Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,05

Simental Sığır (inek) özellikleri

Simental Sığır (inek) özellikleri
  • 19.07.2015

Dünyanın önemli sığır türlerinden bir tanesidir. Dünyada birçok ülkeye yayılım göstermiştir. Gerek et verimi gerekse süt verimi açısından önde gelen ırklardan bir tanesidir. Simental ırkına ayrıca “Sarı alaca” ismi de verilmektedir.

Simental ineklerin anavatanı İsviçre’dir. İsviçre ülkesinden dünyanın birçok ülkesine yayılmış bir sığır ırkıdır.

Simental-2Simental ineklerin özellikleri nelerdir?

Simental inekler dünya üzerinde hem sütü hem de eti için beslenen bir inek türüdür. Bu nedenden dolayı Simental ineklere “kombine ırk” denilmektedir.

Simental ineklerin renkleri genel itibari ile iki renkte olup, ya beyaz ile sarı veya beyaz ile kırmızı renktedir. Yani kırmızının tonları ile beyaz renkli bir inektir. İki renkten oluşmasına karşın özellikle baş kısımları beyaz renklidir.  Özellikle alın ve kirpikleri tamamen beyazdır.

Simental inekler boynuzlu inek türlerindendir. Gerek dişilerinde gerekse erkeklerinde boynuz bulunmaktadır.

Simental Erkek (Simental Boğa)Simental sığırlarda erkekleri ile dişileri arasında büyüklük yönünden oldukça belirgin fark bulunmaktadır. Örneğin erkeklerin ağırlığı ortalama olarak 1200-1300 kilogram arasında bir ağırlığa sahip iken dişilerde bu ağırlık ortalama 750 kilogram civarındadır.  

Simental inekler süt veriminin yanında et verimi de iyi olan türlerden bir tanesi olduğundan bahsetmiştik. Bu tür ineklerin canlı ağırlıklarının %60’ı oranında et verimi bulunmaktadır. Et kalitesi yüksektir. Ayrıca lezzetli bir eti vardır.  Özellikle Afrika ve Avrupa ülkeleri Simental inekleri süt veriminden ziyade et verimi nedeniyle tercih etmekte ve yetiştirmektedir. Bu kıtalarda bulunan ülkelerde eti için beslenen bir sığır türüdür.

Simental inekler süt verimi açısından da iyi olan bir ırk olduğundan yıllık süt verimi yaklaşık olarak 6000 litre civarındadır.

Simental-2Simental ineklerin sütleri yağ oranı bakımından yağlı sütler arasındadır. Yaklaşık olarak %4 civarında bir yağ oranına sahiptir. Simental ineklerinin sütleri protein oranı açısından ise %3,5’lik bir değere sahiptir. Simental ineklerin süt kalitesi süt verimi yönünden dünyanın en verimli ineği olarak kabul edilen holstein ineklerine göre daha yüksek bir değere sahip bulunmaktadır.

Simental inekler birçok hayvan yetiştiricisi tarafından tercih edilen inek türlerinden bir tanesidir. Çünkü simentaller bulundukları iklim şartlarına kolay adapte olan hayvanlardır. Hastalıklara karşı oldukça dayanıklı olan bir türdür. Döl verimi yüksek türlerden bir tanesidir. Yukarda belirtmiş olduğumuz gibi bu avantajlarının yanında süt ve et verimi açısından iyi olmaları sebebiyle en çok tercih edilen inek ırklarından bir tanesidir.

Simental inekler gerek et verimi gerekse süt verimini artırmak amacıyla birçok ülke tarafından melezlenme uygulanan ineklerden bir tanesidir. Özellikle holstein inekler ile melezlenmesi oldukça iyi sonuçlar vermiştir.  Zaten simental inekler melezlemeye en uygun ineklerden bir tanesidir.

Simental inek ırkı aynı zamanda uzun ömürlü inek ırklarından bir tanesidir.

Simental ineklerin en çok beslendiği ülkeler Avustralya ve Almanya gibi ülkelerdir. Bu ülkelerde bu sığır türü oldukça yaygın olarak beslenmektedir.

Simental-1Ülkemizde ise genel olarak İç Anadolu bölgesi ve Doğu Anadolu bölgesi Simental yetiştiriciliği açısından diğer bölgelere nazaran daha öndedir.

Ülkemiz arada sırada simental inek ithal ederek bu ırkın ülkemizde yaygınlaşmasını sağlamak istese de ithal edilen ineklerden sonra gelen türler eski türlerdeki özellikleri taşıyamamakta ve simental özellikleri kaybolmakta veya bozulmaktadır.

Simental ineklerinin kötü tarafları var mı? Bunlar nelerdir? Bakalım:

Simental ineklerin genel itibariyle birçok artı özelliğinin yanında çok az eksi özellikleri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise özellikle sıcak bölgelerde göz rahatsızlıklarının (göz kanseri) çok yaygın olmasıdır bunun haricinde önemli bir eksi tarafı bulunmamaktadır.

Yararlanılan Kaynaklar:

esk.gov.tr (et ve süt kurumu resmi web sitesi)

tarimtv.gov.tr

tarim.gov.tr (Tarım Bakanlığı resmi web sitesi) 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Mehmet özer diyor ki:

    İyi idare eder inşallah

  2. Ramazqn diyor ki:

    S.a bir konuda yardımcı olurmusunuz ineklerimiz 50 ila 70 gün arası bogursak liga geliyo fakat bazı ineklerimizde dol tutmamasi var bunun nedenleri nelerdir

  3. fadime diyor ki:

    yerli ineklerimize ne oldu?neden ithal hayvan yetiştiriyoruz…

YORUM YAZ