Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tilkiler mağarası özellikleri nelerdir?

Tilkiler mağarası özellikleri nelerdir?
  • 30.04.2018

 

Tilkiler mağarası çoğumuzun adını belki de ilk duymuş olduğu ülkemiz mağaralarından bir tanesidir. Sitemizinde ülkemizin en büyük ve en uzun mağarası araştırması sonucunda rast gelmiş olduğumuz tilkiler mağarasının önemli özelliklerini aşağıya maddeler halinde çıkarılmıştır.

Tilkiler Mağarası-2Tilkiler mağarası nerededir, özellikleri nelerdir?

-Tilkiler mağarası ülkemizin en uzun mağarası olma özelliğine sahiptir. Yukarda belirtmiş olduğumuz gibi büyük ve uzun mağaralar araştırması sonucunda karşımıza çıkan Tilkiler mağarasının uzunluğu Kültür Bakanlığı resmi web sitesinde 7 kilometre olarak belirtilmekle birçok kaynakta 6818 metrelik uzunluğu ile ülkemizin en uzun mağarası olarak tanımlanmaktadır.

-Tilkiler mağarası birçok mağaraya ev sahipliği yapan Antalya ilimizde bulunmaktadır. Manavgat ilçemizde yer alan Oymapınar barajının yaklaşık olarak 4 kilometre kuzeybatısında yer almaktadır.

Tilkiler mağarası-1-Tilkaler mağarasının bulunması Oymapınar barajının kazı çalışması sırasında olmuştur.

-Aktif bir mağara olup özellikle yağışların arttığı ilkbahar mevsiminde su seviyesi artmaktadır.

-Mağarada yapılan ilk çalışmaların tarihi 1976 yılıdır. Hatta bu çalışmalar esnasında bu çalışmaları yapan kişiler tarafından yapılan bazı kum kalelerinin aradan geçen 30-40 yıla nazaran yıkılmadığı ve halen durduğu tespit edilmiş olup, bazı ziyaretçiler tarafından da bu durum dile getirilmiştir.

-Mağaranın bir bölümü kireçtaşı iken bir bölümü konglomeradır.

-Tilkiler mağarası ülkemizin en önemli mağaralarından biri olması ve turizmin en canlı olduğu illerimizden birinde bulunmasına rağmen çok fazla bilinmeyen ve bazı mağaralar gibi çok fazla turist çekmeyen bir mağara olmasına karşın son yıllarda ziyaretçi sayısında biraz artış yaşanmaya başlamıştır.

-Birçok kaynakta araştırmamıza rağmen bu mağara hakkında verdiğimiz bilgiler haricinde çok detaylı bir bilgi de elde edilememiştir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ