış herhangi bir şeyi yerinden ayırmak, zaten hepsini söylemeye gerek yok hepimiz ne işe yaradığını aşağı yukarı bilmekteyiz.

Tırnaklar özellikle bayanlar için önem arz etmektedir. Çünkü çoğu kültürde tırnaklar bayanlar için bir kadınlık simgesidir.

Tırnaklar önemli bakım gerektirmektedir. Özellikle tırnak araları kirlerin girmesine çok müsait yerlerdir. Tırnak aralarının yeteri kadar temizlenmemesi nedeniyle birçok hastalığa sebebiyet verebilmektedir.

Tırnak-3Ölü insanların tırnakları uzamaya devam eder mi?

Toplumumuzda yanlış inanışlardan bir tanesi de ölen insanların tırnaklarının belirli bir süre daha uzamaya devam ettiği inancıdır.Birçok bölgede birçok insan insan tırnaklarının öldükten sonra belli bir süre daha uzadığı inancındadır.

Bu kesinlikle yanlış bir inançtır.

İnsanın ölmesiyle birlikte tırnak uzaması da durur.

Toplumda böyle bir inanışın olmasının sebebi ise ölü insanların zamanla zayıflayarak etlerinin bitmesi ve tırnakların ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır.

Tırnak-2Tırnak hastalıkları hangileridir?

Tırnak rahatsızlıkları içerisinde en kötü olanı Tırnak İltihabıdır.

Tırnak kırılması,

Tırnak batması,

Tırnağın uca doğru kıvrılması yani kanca tırnak vakası yine tırnak rahatsızlıklarından ve hastalıklarından en önemlileridir.

Yararlanılan kaynaklar;
wikipedia.org
trt haber kanalı (trthaber.com)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ