Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarantula örümcekleri özellikleri

Tarantula örümcekleri özellikleri
  • 19.07.2015

Tarantulalar dünya üzerinde tanınmış olan en önemli örümcek türlerinden bir tanesidir. Özellikle Karadul örümcek türleri ile birlikte en tanınmış iki tür olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tarantula örümcekleri vücut özellikleri sebebiyle en çok bilinen ve ilgi çeken örümcek olma özelliğine sahip bulunmaktadır.

Tarantulalar birçok filme de konu olmuş örümcek türlerindendir.

Dünya çapında üne sahip olan bu örümcek türünün özelliklerine tek tek bakalım;

Tarantula-2Tarantulaların özellikleri nelerdir?

Tarantulalar diğer örümcek türleri gibi toplam 8 adet ayağa sahiptirler.

Tarantulaların aşağı yukarı 750-800 civarında türü bulunmakla birlikte türüne göre büyüklükleri 2-3 cm ile 10 cm büyüklüğünde olabilmektedirler. Hatta bacaklarının boyları 20 santimetreyi geçen türlerde vardır.

Tarantulaların bacakları tüylü ve etlidir. Yılın belli zamanlarında tüylerini dökerler.

Kahverengi tonlarında ve mavi renkte olanların yanı sıra çok değişik renklerde birçok türe rastlanır.

Tarantula-1Tarantulalar dünya üzerindeki zehirli örümcek türlerinden bir tanesi aynı zamanda en kuvvetli zehire sahip örümceklerdendir. Fakat bu örümceklere ait zehirlerin insanı öldürebilecek düzeyde olmadığı bilgisi de bulunmaktadır.

Tarantulalar dünya üzerinde birçok kişi tarafından beslenen hayvanlar arasındadır. Zehirli olmasından dolayı tehlikeli bir hayvan olmasına karşın yine de bazı kişiler Tarantula beslemekten çekinmezler.

Tarantula örümcek türü kayıtlarda ağ yapmadan av yapabilen örümcek türlerinden bir tanesi olarak gösterilmektedir. Bazı kaynaklarda ise bu örümcek türünün ağ yapmadan av yapan tek örümcek türü olarak gösterilse de örümcek türlerinin bazıları örneğin “Karadul” örümcekleri de çoğu zaman ağ kurmadan av yapabilme kabiliyetine sahiptir.

Mavi tarantulaTarantulaların renkleri yine türlerine göre değişiklik göstermektedir. Birçok renge sahip tarantula türü bulunmaktadır.

Tarantulalar karınlarını doyurduktan sonra yaklaşık 7-10 gün kadar aç kalabilirler.

Tarantulalar en çok Amerika kıtasında bulunmakla birlikte, Asya ve Afrika kıtasında da bulunmaktadır.

Tarantulaların ortalama yaşam süreleri 3 yıl kadardır. Bu 5 yıla kadar da uzayabilmektedir.

Tarantulalar bir defasında binlerce yumurta bırakabilirler ve yumurtalardan çıkan yavru Tarantulalar aşağı yukarı 10 ay içerisinde olgunlaşırlar.

Tarantulalar avlarını dişleri ile ısırarak zehirlerler ve zehirlenen avlarını yemek için mide suyunu bu avlarına bulaştırarak dışarıda sindirimini sağlar ve bunu suyla birlikte emerler. Çünkü bu hayvanların ağız yapıları çiğneme kabiliyetine sahip değildir. Çoğu zaman böcekler ile beslenmekle birlikte farede önemli avları arasındadır.

Tarantulaların Yaban arıları ile savaşları ve münasebetleri konusu en önemli konulardan bir tanesi olmasından dolayı bu konuya da kısaca değinmekte çok fayda olduğu kanaatindeyiz. Çünkü bu münasebet doğadaki önemli değişik olaylardan bir tanesini oluşturmaktadır.

Yaban arası ve TarantulaTarantulaların dünyadaki en büyük düşmanı Peptis adı verilen yaban arılarıdır. Çünkü bu yaban arıları Tarantulaların vücutlarını kullanarak üreme sağlayan bir hayvandır. Peptis’lerin üremeleri için kesinlikle tarantula bulmaları şarttır. Peptisler üreme zamanında yumurtalarını bırakmak için Tarantula ararlar ve tarantulayı buldukları zaman aralarında müthiş bir savaş başlar fakat bu savaşın galibi neredeyse her zaman Yaban Arıları olur. Çünkü Yaban arıları tarantulanın kuvvetli zehrinden etkilenmezler. Tarantulaları iğnesi ile soktuktan sonra Tarantulalar sersemleşir. Tarantulaların sersemleşmesini fırsat bilen Peptis’ler tarantulayı kazdıkları toprağa gömerler ve karınlarının ortasında açtıkları deliğe sadece 1 adet yumurta bırakırlar. Yumurtadan çıkan yavru tarantulanın vücudunu hem yuva hem de besin olarak kullanarak hayatta kalır.  Ve yaban arısı aşağı yukarı vücudunda bulunan 15-20 civarındaki yumurtanın tamamını bırakana değin 15-20 adet ayrı Tarantula avlamaktadır. 

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

national geographic belgeseli

trttürk.com (TRT televizyonuna ait resmi tv kanalı)

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. rekjfg diyor ki:

    yjhmdctr

  2. ??????????????????????????????????????? diyor ki:

    bu güzel

  3. Nadir diyor ki:

    Enteresan, Faydali bilgiler

YORUM YAZ