Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Sinir sistemi (Sinir Ağı) özellikleri

Sinir sistemi (Sinir Ağı) özellikleri
  • 18.01.2015

Sinir Sistemi, Tüm canlıların gerek içindeki gerekse dışındaki yani çevresindeki olayları algılamasını sağlayan bu algıladıkları olayları işleyen, bu algıya karşı cevap verilmesini sağlayan, vücudun tüm organlarına yön veren bunları canlı tutan ve hareket etmelerini sağlayan ve tüm işlevleri yöneten sisteme verilen isimdir.

Sinir Sistemi-3Sinir sistemleri iki ana başlık altında incelenmektedir. Bu merkezi sinir sistemi ve çevresel sinir sistemidir.

MSS (Merkezi Sinir Sistemi)

Merkezi Sinir sistemi Beyin ve Omurilikten oluşan sistemdir.

CSS (Çevresel Sinir Sistemi)

Çevresel sinir sisteminin görev merkezi sinir sistemini vücutla bağlantısını sağlayan sistemdir. Motor Nöronları, Otonom Sinir sistemi, Sempatik Sinir Sistemi, Dolaylı sistemli hareket, Parasempatik sinir sistemi, Düzenli istemsiz işlevler ve enterik sinir sistemlerinden oluşmaktadır.

Sinir sistemleri neredeyse tüm canlılarda bulunmaktadır. Sinir sistemlerinin bulunmadığı Çok hücreli canlılarda vardır. Buna en iyi örnek Süngerlerdir. Süngerlerde Sinir sistemi yoktur. Bunun dışında daha başka bazı canlılarda Sinir sistemi benzeri sistemler vardır.

Sinir Sistemi-2Sinir sistemleri çok karmaşık yapıya sahiptir, fakat bazı canlılarda yapısı oldukça basittir.

Sinir hücreleri milyarlarca hücreden yani nöronlardan oluşmaktadır. Örneğin insandaki sinir hücre sayısının 100 milyarlarca olduğu bilinmektedir.

Sinir sistemindeki hücreler iki çeşittir. Sinir Hücreleri  yani  Nöronlar ve Nörogliardır. Nöronlar diğer hücreler ile iletişim sağlar iken Nörogliarların böyle bir görevi yoktur. Destek ve besleme ile homeostaz sağlayan, miyelin biçiminde olan ve sinir sistemindeki sinyal iletimine katkı sağlayan hücrelerdir.

Bazı canlılarda ise bu sayı yüzlerle ifade edilecek kadarda az olabilmektedir. Örneğin solucanlarda sinir sistemi sayısının birkaç yüz olduğu bilinmektedir.

Sinir sistemleri ile ilgilenen bilim dalına Nörobilim adı verilir.

Sinir sisteminin yapısı bir ağaca benzer beyin ve omurilikten doğan bu sarmal tipi dallar vücudun tamamına bir ağacın dalları gibi dağılırlar.

Sinir Sistemi-1Sinir sisteminin görevleri ise şöyledir:

Vücudu kontrol etmek en önemli görevidir, Vücudun bütün davranışları sinir sistemi sayesinde olur. Sinir sistemindeki aksamalar vücudun görevini yapamaz hale gelmesine neden olur. Örneğin vücudumuzu hareket ettirmemiz, bazı tepkimelere karşı hormonlarımızın harekete geçmesini sağlayan en önemli sebep sinir sistemidir.

Sinir sistemi bir hücreden diğer bir hücreye veya vücudun bir parçasından diğerlerine sinyal göndermektedir.

Sinir sistemi çevreden duyular yolu ile almış olduğu bilgiyi derleyip çözümleyerek merkezi sinir sistemine gönderir.

Sinir sistemleri ile ilgili bazı bozuklukları ve rahatsızlıklara örnek olarak şunları verebiliriz:

Örneğin sık rastlanan Alzheimer hastalığı bir sinir sistemi hastalığıdır,

Zehirlenmeler sinir sistemimizin bozulmasına sebep olur,

Menenjit hastalığı bir sinir sistemi rahatsızlığıdır,

Şizofren hastalığı, Parkinson hastalığı, epilepsi hastalığı MS hastalığı birer sinir sistemi hastalığıdır. 

Yararlanılan kaynaklar:
Ankara.edu.tr
İstanbul edu.tr
Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur. 
 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ