Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Süphan Dağı özellikleri nelerdir?

Süphan Dağı özellikleri nelerdir?
  • 21.11.2015

Süphan dağı ülkemizde adını en çok duymuş olduğumuz dağlardan bir tanesidir. Ayrıca ülkemizin önemli yüksekliği sahip bir dağı olması sebebiyle de ön plana çıkmaktadır. Aşağıya Süphan dağının özellikleri madde madde verilecektir.

Süphan Dağı-1Süphan dağının özellikleri nelerdir?

-Süphan dağı yükseklik olarak ülkemizde Ağrı dağı ve Cilo dağından sonra gelen en yüksek üçüncü dağımızdır.  Ayrıca oluşum şekli itibarıyla volkanik şekilde oluşmuş dağlar içinde ise yine kendisi gibi oluşan ve bir volkanik dağ olan Ağrı dağından sonra en yüksek ikinci sönmüş volkanik dağdır.

-Süphan dağının yüksekliği yaklaşık olarak 4058 metredir.  Bu yükseklik Süphan dağının en yüksek zirvesi olan Sandıktepe zirvesinin yüksekliğidir.

-Süphan dağı ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde Van gölünün kuzey kısmında yer almaktadır. Burada Patnos, Malazgirt, Ahlat ve Adilcevaz ilçeleri sınırları içinde bulunmaktadır.

-Süphan dağı oluşum şekline göre volkanik bir dağımızdır. Fakat günümüz itibarıyla faaliyette olmadığından dolayı sönmüş bir volkanik dağıdır.

-Süphan dağı özellikle dağcıların tırmanış yapmış olduğu dağlarımızdan bir tanesidir. Bu dağımız genel olarak yaz mevsiminde tırmanış için en uygun zamana denk gelmektedir. Özellikle Süphan dağının doğu ve güney yamacı tırmanış için en uygun yamaçlardır.

Süphan dağı buzulgölü-Süphan dağının volkanik bir dağ olduğunu söylemiştik. Volkanik bir dağ olması sebebiyle günümüzden uzun yıllar önce son püskürmesini yapmıştır. Fakat son püskürmesini kaç yılında yaptığı yönünde kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte Milattan önce 8000’li yıllarda son patlamasını gerçekleştirdiği bilgisi bulunmaktadır.

-Süphan dağının zirvesinde yaklaşık olarak 1000 metre çapında bir lav tümseği bulunmaktadır.

-Süphan dağının zirvesinde küçük küçük buzul gölleri bulunmaktadır. Yine Süphan dağında bulunan bir gölün oldukça derin olduğu bildirilmektedir.

-Süphan dağının doruk kısmı örtü buzulu ile kaplı bulunmaktadır.

-Süphan dağı volkanik bir dağı olması münasebetiyle çevresinde ve yüksek olmayan bazı kesimlerde volkanik düzlükler bulunmaktadır ve bu düzlükler özellikle tarım için oldukça verimli düzlüklerdir.

Süphan dağı-Süphan dağına tırmananlar özellikle Süphan dağının zirvesinden Güneşin doğuşu ve batışının tarif edilmez bir güzelliğinin bulunduğu, ayrıca yine çevre manzarasının görülmeye değer eşsiz bir güzelliğe sahip olduğundan bahsetmektedirler.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ