Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Sultan Ahmet Camii özellikleri nelerdir?

Sultan Ahmet Camii özellikleri nelerdir?
  • 24.09.2015

Ülkemizin en önemli birkaç camisinden bir tanesidir. Ülkemizde ki en ünlü camilerden bir tanesi olup İstanbul ilimizde bulunmaktadır. Ülkemiz de yaşayan bütün insanlarca ismi duyulan ve bilinen camilerden bir tanesidir. 

İsmini almış olduğu Sultan Ahmet Osmanlı Padişahı olan 1.Ahmed’dir.  Sultan Birinci Ahmet tarafından 1616 tarihinde yaptırılmıştır. Yapım çalışması 1609 yılında başlamış ve toplam 7-8 yıl sürmüş olup 1616 yılında tamamlanmıştır.

İstanbul ilinin ana camisi olarak adlandırılmaktadır.

Sultan Ahmet Camiinin birçok önemli özelliği ülkemizdeki en önemli camilerinden birisi olmasına sebep olmuştur.

Sultan Ahmet Camii-11,Sultan Ahmet Camiinin özellikleri nelerdir?

-Sultan Ahmet Camii İstanbul ilimizde bulunmaktadır.

-Ülkemizin yapılmış olan ilk 6 minareli camii olma özelliğine sahiptir. (Günümüzde bu cami ile birlikte toplam 4 camimiz 6 minarelidir) Minarelerin 4 tanesi cami kenarında iki tanesi ise avludadır. Cami köşelerinde bulunan 4 minare 3 şerefeli olup avluda bulunan 2 minare 2 şerefelidir.

-Mimarı dönemin ünlü mimarlarından Mimar Sedefkar Mehmet Ağa’dır.

-Yapıldığı yer İstanbul ilimizin tarihi yarımadasıdır.

-Sultan Ahmet camiinin süslemesi İznik çinileri ile yapılmış olup özellikle İznik çinilerinden mavi, yeşil ve beyaz çiniler kullanıldığından iç tarafı ve kubbeleri mavi ağırlıklı renktedir. Bu sebeple bazı yabancılar tarafından “Mavi Camii” olarak isimlendirilmiştir.

-İstanbul ilimizin önemli ve büyük tarihi yapılarından birini teşkil eder. Sadece tek bir cami olmayıp külliyesi içinde birçok eseri barındırmaktır. Örneğin içerisinde medrese, hünkâr kasrı, dükkânlar, hamam, çeşme, sebiller, türbe, sıbyan mektebi darüşşifa, imarethane bulunmaktadır.

Sultan Ahmet Camii içi-Caminin ibadethane olarak kullanılan bölümü caminin bir kısmını oluşturmakta olup toplam 64×72 metredir. Yani ibadethane olarak kullanılan bölümün alanı yaklaşık 4,6 dönüm (dekar) veya 4600 metrekaredir.

-Yapımında 200.000 civarında veya daha fazla İznik çinisi kullanıldığı bilgisi bulunmaktadır. Çinilerin bazılarının iyi kalitede olmaması sebebiyle yıprandığı ve eski gösterişli halini kaybettiği bilgisi bulunmaktadır. Bunun sebebi ise Çinilerin zamanla çok masraflı olması sebebiyle sonra alınan çinilerin düşük kalitede alınması olarak bildirilmektedir.  Yine camiinin aydınlatılması için kullanılan camlar 200 adetten fazla olup renkli camlardır.

-Çinilerinin büyük bölümünde bitki motifleri kullanılmıştır.

-Sultan Ahmet Camiin ana kubbesinin yüksekliği yaklaşık 43 metre olup çapı 23,5 metredir.

Sultan Ahmet Camii-Camide bulunan yazılar Diyarbakırlı Seyyid Kasım Gubari tarafından yazılmıştır.

-Sultan Ahmet Camiinin mimarisi Osmanlı ve İslam mimarisi ağırlıklı olmak üzere Bizans mimari tarzının da kullanıldığı bir eser olarak göze çarpmaktadır.

-Sultan Ahmet Caminin avlusu da oldukça büyük olup camiinin kapladığı alana yakın bir alanı kaplamaktadır.

-Kubbelerde 14 adet pencere bulunurken ana kubbede toplam 28 adet pencere bulunmaktadır. Fakat bunlardan 4 tanesi ışık geçirmez pencere olan kör penceredir.

-Camide ilk zamanlarda birçok devekuşu yumurtası kullanılmışken günümüzde hiç devekuşu yumurtası kalmamıştır. Devekuşu yumurtası örümcek kovucu özelliğinden dolayı kullanılmıştır. Ve örümcek ağına karşı bir önlem olarak düşünülmüştür.

-Sultan Ahmet camii avlusuMihrabı mermer olan camiinin bu mihrabı oldukça önemli olup çok ince işçilikle oyulmuş ve yontulmuştur.

-Sultan Ahmet Camii ilk yapıldığında özellikle ışıklandırma için kullanılan lambalar değerli taşlardan ve bazı kısımları altından yapılmış olup daha sonra bunlar ya kaybolmuş, ya kaldırılmış veya çalınmıştır.

-Sultan Ahmet Camiinin duvarlarında büyük şekilde halife isimleri ve Kur’andan parçalar yazılıdır.

Yararlanılan kaynaklar:

Wikipedia.org

İstanbul.gov.tr (İstanbul Valiliği resmi web sitesi)

ibb.gov.tr (İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesi)

istanbulkulturturizm.gov.tr

kulturturizm.gov.tr

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ