Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Sineklerin özellikleri nelerdir?

Sineklerin özellikleri nelerdir?
 • 08.03.2016

Sinekler özellikle yaz aylarında ortaya çıkmakla birlikte özellikle bazı yerlerde ilkbahar ve sonbahar aylarında da görülebilmektedir. Fakat kış aylarında bu hayvanları görmek neredeyse imkânsızdır. Neredeyse insanların tamamı tarafından sevilmeyen hayvanlar olarak bilinen sinekler çok sık karşımıza çıkmalarına karşın bazı özelliklerini aşağıda vereceğimiz üzere ilk defa duyacaksınız. Sineklerin neden sadece yaz ve sıcak zamanlarda ortaya çıktığı, ne kadar yaşadığı, ne kadar hızlı uçtukları, ne kadar hızlı kanat çırptıkları ayrı ayrı maddeler halinde verilecektir.

SineklerSineklerin genel özellikleri nelerdir?

-Sineklerin birçok türü olmasına karşın en çok bilinen ve en çok bulunan sinek türü bizimde bildiğimiz “Kara sinek” tir. Aşağı yukarı dünya üzerinde 120.000 civarında türü bulunduğu bilgisi yer almaktadır. Ülkemizde yaklaşık olarak 1000’in üzerinde sinek türü olduğu bildirilmektedir.

-Sinekler çift kanatlılar adı verilen böcek takımının eklem bacaklılara verilen grubunda yer alır.

-Sinek türlerinin tamamı delici emici veya yalayıcı emici ağız tipine sahip bulunmaktadır.

-Başkalaşım geçiren hayvanlardan bir tanesidir.

-Sinekler sivrisinekler ve karasinekler olmak üzere yapı bakımından iki büyük gruba ayrılmaktadırlar.

sivrisinek-Bildiğimiz üzere sivrisinekler inci yapılı, zarif ve uzun üyeli bir tipe sahipken karasinek adı verilen sinekler ise kısa üyeli, tıknaz vücutlu ve kuvvetli bir yapıya sahiptirler.

-Sinekleri diğer böceklerden ayıran en önemli özellikle arka kanatlarında bulunan ve denge görevi gören halter ismi verilen topuz uçlu bir yapıya sahip olmasıdır.

-Sineklerin özellikle bazı türleri oldukça hızlı hareket eder ve oldukça hızlı bir şekilde kanat çırpmaktadırlar. Bu kanat çırpmalarından dolayı dünyadaki en hızlı kanat çırpma rekoruna sahip olan kuş türü ismini bu sineklerden almıştır.

-Sinekler büyük oranda sıvı maddelerle beslenirler.

-Sineklerin bazıları saatte yaklaşık olarak 10 kilometrelik bir uçuş hızına ulaşabilmektedir.

-Sineklerin boyları türlerine göre değişiklik göstermekle birlikte karasineklerin boyları yaklaşık olarak 7-8 mm civarındadır. Yani 1 cm’den daha az bir boya sahiptirler. Fakat bazı sinek türlerinin karasineklerin iki-üç katı civarında bir büyüklüğe sahip olduğunu görmüşüzdür.

Sinek GözüSinek gözlerinin özellikleri nelerdir?

-Sineklerin en ilgi çekici organları gözleridir.

-Birçok sinekte oldukça büyük çapta göz bulunmakla birlikte bazı sineklerin gözleri neredeyse kafasına yakın büyüklükte olabilmektedir.

-Dişilerde bileşik gözler alın kısmında ayrı şekilde kalmışken erkeklerde bu gözleri birbirine değecek şekildedir.

-Gözlerin rengi kırmızıdan kahvenin koyu tonlarına kadar değişiklik gösterir.

-Örneğin mağaralarda yaşayan sinek türlerinde gözler oldukça körelmiş durumdadırlar. Özellikle üçgen şeklinde dizilmiş olan gözler sadece ışığın algılanmasından sorumludur. Kesinlikle şekil göremezler.

Karasinek-Sinekler içerisinde özellikle karasinek gözü şaşırtıcı bir özelliği sahip bulunmaktadır. Örneğin bir kara sinekte bulunan göz sayısı 6 adet olup, bu gözler 400.000 adet gözcükten meydana gelmişlerdir. Bütün gözcükler ayrı bir noktayı görür ve beyin bu gözcüklerin gördüklerini birleştirerek anlamlı hale getirir. Sinek gözünü oluşturan bütün gözcükler bir gözün bütün özelliklerini barındırmaktadır.

-Sinek gözlerinin görme hızı oldukça yüksektir. İnsan gözüne göre görme yaklaşık olarak 10 ila 4-5 kat arasında daha hızlı görmektedir. Örneğin bir insan gözü saniyede 20 ila 50 açık-koyu renk değişimin fark edebilir iken bu karasinekte yaklaşık olarak 200 adet civarındadır.

-Sinekler her uçuştan önce reseptör adı verilen alıcılarını yani antenlerini ve yön tayininde önemli bir rol oynayan diğer organlarını gözden geçirerek uçuşa başlarlar. Tabi bunlar sadece saniye veya milisaniyeler içinde gerçekleşir.

Sinekler Ana SayfaSineklerde üreme nasıldır?

-Sinekler havada çifteleşen hayvanlardandır. Havada uçarken çiftleşirler.

-Yumurta iler ürerler. Üzüm salkımına benzeyen birbirine yapışık vaziyette bulunan yumurtalar tek tek veya toplu şekilde bırakılır.

-Bazı sinekler ise özellikle asalak olan sinekler larva doğururlar ve dışarı çıkan larvalar direk olarak pup evresi adı verilen evreye girerler.

Sineklerde solunum ne şekildedir? Özellikleri nelerdir?

-Sinekler trake solunumu yaparlar.

-Sinekler karın bölgesinde bulunan çok sayıdaki stigma adı verilen açıklıktan nefes alıp vermektedirler. Bu gözeneklerden hava girer ve diğer solunum organlarına aktarılır.

-Sinekler özellikle uçarlarken hava almak için bir çaba göstermezlerken özellikle kondukları zaman karın kaslarını kasarak içeriye hava girmesini sağlarlar.

Sinek-2Sinekler ne kadar yaşar?

-Yine sineklerin yaşam süreleri türlerine göre değişmekle birlikte çevremizde en sık görmüş olduğumuz karasineklerin ortalama ömürleri yaklaşık olarak 2-3 hafta kadardır.

Sinekler saniyede kaç kez kanat çırpar?

-Sinekler hareket kabiliyetleri oldukça iyi olan hayvanlardan bir tanesidir. İnsanların hareket kabiliyetine nazaran 9-10 kat daha iyi olan bir hayvandır. Hareket kabiliyetlerinin çok iyi olmasındaki en büyük pay kanatlarıdır.

-Karasinek türü saniyede yaklaşık olarak 200 kez kanat çırpmaktadır. Bu oldukça yüksek bir sayıdır. Örneğin en hızlı kanat çırpan kuşun kanat çırpma sayısının yaklaşık 3 katı daha hızlı bir kanat çırpma sayısıdır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. mücahid diyor ki:

  Allah razı olsun emekleriniz için..
  Fakat yinede daha derin bir araştırma olsaydı çok güzel olurdu.
  Mesela Kur’an ve hadis-i şerifler ile ilgili bilgiler malumunuzdur. Ayrıca Risale-i Nur gibi bir eserin de sıkça bahsettiği, ve Sinek Risalesi diye bir risalenin varlığı, her ne kadar fenni olarak bazı uygulamalar basamağından geçmediyse dahi, bu yukarıda bahsedilen ve her ne kadar kısa ve tafsilatlı bahis edilmemişse de bile Kur’an ve Hz.Prygamber bu kanatlı kuşların hakikatlarını bize güneş gündüzü gösterdiği gibi bize göstermişlerdir.
  Çalışmalarınızın devamını diler ve emek verenleri de tebrik ederim …

 2. asdff diyor ki:

  Allahım herşeyi güzel yaratmışsında, şu sinekleri keşke yaratmasaydın. zibidi zibidi geziyolar ortalıkta ya başka işleri yok.

YORUM YAZ