Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Sonar nedir, özellikleri nelerdir?

Sonar nedir, özellikleri nelerdir?
  • 11.09.2015

Sonar, ses dalgaları yardımı ile bir cismin ne kadar uzakta olduğunu, boyutlarının ne kadar olduğunu, hızını, şeklini vb. bazı önemli verileri elde etmemizi sağlayan alete verilen isimdir. Sonar su altında ve üstündeki cisimlerle ilgili verileri algılar. 

Sonar ayrıca haberleşmeyi de sağlamaktadır. 

Sonar-2Sonar kelimesi özellikle denizaltılar için vazgeçilmez bir alettir. Çoğumuz sonar kelimesini belki de ilk kez denizaltı ile ilgili filmlerde veya belgesellerde duymuşuzdur. Hatta bunun sadece denizaltılarda kullanılan bir alet olduğu düşünülmektedir. Aslında şöyle bakmak gerekir ise sonarların en çok kullanıldığı alanlar denizaltı ve gemilerdir. 

Sonar ses dalgaları ile ilgili olduğundan bazı hayvanlarda da sonar benzeri özellikler mevcuttur. Örneğin Yunuslarda çok etkili bir sonar özelliği bulunmaktadır ve haberleşmelerini bu şekilde yapmaktadırlar.  Ayrıca Yarasalarda da aynı şekilde sonar benzeri özellikler bulunmaktadır. 

Sonar bir kısaltmadır (SOUND NAVİGATİON AND RANGİNG) sonarın kısaltması olan bu kelimeleri Google translater’de Türkçeye çevirdiğimiz zaman “SES navigasyon ve değişen” olarak karşılık vermektedir. 

Sonar-4Sonarın çalışması nasıldır bir bakalım:

Sonar özellikle deniz araçlarında kullanılır demiştik. Sonarın genel çalışma sistemi şöyledir: Örneğin bir Denizaltı düşünelim. Denizaltıda transdüktör adı verilen bir alet ile ses dalgası gönderilir. Bu ses dalgası bir yere çarpıncaya değin ilerlerler eğer bir şeye çarpar ise geri dönerler ve bu geri dönüş yine bir başka transdüktör ile tespit edilir. Yine bazı aletler yardımı ile sesin sudaki dönüş hızı mesafesi ve bazı durumları tespit edilir. Bunlar bazı aletler yardımı ile görüntüye de çevrilebilirler. İşte genel manada çalışma şekli bu şekildedir. 

Günümüz teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte sonar denilen cihazlar artık sadece deniz araçlarının yerini ve büyüklüğü saptamadan ziyade bir çok önemli araştırmalara da ışık tutmaktadır.

Sonar-1Örneğin göl, deniz ve okyanus gibi büyük su kütlelerinin derinliklerini ölçme de sonardan faydalanılmaktadır. Hatta sonar yardımı ile balıkçılar balıkların yerlerini tespit etmekte ve ona göre av yeri ve güzergâhı belirlemektedirler. (Yaptığımız bazı araştırmalar neticesinde sonar sisteminin kullanıldığı “balık bulucu” isimli aletlerin fiyatlarının internet üzerinde 1-10.000 TL arasında satıldığı görülmüştür, fakat bunlar menzil yönünden ve güvenilirlik bakımından askeri sonarlara ve sivil gemilerde kullanılan sonarlara nazaran oldukça düşüktür.) 

Özellikle gemiler ve denizaltılarda kullanılan sonarların menzili oldukça yüksektir. Tehlikeleri çok uzak mesafelerden algılayabilmektedirler. Yine çok yüksek derinliği bulunan denizler ve okyanuslarda derinlik ölçümü yapabilmektedirler. Yine de sonarların menzili kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir.

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

google translater

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ