Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tabun gazı özellikleri nelerdir?

Tabun gazı özellikleri nelerdir?
  • 04.09.2015

Tabun gazı dünyadaki en tehlikeli sinir gazlarından bir tanesidir. Yine bu gaz kimyasal silah olarak kullanıldığından dünyanın en tehlikeli kimyasal silahlarından birisi olarak belirtilmektedir.

Tabun gazı-2Tabun gazı G serisi olarak adlandırılan 4 sinir gazından bir tanesidir. (Diğerleri sarin, soman ve siklosarin gazlarıdır). Ve bu gazlar içerisinde ilk bulunan gaz yine tabun gazıdır. Bu gazı ilk bulan kişi sarin gazını da bulan Alman kimyager Dr. Gerhard Schrader olup, 1936 yılında bulmuştur. Şans eseri veya yanlışlıkla bulunduğu bilgisi birçok kayıtta geçmektedir.

Bu gaz birleşmiş milletler tarafından kitle imha silahı olarak kabul edilmekte olup, gerek kullanımı, gerekse çok miktarda depolanması ve üretimi sıkı yaptırımlara ve kurallara bağlanmıştır.

Bu gazın rengi oda sıcaklığında saydamdan kahverengiye kadar bir renk aralığında sıvı halde bulunan Tabun, diğer G serisi sinir gazlarından Sarin ve Soman kadar olmasa da yüksek bir hızla buharlaşıp ortamda gaz halde saatlerce kalarak büyük ölçekli alanlarda ölümcül sonuçlar oluşturulabilir.

Tabun gazının ilk seri üretimi 1942 yılında Almanya tarafından olmuş olup, kimyasal silah olarak kullanmak için üretilmiştir.

Tabun gazı azgelişmiş bazı ülkelerde üretimi kolay olmasından dolayı daha çok revaçtadır. Özellikle bazı Ortadoğu ülkelerinde üretildiği bilinmektedir.

Tabun gazı-3Tabun gazının özellikleri nelerdir?

Tabun gazı zehri kuvvetli olan sinir ajanlarından bir tanesidir. Çok az miktarı dahi çok etkili olabilmektedir.

Tabun gazı özellikle gözler üzerinde çok etkili olan bir gazdır.

Tabun gazı eğer deri yoluyla giriş yapar ise deride terleme ile birlikte şiddeti artan titremeye ve deri üzerinde sıvı dolu kabarcıklar oluşmasına sebebiyet verir. Fakat sinirlere ulaşıp tam etki göstermesi yaklaşık 1-2 saat alabilir.

Tabun gazı eğer solunum yolu ile alınır ise daha güçlü olan sarin gazında görülen etkiler görünür yani göğüs sıkışması ve görüşte zayıflama meydana gelir, hemen akabinde nefes almak zorlaşır, terleme balar, kaslar kasılır, kusma meydana gelir, ayakta durmakta zorluk balar, uyuşma oluşur, hafıza kaybı ile birlikte titreme, çırpınma ve koma durumuna geçilir, daha sonra nefes kesilir ve ölüm gerçekleşir. Ve buda öldürücü dozda alındığında 10 dakika içinde gerçekleşir.

TAbun gazı-1Yukarda değindiğimiz gibi deri yoluyla alımlarda 2 saate kadar ölüm olayı gerçekleşir iken solunum yolu ile alınmasında bu süre 10 dakikaya kadar düşmektedir.

Tabun gazına maruz kalındığında çok hızlı hareket edilmek suretiyle bazı ilaçlar sayesinde kurtulması mümkün olabilmektedir.

Tabun gazı saldırılarında en önemli koruyucu gaz maskesi ve koruyucu elbiselerdir. Tabi tabun gazı solunum yoluyla daha etkili olduğundan ilk sırada Gaz maskesi yer almaktadır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ