Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Su aygırı (Hipopotam) özellikleri

Su aygırı (Hipopotam) özellikleri
  • 19.07.2015

Su aygırı ülkemizde sadece hayvanat bahçelerinde görebileceğimiz hayvanlardan bir tanesidir. Çünkü bu hayvan her yerde yaşam alanı bulamamaktadır.

Su aygırları “Nil aygırı” olarak da bilinmektedir.  Bunun sebebi ise su aygırlarının Nil nehri kıyılarında keşfedilmiş olmalarından kaynaklanmaktadır.

Hipopotamın anlamı “Nehir Atı” demektir.

Su Aygırı-1Su aygırlarının özellikleri nelerdir?

Su aygırları oldukça büyük kafalı hayvanlardandır. Kafa yapıları geniş ve basık şekildedir. Bir su aygırının kafasının ağırlığı 400-450 kilogram arasında değişmektedir.

Su aygırının yaklaşık olarak yarım ton kafası olduğuna göre bu hayvanın ağırlığının da oldukça çok olacağını tahmin etmişsinizdir.  Çünkü bu hayvanın ağırlığı 2,5 ton ile 4,5 ton aralığında değişmektedir. Su aygırları dünyanın en büyük 3 kara hayvanından bir tanesidir. Filler ve Gergedanlar ile birlikte dünyanın en büyük hayvanları sıralamasında ikinci veya üçüncü sırada bulunmaktadır.

Su aygırının vücudunun yerden yüksekliği yani omuz yüksekliği yaklaşık olarak 1,5 metre olup, uzunluğu ise yaklaşık olarak 4,5 metre civarındadır.

Su Aygırı-4Su aygırlarının burun delikleri, kulakları ve gözleri kafalarının biraz üstünde bulunmakta olup özellikle yüzme esnasında vücutları su altında olsa bile bu organları suyun yüzeyinde kalabilmektedir.

Su aygırlarının dişlerinin sayısı 44 adettir. Bazı dişlerinin uzunluğu 50 cm’yi bulmaktadır. Özellikle köpek dişleri bu uzunluğa sahiptir.

Su aygırı yaklaşık olarak 45-50 kilometrelik bir hıza ulaşabilmektedir.

Su aygırlarının bacakları kısadır.

Su aygırlarının renkleri siyah gri şeklinde olup, özellikle göz ve kulak hizaları pembeyi andırır.

Su aygırları günümüzden uzun yıllar önce Afrika’nın birçok bölgesinde yaşam alanı bulmasına karşın günümüzde sadece Nil nehrinin aşağı kısmı ve “Kap bölgesi” adı verilen bölgede yaşamaktadırlar.

Su aygırları otçul hayvanlardır. Otobur olan bu hayvanlar özellikle otlak bölgelere yakın olan akarsu kıyılarında yaşarlar. Yaşadığı suyun sıcaklığı önemlidir. Su sıcaklığının 20 derece ile 35 derece arasında bulunduğu bölgelerde yaşam alanı bulmaktadır.

Su Aygırı-2Su aygırları için birçok bölgede koruma alanları oluşturulmuştur. Çünkü su aygırlarının eti için, dişleri için halen avlanabilmektedirler.

Su aygırları insanlar açısından tehlike oluşturabilmektedir. Özellikle yaşadığı bölgelerde birçok saldırı vakası yaşanmış hatta birçok kez de ölümle sonuçlanan olayları olmuştur.

Su aygırları sürüler halinde yaşarlar, bu sürü yaşamında özellikle erkeklerin egemenlik için kavga ettikleri görülmekle birlikte ölümle sonuçlanan kavgaları da görülmüştür.  Gruplar halinde yaşayan su aygırlarının sayısı 15-20 civarında olup kendilerine ait alanlar bulunmaktadır ve bu alanları işaretleyerek diğer grupların bu alanlara girmesini engellerler.

Su aygırları yaklaşık olarak 10 dakika nefessiz kalabilmektedirler.

Su aygırları sudan çıktıktan sonra terleme yoluyla çok su kaybeden ve güneşten etkilenerek güneş yanığı olan nadir hayvanlardandır. Hatta bu yanıklara karşı vücutları korunmak için salgı dahi salgılamaktadır.

Su aygırları günde yaklaşık olarak 50 kilogram besin alırlar. Özellikle gece beslenen bu hayvanlar geceleyin otlanırlar.

Su aygırlarının gebelik süresi yaklaşık olarak 8 ay civarındadır. Genel olarak tek yavru dünyaya getirirler. Doğan yavrunun ağırlığı ortalama olarak 40 kilogramdır.

Su Aygırı-3Su aygırlarının şaşırtıcı özelliklerinden bir tanesi doğumları ve çiftleşmeleridir. Bu hayvanlar çiftleşmelerini su içinde gerçekleştirirler. Yine doğumlarını da su içinde yaparlar. Su aygırlarının bu enteresan doğumları birçok belgesele konu olmuştur.

Su aygırlarının dişileri 6 yılda cinsel erginliğe ulaşırken erkeklerde bu süre 7-8 yıl civarındadır. 7-8 yılda ergenliğe erişmelerine karşın kendilerine ait alanı olmadığı için çok uzun süre çiftleşmeden yaşarlar aşağı yukarı 20 yaşında çiftleşebilirler.

Su aygırlarının ortalama yaşam süreleri 40 yıla kadar olabilmektedir. Ortalama olarak 30 ila 40 yıl arasında değişiklik gösterir. (hesaplanmış en uzun yaşayan Su aygırı 53 yıl yaşamıştır)

Yararlanılan kaynaklar;

national geographic tarafından hazırlanan Hipopotam belgeseli

wikipedia.org

izmirdogalyasamparki.org.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ