Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tasarruflu Ampul özellikleri nelerdir?

Tasarruflu Ampul özellikleri nelerdir?
  • 24.12.2014

Günümüzde elektrik fiyatlarının artması ile birlikte tasarruflu ampul kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Tasarruflu Ampuller normal ampullere nazaran 3-5 kat daha az enerji harcaması nedeniyle yayılması ve kullanılması çok hızlı gelişmiştir.

Tasarruflu Ampullerin özellikleri nelerdir?

Tasarruflu Ampuller normal ampullere yani akkor ampullere nazaran 3-5 kat civarında enerji tasarrufu sağlarlar.

Tasarruflu Ampul-2 Kullanım ömürleri oldukça fazladır. Normal ampullerin kullanım ömrüne göre 8-10 kat daha fazla kullanım ömrü sunmaktadır.

Bir tasarruflu Ampul ortalama olarak günlük 3 saat falan yakılması durumunda 6-10 yıl arasında ömrü bulunmaktadır. Tabi ülkemizde genel olarak yazları 3 saat ampul yakılırken kışları yaklaşık olarak 4-8 saat ışık yakıldığından dolayı hiçbir tasarruflu ampulün ortalama 8 yıl gideceğini zannetmiyoruz. Ama en az 3 yıl kadar gideceği tahmin edilmektedir. Zaten çoğu firmada bu ampullere garanti olarak 2-3 yıl süre vermektedir.

Tasarruflu Ampuller diğer akkor ampullere nazaran daha çok çevre dostudurlar. Akkor ampuller karbondioksit yaydıklarından dolayı bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmıştır. Fakat Tasarruflu Ampuller sağlık açısından normal ampullere nazaran daha sağlıklıdır.

Tasarruflu Ampul-1Şimdi Tasarruflu Ampul olarak Phılıps Tornado 8W (normal Ampullerde 45 Watt’lık ampullere eşdeğer) ampulün özelliklerine bakalım:

Başlama süresi 0,3 Saniye (Yani elektrik düğmesine bastıktan sonra başlama süresi) bilindiği üzere floresan ve tasarruflu ampuller diğer normal ampullere göre daha geç yanmaktadır)

Civa İçeriği 1,5 mg

Lamba Ömrü 8 Yıl (Bu lambaya Phılıps firması 8 yıl olarak değer vermiştir, buradaki 8 yıl değir günlük 2,7 saat çalışması halinde verilen yıl olarak ömürdür)

Lamba akımı 60 Ma

Nominal Işık Akışı: 500 lm

Açma/Kapama sayısı (Anahtarlama sayısı) 5000 adet

Isınma süresi 5-30 saniye arası

Işık rengi Sıcak beyaz

Normal Ampule göre enerji tasarrufu %82’dir.

Kullanım ömrü karşılaştırmasına bakıldığı zaman normal akkor ampullere nazaran 12 kata kadar uzun süre kullanım ömrü sunulmaktadır.

Yukardaki bilgiler firmanın tanıtım bilgilerinden alınmış bilgilerdir.

Şimdi Tasarruflu Ampullerin nasıl, nerelerde ve ne şekilde kullanılacağı konusuna bakalım:

Tasarruflu Ampul-3Tasarruflu ampullerin enerji tasarrufu sağladığı, sağlık açısından akkor ampüllere nazaran daha faydalı olduğu bilgiler bulunmakla birlikte özellikle içerisinde bulunan civanın sağlık açısından zararlı olduğu aynı zamanda radyasyon yaymaları sebebiyle zararlarının bulunduğu bazı uzmanlar tarafından da öne sürülmektedir.  

Tasarruflu bir diğer dezavantajı her yerde kullanılabilir bir ampul olmamasıdır. Tasarruflu ampullerden fayda sağlamak için kesinlikle sık sık açılıp kapanan yerlere bu ampulün takılması önerilmemektedir.

Mutfak, lavabo, tuvalet, banyo gibi yerlere takılmaması gerekmektedir, ayrıca apartman boşluklarında sürekli açılıp kapanan ampuller bu ampullerden olmamalıdır. Bu ampuller yakıldığı zaman en az 1-2 saat kapanmayacak olan Oturma odası, çalışma odası gibi yerlere takılmalıdır.

Sık açıp kapanmaya dayanıklı olmayan bir ampuldür. Bunun haricinde de kötü tarafı bulunmayan bir ampul türüdür. 

Yararlanılan kaynaklar:

philips web sayfası

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ