Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Sırık kebabı (Kuzu Çevirme) nedir, nasıl yapılır, özellikleri nelerdir?

Sırık kebabı (Kuzu Çevirme) nedir, nasıl yapılır, özellikleri nelerdir?
  • 17.10.2015

Sırık kebabı diye bilinen kebap çeşidi kuzu çevirme ile aynıdır diyebiliriz. Dünyadaki en eski kebap türlerinden birisi olarak kabul edilen sırık kebabı ülkemiz insanları tarafından en çok beğenilen kebap türlerinden bir tanesi olmasına karşın yapımı zor olan bir kebap türü olmasından dolayı sadece bu kebabı özel yapan lokantalarda veya lokanta benzeri yerlerde bulunabilmektedir. 

Sırık kebabı-3Çoğu zaman eski kır ve dağda geçen filmlerde görmeye alışık olduğumuz bu kebap türü ülkemizde Boyabat ile Kargı ilçelerine ait bir kebap türü olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Sırık kebabının ülkemizde en ünlü olduğu iki yer Sinop ilinin Boyabat ilçesi ile Çorum ilimizin Kargı ilçeleredir. Zaten sırık kebabının isimleri de çoğu zaman bu iki ilçemizin ismiyle birleşik olarak söylenmektedir. Boyabat Sırık Kebabı veya Kargı Sırık kebabı diye.  Bu iki ilçemiz haricinde Samsun ilimizin Vezirköprü ilçesi ile yine Çorum ilimizin Osmancık ilçesi bu konuda iddialı olan iki ilçemizdir. Bu ilçelerimizde de birçok yerde bu kebap yapılmaktadır. 

Sırık kebabı-2Sırık kebabı yukarda saymış olduğumuz yerler haricinde özellikle büyük şehirlerimizde ve bazı illerimizde özel olarak sırık kebabı yapan lokantalarda yapılmaktadır. Fakat sayıları çok az sayıdadır.  İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerimizde dahi sadece bu kebap işiyle uğraşanların sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdadır.  

Sırık kebabı aslen kuzudan yapılmakta ise de (Kuzu çevirme) kuzu haricinde koyun ve keçilerden de sırık kebabı yapılmaktadır. Hatta en çok koyundan yapılan sırık kebabı vardır. Çünkü kuzu koyuna nazaran çok az sayıda bulunmakta ve et miktarı açısından da tatmin edici olmamaktadır. Özellikle bu işin ticaretiyle uğraşanlar daha çok koyunu tercih etmektedirler. 

Sırık kebabının tarihi yukarda da bahsetmiş olduğumuz gibi çok eskilere dayanmaktadır. Özellikle küçükbaş hayvancılıkla uğraşan eski medeniyetlerde ve avcılıkla geçinen veya uğraşan topluluklarda çok sık şekilde sırık kebabı yapılmakta idi. Tabi avcılıkla karnını doyuran eski topluluklarda avlanan yabani hayvanların pişirilme şekli bazı zamanlarda sırık kebabı şeklinde olmaktaydı. 

Sırık kebabı-1Sırık kebabının yapılışı ne şekildedir?

Sırık kebabının yapılışı yörelere göre çok az farklılıklar gösterse de aşağı yukarı birbirleri ile neredeyse aynı şekildedir.

Öncelikli olarak kesilen kuzunun derisi yüzülür.

İçi temizlenir.

Uzun bir sırığa tam ortadan geçirilerek karın kısmı çöpler ile dikilir.

Sonra yanan ocağında yanında sürekli çevrilmek sureti ile pişirilir.

Aşağı yukarı 2-3 saat gibi bir sürede pişirilmektedir.

Sırık kebabı pişirilirken damlayan yağları bir tabakta biriktirilerek bu yağlarda ekmek bandırılarak tüketilebilir. Bu yağa serit adı verilmektedir.

Servis edilmesi ise sırıktan çıkarıldıktan sonra parçalanarak yapılır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. sırık kebabı diyor ki:

    Sırık kebabı hakkında internette okuduğum o kadar içerikten sonra böyle bir paylaşımı okuma fırsatı bulduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Sırık kebabı ile ilgili ne kadar değerli bilgiler vermişsiniz. Çok teşekkür ederim.

YORUM YAZ