Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarih Öncesi Devirlerin Genel Özellikleri

Tarih Öncesi Devirlerin Genel Özellikleri
  • 14.10.2015

Tarih öncesi devirler yazının icadından önceki insanoğlunun yaşadığı devirlere verilen isimdir. Özellikle tarih öncesi devirlerin ilk zamanları günümüz modern insanından öte henüz modern insanın atası olarak kabul edilen insanlara kadar uzanan geniş zaman dilimli çağlardır.

Kabataş çağı, Yontma Taş çağı, Cilalı Taş çağı ve Maden çağı(Bakır, Tunç, Demir çağları) tarih öncesi çağlardır.

Tarih öncesi devirlerTarih öncesi çağların özellikleri nelerdir?

-Tarih öncesi çağlar insanlık tarihinin en uzun zaman dilimine sahip olan çağlardır.

-Milattan Önce 2 milyon yıl ile Milattan Önce 2,5 milyon yıl öncesinden başlayıp yazının bulunmasına kadar (M.Ö. 3200) devam eden sürece tarih öncesi çağ veya tarih öncesi devirler denir.

-Tarih öncesi devirleri yazının bulunmasından önceki devir olduğundan dolayı geçmişe ait bilgilerin neredeyse tamamına yakını kazılar sonucunda elde edilmiş olan malzemelerden, bulunan eşyalardan vb. nitelikteki tarihi kalıntılardan elde edilmiştir. Bu sebepten dolayıdır ki tarih öncesi devirler hakkında bilgi çok fazla değildir.

-Tarih öncesi devirleri birbirinden ayırt etmek oldukça güçtür, aynı zamanda birçok topluluk tarih öncesi devirleri farklı zamanda yaşamış veya farklı zamanlarda geçiş yapmışlardır.

-Tarih öncesi devirleri birbirinden ayırt etmek için kullanılan en önemli ölçüt kullanılan malzemelerdir. Kullanılan malzemelerin ne şekilde kullanıldığı ve neden yapıldığı tarih öncesi devirleri birbirinden ayırt etmek için kullanılan tek veridir.

-Tarih öncesi devirler yukarda bahsetmiş olduğumuz gibi bilgiler bakımından son derece kısıtlı olan bir zaman olduğundan bu devire karanlık devir denmektedir.

-Tarih öncesi Devirlerin kronolojisi veya geçiş aşamaları şu şekildedir;

Tarih öncesi devirler-21)Kaba Taş Çağı (Taş Devri)

2) Yontma Taş çağı (Taş Devri)

3) Cilalı Taş Çağı (Taş Devri)

4) Bakır Çağı (Maden Devri)

5) Tunç Çağı (Maden Devri)

6) Demir Çağı (Maden Devri)

Görüldüğü üzere Tarih öncesi Çağlar Taş Çağı ve Maden çağı olarak ikiyi ayrılmış daha sonra ise yine kendi aralarında bölümlere ayrılmıştır.

-Bir devirden bir devire geçmede insanların ihtiyaçları önemli rol oynamıştır. Ayrıca yine tarih öncesi devirlere toplumların geçişinde farklılar yaşanması sebebiyle bir toplum diğer bir toplumu etkilemiş geçiş birçok sebeple toplumdan topluma aktarılmıştır. Fakat bu toplumlarda birbirleri ile etkileşim de son derece sınırlı ve az olmuştur

-Tarih öncesi devirlerin hiç birinde yazınsal belge bulunmamaktadır.

Tarih öncesi devir-1-Tarih öncesi devirlerin aydınlatılmasındaki faydalanılan bilimlerin başında Arkeoloji, Kimya, Antropoloji, Coğrafya gibi bilimler gelmektedir.

-Tarih öncesi devirler insanoğlunun en yavaş gelişme göstermiş olduğu dönemlerdir. Fakat özellikle Maden devrinde insanoğlundaki gelişme hızlanmaya başlamıştır.

-Tarih Öncesi devirlerde günümüze çok önemli tarihi miras bırakan çok büyük medeniyetlerinde oluştuğu zaman dilimleri olmuştur. Özellikle Maden Devrinde Mısır, Babil, Sümerler, Akadlar ve Asurlular gibi çok önemli ve büyük medeniyetler oluşmuştur. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ