Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Siyam ikizleri (Yapışık ikizler) özellikleri

Siyam ikizleri (Yapışık ikizler) özellikleri
  • 10.03.2015

Özellikle çevremizde fazla görmediğimiz fakat televizyonlarda arada bir karşımıza çıkan belli bölgelerinden birbirine yapışık olarak doğan ve bu şekilde büyüyen ikizlere verilen isimdir.

Siyam ikizleri tek yumurta ikizleridir. Yani anneden gelen bir yumurta babadan gelen bir sperm ile birleşir ve döllenme gerçekleşir. Döllenme gerçekleştikten bir müddet sonra yumurta ikiye bölünerek ayrı ayrı gelişmeye başlar ve ikiz bebek olarak dünyaya gelirler.

Fakat siyam ikizlerinde belli bir noktaya kadar bu durum böyledir, belli bir noktada durum şu şekilde değişmektedir.

Siyam İkizleri-3Siyam ikizleride aynı birbirinin aynı olan fakat farklı gelişen ikizler gibi tek yumurta ve tek embriyonun birleşerek yumurtanın döllenmesi sonucunda oluşur, daha sonra döllenen bu yumurta ikiye ayrılmaya başlar fakat ayrılma tam gerçekleşemez Ayrılma tam olarak gerçekleşmediği için bu iki bebek bazı organlarından yapışık olarak anne karnında gelişmeye başlar ve bu şekilde de doğum gerçekleşir.

Bazen kafadan yapışık bazen kollarından bazen bacaklarından yapışık olarak doğan bu ikizler genel itibari ile ameliyatla birbirlerinden ayrılmakla birlikte bazı durumlarda bu mümkün olmamaktadır.

Siyam ikizlerinin yaklaşık olarak 1/5′lik kısmı canlı doğmaktadır. Çünkü çoğu zaman anne karnında fark edilmesi durumunda gerekli operasyonlar alınmakta veya anne karnında ölmektedirler.

Doğumların ortalama olarak 200.000 de 1 tanesi canlı doğan siyam ikizlerinden oluşmaktadır.

Aynı yumurta ikizlerinin yaklaşık olarak 1/130′u kadarı tam olarak yumurtanın ayrılmaması nedeniyle yapışık olarak gelişir. Ve bunlarında 1/5′lik kısmı ancak canlı olarak dünyaya gelir.

Yani şöyle diyebiliriz. Doğan her 500-600 aynı yumurta ikizlerinden bir tanesi siyam ikizi olarak dünyaya gelir.

Siyam İkizleri-1Siyam ikizleri ne şekilde birbirlerine yapışık olabilmektedir?

Kafadan ve Enseden yapışık olan siyam ikizleri,

Göğüsün üst kısmından yapışık olan siyam ikizleri,

Gövdenin üst kısmından yapışık olan siyam ikizleri,

Göbekten yapışık olan siyam ikizleri,

Kuyruk sokumu bölgesinden yapışık olan siyam ikizleri,

Tam gelişmeyen Bir siyam ikizinin diğer siyam ikizinin vücudunun içerisinde gelişmesi durumu,

Tam gelişmeyen bir siyam ikizinin büyük olan diğer siyam ikizinin vücuduna bağımlı şekilde olan siyam ikizleri,

Siyam İkizleri-2Yapışık ikizlere neden siyam ikizleri adı verilmiştir?

Siyam ikizleri Tayland ülkesinde doğan iki yapışık ikiz nedeniyle bu ismi almıştır, Aslında bu ikizler dünyada doğan ve yaşayan ilk yapışık ikizleri olmamasına rağmen dünyada en çok tanınan yapışık ikizler olması nedeniyle dünya tarafından siyam ikizleri olarak adlandırılmışlardır.

Siyamda bulunan bu ikizler bir kaptan tarafından görülmüş ve o dönemin siyam kralından izin alınarak Amerikaya götürülmüş ve burada birçok yerde gösterilere katılmışlar ve ünlü olmuşlardır. Daha sonra bu ikizler iki kız kardeş ile evlenip birçok çocuk dünyaya getirmişlerdir. 1811 doğumlu bu ikizler 1974 yılında 63 yaşında ikizlerden bir tanesinin kalp krizinden ölmesinden sonra diğer ikizide birkaç saat sonra ölmüştür.

Yararlanılan kaynaklar;
wikipedia.org
TRT Haber kanalı web sitesi
Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı www.ozelliklerinedir.com sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ