Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Sinek kuşu (kolibre) nedir özellikleri nelerdir?

Sinek kuşu (kolibre) nedir özellikleri nelerdir?
  • 19.07.2015

Sinek kuşları isimlerini küçük olmaları ve sineğe benzer yapılarının olmasından dolayı almışlardır. Sinek kuşları dünya üzerinde yüzlerce türü olan kuşlardan bir tanesidir. Bu kuşlar yapı itibariyle oldukça küçük kuş türleridir. Hatta dünyanın en küçük kuşu yine bu kuş türlerinden bir tanesidir. 

Sinek kuşlarının kendilerine has olan çok şaşırtıcı özellikleri bulunmaktadır ve bu kuşları diğer kuşlardan ayıran ve bu denli önemli hale getiren işte bu şaşırtıcı özellikleridir. 

Sinek kuşlarını özel yapan durum kanatlarını çok hızlı hareket ettirmelerinden gelmektedir. Aşağıda açıklayacağım üzere dünyadaki kuşlar içerisinde en hızlı kanat çırpan kuş olma özelliğinde ve en küçük kuş olma özelliğine sahip olmasıdır. 

Sinek kuşu-2Sinek kuşlarının genel özellikleri nelerdir? Bakalım: 

Bu kuşun diğer bir ismi de ”Kolibre”dir. 

Dünya üzerine yayılmış olan aşağı yukarı 300 türü bulunmaktadır. 

Yukarda bahsetmiş olduğumuz gibi çok küçük kuş türleridir. Yaklaşık olarak 1,8 gram ağırlığında olan çok küçük türleri olup arı sinek kuşu tabir edilen bu sinek kuşu türü dünyanın en küçük kuş türüdür. 

Sinek kuşları türleri içerisinde en iri olanın ağırlığı 20-25 gramı geçmemektedir. 

Sinek Kuşu-5Sinek kuşlarının en önemli diğer özelliği ise çok hızlı şekilde kanat çırpmalarıdır. Bu kuşların kanat çırpma hızı saniyede yaklaşık olarak 80 adettir. Yani milisaniyede 8 adet kanat çırpma becerisine sahiptirler. Sinek kuşları bu kadar küçük olmalarına karşın hızlı kanat çırpmaları sayesinde yeryüzündeki birçok hayvandan daha süratli bir kuştur. Saatte yaklaşık olarak 90 kilometrelik bir hıza ulaşabilirler.

Bazı kuşlar da olduğu gibi bu kuşlar bir helikopter gibi uzun süre havada asılı kalabilirler. Bu kuşları uzaktan izlediğimiz zaman sanki havada hiç kanadı yok gibi görünmektedirler. 

Şimdi sinek kuşlarına has olarak şaşırtıcı bir özelliğini daha verelim. Bu kuşlar kalp atışlarını ayarlama özelliğine sahip hayvanlardan bir tanesidir. Ayrıca kalp atış hızları birçok canlının kalp atış hızlarından onlarca kat daha fazla olabilmektedir.Bu kuşun kalp atış hızı normal zamanlarda dakikada 600 kez atmakta iken uçuş halinde 1200 atıma kadar çıkabilmektedir. Yine kış uykusu döneminde ve uyuşukluk dönemlerinde kalp atış hızlarını yaklaşık olarak 10 kat azaltabilirler ve dakikada 80-150 atıma kadar düşürebilirler. 

Sinek Kuşu-3Tabi bu kuşlar çok hızlı kanat çırpmaları sebebiyle o büyük oranda da enerji sarf ederler. Göç zamanlarında vücut ağırlıklarının yarısı kadar yağ depolayarak uzun süre uçuş yapabilirler.  Dünyadaki en uzun menzile uçuş yapan kuşlardan bir tanesidir. 

Bu kuşlar hiç durmadan yaklaşık olarak 500-600 kilometre uçabilirler. Örneğin ülkemizin kuzeyinden güneyine kadar hiç durmadan uçabilecek güce ve yeteneğe sahiptirler.

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ