Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tilkilerin özellikleri nelerdir?

Tilkilerin özellikleri nelerdir?
 • 17.07.2015

Tilki dünyada en çok tanınmış olan vahşi hayvanlardan bir tanesidir.  Tilki ününü kurnaz bir hayvan olması vesilesiyle almıştır. Tilkinin zeki ve kurnazlığı ile ilgili birçok film yapılmış ve kitap yazılmıştır. Tilkiler köpekgiller familyasındandır.

Tilkiler dünyadaki birçok yere yayılmış olan ve birçok iklime uyum sağlamış olan hayvanların başında gelmektedir.

En çok bulunduğu yerler Avrupa kıtası, Asya kıtası ve Afrika kıtasının kuzey kısımlarıdır. Az sayıda olsa bile Amerika kıtasında dahi tilki türlerine rastlamak mümkündür. Kutup bölgesinde yaşayan kutup tilkileri olduğu gibi çöl iklimine uyum sağlamış çöl tilkileri (Tilki türünün en ufak türü olarak bilinir) de bulunmaktadır.

Tilki-2Tilkilerin özellikleri nelerdir?

Tilki etçil bir hayvan olup dünyanın çeşitli bölgelerinde birçok türü bulunmaktadır.

Kulakları büyük olup şekil itibariyle dik ve sivri yapıdadır. Kulakları büyük olmasının yanında aynı zamanda çok hassas ve güçlüdür.

Kuyrukları ise uzundur.

Normal şartlarda yaşam süreleri 15 ila 20 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Burun yapıları sivri şekildedir.

Tilkilerin koku duyuları oldukça gelişmiştir.

Tilki-1Küçük vahşi hayvanlardan olan tilkinin boyu yaklaşık olarak 90 santimetre ile 1 metre civarındadır. Bununda yarısı kuyruktan oluşmaktadır. Kuyruk uzunluğu ise 50 santim civarındadır.

Tilki küçük hayvan olmasından dolayı kilosu da düşüktür. Yaklaşık kilosu 5-6 kilogram aralığındadır. Hatta bazı türleri daha küçük boyutlarda ve kilodadır.

Tilkiler toprak altında kazdıkları birkaç girişi ve çıkışı bulunan aşağı yukarı 20 metre uzunluğa sahip inlerde yaşamaktadırlar.

Tilkilerin besin kaynağı genel olarak fareler ve tavşanlar olmakla birlikte yakalayabildikleri kuşları, sürüngenleri ve buldukları leşler ile beslenirler. Etçil olmasına karşın meyve bulduklarında meyvede yiyebilirler.  Avlanmaları genel itibari ile geceleri olur.

Tilkiler ile ayılar arasındaki bir benzerlikte aynı ayılar gibi tilkilerde bala karşı olukça ilgilidir ve bal yemeyi severler.

Tilki-5Tilkilerin koku alma duyuları ve kulaklarının güçlü olduğundan bahsetmiştik işte bu sayede tilkiler toprak altında bulunan kemiricilerin seslerini duyarlar ve toprağı kazanarak onları bulundukları yerde veya çıkararak yerler.

Tilkilerin kurnaz hayvanlar olduğundan bahsetmiştik, işte bu kurnazlıklarını özellikle av bulmada çok iyi kullanırlar. Kümes hayvanlarının en büyük düşmanlarındandır. Kümes hayvanlarını boğarak öldürür ve yerler. Bazılarını ise öldürerek daha sonra yemek için toprağa gömerler. Kuşları dahi yakalayabilirler. Özellikle kuşlara görünmeden yaklaşarak üzerlerine çullanarak yakalarlar.

Tilkilerin bazı türleri yüzme yönünden oldukça iyidir. Balık avlayabilen türleri bulunmaktadır.

Tilki-4Leşte yedikleri olan tilkiler özellikle büyük yırtıcı hayvanları gözlemleyerek veya takip ederek onlardan artan hayvanları da yerler. Ayrıca bazı kaynaklarda tilkilerin özellikle karayollarını takip ederek araçların çarparak öldürmüş olduğu hayvanların leşlerini yiyerek beslendikleri bilgisi de bulunmaktadır.

Tilki postu çok değerli olan postlardan bir tanesi olup birçok yerde postu için avlanmakla birlikte sırf postu için çiftliklerde beslenen tilkilerde bulunmaktadır. Tilkiler için diğer vahşi hayvanlar fazla tehdit oluşturmaz iken insanlar tilkiler için en büyük tehlikedir.

Tilkiler küçük hayvanlar olmasına karşın oldukça hızlı ve atik hayvanlardır. Yakalanmaları oldukça güçtür. Saatte yaklaşık olarak 65 kilometreye varan bir hızla koşabilirler.

Tilkiler yalnız yaşayan ve yalnızlığı seven hayvanlardandır. Genel olarak yaşantıları tek başlarına geçer. Sadece üreme dönemlerinde bir araya gelirler.

Tilki-3Üreme mevsimlerinde bir araya gelerek çiftleşen tilkiler yaklaşık olarak 60 günlük bir gebeliğin arkasından ortalama 5 yavru dünyaya getirirler. Bazı türlerde olduğu gibi tilki yavrularının gözleri geç açılır gözlerinin açılması yaklaşık olarak 2 hafta kadar sürebilir. Doğan yavrulara ebeveynler beraber olarak bakarlar. Onlara hayatta kalmaları için gerekli eğitimi verdikten sonra yavrular ailelerinden ayrılırlar.

Yararlanılan kaynaklar;

National geographic belgeseli

wikipedia.org

tarim.gov.tr (Tarım Bakanlığı resmi web sitesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Annie diyor ki:

  harika *-*

 2. Aleyna diyor ki:

  Great

 3. Aleyna diyor ki:

  Great and interesting

 4. barış yıldız diyor ki:

  süper yaa hariikasınız

 5. RAMAZAN TEKDEMİR diyor ki:

  ÇOK GÜNEŞ BANA BU BİLGİLERİ VERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

YORUM YAZ