Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tavus Kuşu Özellikleri

Tavus Kuşu Özellikleri
  • 17.07.2015

Tavus kuşu ülkemizde olduğu kadar dünyada da özellikle güzelliği ve kuyruklarının büyüklüğü ve şekli, renkleri itibariyle en çok ilgi çeken hayvanlardan ve yine en çok ilgi çeken kuşlardan bir tanesidir.

Tavus kuşu sülüngiller ailesinden bir hayvandır.

Tavus Kuşu-1Tavus kuşlarının özellikleri nelerdir?

Tavus kuşlarının en güzel yönlerinden bir tanesi olan yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda bir kuyruğu bulunmaktadır. Bu kuyrukları uzun olduğu kadarda güzel bir görünüşe sahiptir. Belki de dünyada kuyruğu en güzel olan hayvandır. Genel itibariyle kapalı vaziyette duran kuyrukları özellikle erkeğin dişiye kur yaptığı dönemlerde havaya kaldırılarak açılır. Açıldığı zaman ise müthiş bir görüntü ortaya çıkar. Bu erkek tavus kuşu kuyruklarının güzelliği ile dişiyi etkileme metotlarından bir tanesi olarak bilinir.

Tavus kuşlarının bu güzel kuyrukları sadece erkek türlerine aittir. Dişilerinde bu şekilde güzel kuyruk bulunmamaktadır. Erkek tavus kuşlarının kuyruklarını bir yelpaze gibi açtığında gözlerle kaplı kuyruğunun tüm güzelliği ortaya çıkar. Ayrıca kuyruğunun çok büyük olması sebebiyle oldukça ilgi çeker. Ayrıca tavus kuşlarının kuyruklarının uzunluğu vücutlarının uzunluğundan daha fazladır.

Tavus kuşunun kuyruk renkleri yine türlerine göre değişiklik gösterse de genel olarak yeşil, altın sarısı ve mor renklerinin çoğunlukta olduğu renklerdedir.

Dişi tavus kuşuTavus kuşlarının dişileri erkeklere nazaran daha küçük bir yapıya sahiptir. Kuyruk güzelliği yine erkeklerin kuyrukları kadar güzel değildir. Kuyrukları yine erkek cinslerine nazara daha kısadır.  Kuyruk renkleri daha renksizdir. Renkleri siyah ve gri renktedir.

Erkek tavus kuşlarının sesleri çok kötüdür. Özellikle birçok kişi tavus kuşunun sesinden oldukça rahatsız olmaktadır. Cidden sesleri insanlara hiç hoş gelmez. Rahatsız edici bir sesi bulunmaktadır.

Tavus kuşları dünya üzerinde oldukça az bölgede bulunmaktadır. Çok az bir bölgede yaşam alanı bulmalarına karşın neredeyse tüm ülkelerin hayvanat bahçelerinde bulunabilmektedir.

Tavus kuşlarının iki türü bulunmaktadır. Bu türler mavi tavus kuşu ve yeşil tavus kuşudur. Mavi tavus kuşu Hindistan ülkesinde yaşam alanı bulurken,  yeşil tavus kuşu ise Burma ülkesinde yaşam alanı bulmaktadır. Hindistan ülkesi Mavi Tavus kuşunu ulusal kuş olarak görmektedir.

Tavus kuşlarıTavus kuşları hepçil hayvanlardandır. Doğada ne bulursa yer ot ve küçük böcekler ile beslenir.

Tavus kuşları grup halinde yaşarlar.

Tavus kuşlarının dişileri ortalama olarak 12-13 adet yumurta yapar ve 30 günlük bir kuluçka döneminden sonra tavus kuşu civcivleri yumurtadan çıkarlar.

Tavus kuşları ağaçlarda uyumalarına karşın beslenmelerini ve avlanmalarını yerde yapmaktadır.

Tavus kuşu tüyleri sebebiyle birçok bölgede avlanmalarından dolayı sayıları oldukça azalmıştır.

Tavus kuşu-2Tavus kuşlarının etleri de oldukça lezzetli olmasına karşın sayılarının az olmasından dolayı tavus kuşu eti bulmak neredeyse imkânsızdır. Zaten nesillerinin tükenmemesi için birçok yerde avlanması yasaktır.

Tavus kuşları geçmişten günümüze kadar birçok ülke tarafından güzelliği ve heybeti nedeniyle kutsal bir hayvan olarak görülmüştür.

Tavus kuşları uçabilen kuşlardandır. Kanatları kuyruklarına nazaran daha küçük olmasına karşın uçma özelliği bulunan bir kuştur. 

Yararlanılan kaynaklar;

eba.gov.tr

wikipedia.org

national geographic tavus kuşu belgeseli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ