Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tek (1) Yıldızlı Otellerin Özellikleri

Tek (1) Yıldızlı Otellerin Özellikleri
  • 05.05.2015

Oteller ülkemizin neredeyse bütün yerleşim yerlerinde bulunan insanların konaklaması ve ihtiyaçlarını sağlamak amacında olan aynı zamanda eğlence, spor, yemek içmek gibi faaliyetlerinde bulunduğu tesislerdir.

Otellerin yıldız sayıları otellerin derecelendirme sistemlerinden bir tanesidir. Otellerin durumuna göre yıldızlar verilmektedir.

Otellerden sorumlu olan Bakanlık Turizm Bakanlığıdır ve yıldız artırımına veya yıldızların azaltılmasına yine bakanlık karar vermektedir.

Otellerin belli bir yıldız alması için belli koşulları taşıması gerekir, sadece bir otele büyük diye veya sadece bir otel müşterilerine iyi hizmet veriyor diye yıldız verilmez. Verilecek yıldız sayısı otelin kapasitesi ve ne gibi hizmetler verdiği ile doğru orantılıdır.

Oteller-3Tek yıldızlı otellerde olması gereken özellikler nelerdir?

Tek yıldızlı oteller lüks olmayan otellerde sadece insanların belli bir seviyede gereksinimlerini karşılayan otellerdir.

1-Tek yıldızlı otellerde olması gereken en az oda sayısı 10 adet odadır. 10 odadan daha az odası bulunan otellere yıldız verilmez.

2-Resepsiyonu aynı zamanda rahat oturma imkânı bulunan bir lobinin olması şarttır. Eğer ayrı bir oturma salonu var ise bu şartın olması aranmaz.

3-Otel yönetimine ait bir yönetici odasının bulunması şarttır.

4-Asansör ile ilgili olarak eğer müşterilerin inip çıkacağı kat sayısı üçten fazla ise otel kapasitesini kaldırabilecek sayıda müşteri asansörü olması şarttır.

5-Tek yıldızlı otellerde sadece 24.00 ila 06:00 arasında büfe hizmeti olmayabilir, bunun dışında kesinlikle sabah 06:00 ile gece 24:00’a kadar büfe hizmeti bulundurmak zorundadır.

6-Gelen müşterilerin kahvaltı yapabileceği bir ofis veya kahvaltı solunu olması gerekir, yeterli büyüklükte oturma salonu ya da lokanta bulunması durumunda bu kahvaltı vermek amaçlıda kullanılabilir, özellikle yazlık tesislerde bu amaçla kullanılan bir salonun bir kısmı açık olabilmektedir.

7-Yine sadece sezonluk açık tutulan tesisler haricinde kapı girişinde rüzgârlık, hava perdesi döner kapı veya benzeri düzenleme şarttır,

Telefon8-Odalarda telefon bulundurulması şarttır. (Dışarı ile doğrudan bağlantılı bir telefon)

9-İlk yardım dolabının bulunması şarttır

10-Oda sayısının 1/4 ‘lük kısmına hizmet edebilecek kıymetli eşya kasası olmalıdır.

11-Genel kullanım alanları ile yatak odalarının tamamını kapsayacak şekilde, hali, parke veya seramik gibi malzeme ile yapılmış olması şarttır.

Yukardaki koşulları sağlayan otellere bakanlık 1 yıldız verebilmektedir. Bu şartlardan herhangi birisinin eksik olması durumunda bakanlık tarafından yıldız verilmemektedir.

Tek yıldızlı otellerde park ile ilgili bir düzenleme bulunmamaktadır, Ayrıca tek yıldızlı otellerde, havuz, klima, televizyon gibi koşullarında aranmadığı görülmektedir.  Eğer oteldeki kat sayısı 3 kattan az ise yine asansör bulundurma zorunluluğu yoktur.

Yararlanılan Kaynaklar

Resmi Gazete “Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik”

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ