Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Sincapların özellikleri nelerdir?

Sincapların özellikleri nelerdir?
  • 01.12.2014

Sincap kemirici memeli türlerine verilen bir genel ad olarak tanımlanmakta olup en sevecen yabani hayvanların başında gelmektedir. Sincaplar kuyruklarının uzun ve bu kuyrukta bulunan uzun kuyrukları ve atik hareketleri ile dikkat çeken hayvanlardan bir tanesidir.  Sincaplar çekelez ismiyle de bilinmektedir. Hatta eski Türkçede sincaplara teyin, deyin ve değin adları da verilmiştir. Sincapların yaşam alanı ormanlar, ağaçlık alanlar, parklar ve koruluklardır. Sincaplar özellikle soğuk havalarda çok az hareket ettiği zamanlar olup ve buna uyuşukluk dönemi denir. bu kısa bilgileri verdikten sonra detaylı olarak bu sevimli hayvanların özelliklerini verelim. 

Sincap-1 (300 x 200)Sincapların özellikleri nelerdir?

Bedensel yapı olarak üst tarafları genelde kırmızı, sarı ve kahverengi tonlarında iken alt kısımları neredeyse tamamen beyaz renktedir.

Kuyrukları uzundur.

İri gözlüdür.

Sincapların ön ayakları arka ayaklarına nazaran daha küçüktür.

Sincapların boyları genel olarak 20-25 cm civarındadır.

Kuyruklarının uzunluğu 15-50 cm civarındadır.

Sincapları çok hafif hayvanlardır. Bir sincapların ağırlığı 20-50 gramdır.

Sincaplar otobur hayvanlardır bu neden çoğu zaman ağaçlarda bulunurlar ve bu ağaçları kendilerine yaşam alanı olarak seçmişlerdir.

Sincaplar memeli hayvanlar  olup bir doğumda yaklaşık 3-6 civarında yavru yapar. Hamilelik süreleri 4-6 hafta arasındadır.

Sincapların ortalama yaşam süreleri 7-8 yıl kadardır.

Sincaplar tek yaşayan hayvanlardır. Yalnız yaşarlar sadece çiftleşme döneminde birlikte yaşarlar.

Sincaplar yabani hayvanlar olsa da birkaç aylıkken beslenmeye başlanırsa evcilleşebilen hayvanlardandır.

Sincap-2 (300 x 200)Sincaplar ne yer ne ile beslenirler?

Ceviz

Fındık

Badem

Meşe Palamutu,

Tomurcuk,

Ağaçların kabukları (taze olan)

Mantar

Sincaplar otobur olmalarına rağmen böcek, salyangoz ve kuş yavrularını da yiyebilirler.

Sincaplar kabuklu olan bazı yiyecekleri toprak altına saklarlar ve daha sonra yerler fakat bazılarını toprak altında unuttukları veya bulamadıkları için orada kalır. Hatta bu kalan yiyecekler zamanla tohum görevi yaparlar.

Sincaplar postu için avlanan hayvanlardan bir tanesidir.

Sincaplar yuvalarını genel olarak ağaçların çatal kısmına ve ağaçkakanların açtığı deliklere yapmaktadırlar. Yuvalarının ağaçları aşağıya doğru bakmaktadır. Yuvalarının çapları yaklaşık olarak 30 cm civarındadır.

Ayrıca bazı yırtıcı hayvanlar tarafından da avlanırlar.

Sincap-3 (300 x 200)Türkiye de Sincapların en çok yaşadığı bölgeler nerelerdir?

Sincap ülkemizde en çok Batı Karadeniz bölgesinde özellikle Bolu ilinde, Trakya Bölgesine Doğu Karadeniz bölgesi, Kars ili ve çevresinde, Toros Dağlarında çok sayıda bulunmaktadır.

Ayrıca Sincap meşe ağaçlarının çoğalmasında büyük katkısı olan bir hayvan olması nedeniyle (yukarıda sakladıkları yiyeceklerin yerlerini unutmaları sebebiyle tohum görevi gördüğü belirtilmişti) özellikle bazı yerlere de götürülmekte ve o bölgelerde yaşam alanları oluşturulmaktadır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ