Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tansiyon (Kan basıncı) nedir?

Tansiyon (Kan basıncı) nedir?
  • 08.09.2015

Günümüzde bütün insanlarda sıklıkla görülen durumlardan bir tanesi tansiyon düşüklüğü veya tansiyon yüksekliğidir. Genel olarak baş dönmesi, göz kararması durumlarında “tansiyonum düştü galiba” sözünü sık sık duymuşuzdur.  Çevremizde ki bir çok kişiden de yüksek tansiyon rahatsızlığı veya düşük tansiyon rahatsızlığı gibi rahatsızlıklarının olduğunu işitmişizdir. Peki tansiyon ne demektir, tansiyon rahatsızlığı olabilmesi veya bu teşhisin konulabilmesi için ne gibi bir tansiyon değerinin olması gerekir. 

Tansiyon-1Tansiyon nedir?

Kanın atardamar içendeki basıncına kan basıncı veya tansiyon adı verilir. Kan basıncı kalp tarafından pompalanan kanın atardamarlara yaptığı veya uygulamış olduğu basınca verilen isimdir. 

Küçük Tansiyon ve Büyük Tansiyon nedir? Ne anlama gelmektedir?

Tansiyonun iki türlü değeri bulunmaktadır. Her iki değer birbirinden farklıdır. her iki tansiyon türünün de kendine göre belirlenmiş normal değerleri bulunmaktadır. 

Büyük Tansiyon nedir?

Kalp tarafından kanın pompalanması ile birlikte kasılması ile birlikte kanın damarlara yapmış olduğu basınç değerine büyük tansiyon adı verilir.

Küçük tansiyon nedir?

Kalp tarafından damarı pompalamak için kasılma yaptıktan sonra tekrar gevşemesi sonucunda kanın damarlara yaptığı basınç değerine ise küçük tansiyon adı verilmektedir. 

Tansiyon-2Normal kan basıncı değeri nedir?

Günümüzde normal kan basıncı değeri büyük tansiyon 120 küçük tansiyon 80 olarak belirlenmiştir. Cinsiyete göre değişmeksizin normal tansiyon değerleri budur. 

Yaşa göre normal tansiyon değerinde artış görüleceğinden 130/90 normal olarak kabul edilmiş ise de bazı otoritelerce herkesteki normal tansiyon durumunun yaşa bakılmaksızın 120/80 olması gerektiği yönündedir. 

Tansiyon insanlarda ve hayvanlarda farklılıklar göstermektedir. Örnek verecek olur isek bir zürefada tansiyon değeri büyük tansiyon 260’tır. Yani insanda normal olan büyük tansiyon 12 iken zürefada normal kabul edilen büyük tansiyon 260’tır. Buda Kalbin zürefanın boyunun uzun olması nedeniyle kanın tüm organlara ulaşabilmesi için yüksek basınçta kan pompalaması gerektiğindendir. 

Tansiyon aletiTansiyon ölçen aletlere tansiyon aleti adı verilir ve genel olarak bilek ve koldan ölçen tansiyon aletleri bulunmaktadır. Bilekten ölçen tansiyon aletlerine nazaran koldan ölçen tansiyon aletlerinin daha güvenilir olduğu söylenmektedir. Özellikle günümüzde birçok evde bulunan elektronik tansiyon aletleri hem büyük tansiyonu hem de küçük tansiyonu gösterdiği gibi kalbin dakikada atış sayısını da göstermektedir. Sağlığına dikkat eden kişiler tansiyon rahatsızlığı olmasa dahi tansiyonlarını takip açısından tansiyon aletlerini kullanmaktadırlar. Bunun haricinde bütün eczanelerde ücretsiz olarak da tansiyon değerlerine bakılmaktadır. 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ