Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Şii nüfusun en çok olduğu ülkeler hangileridir?

Şii nüfusun en çok olduğu ülkeler hangileridir?
  • 05.01.2016

Dünya üzerinde birçok Müslüman ülke bulunmakta olup bu Müslüman ülkelerinin neredeyse tamamında hem Sünni hem Şii Müslümanlar bulunmaktadır.

Dünya üzerinde bulunan Müslümanların büyük çoğunluğu Sünnilerden oluşmaktadır. Dünya üzerinde yaşayan Müslümanların günümüz itibarıyla toplam nüfusunun %85’lik kısmı Sünni iken %15’lik kısmı Şii’dir.

Konumuz anlatılırken en yüksek değerlerde olan ülkeler baz alınarak anlatılacaktır.

Dünya üzerinde bulunan ülkelerde oransal olarak Şii nüfusu nedir hangi orana tekabül etmektedir?

 İran ülkesii1-İran (%85)

Toplam nüfusunun yaklaşık olarak %85’lik kısmı Şii nüfusa sahip olan ve dünya üzerinde bulunan ülkeler içinde nüfusa oransal dağılım olarak en yüksek oranda Şii oranına sahip iki ülkeden birisi olup diğeri ise aşağıda vermiş olduğumuz gibi Azerbaycan ülkesidir. 

2-Azerbaycan (%85)

Şii nüfusunun en yüksek oranda olduğu bir diğer ülke Azerbaycan ülkesi olup nüfusunun yaklaşık olarak %85’lik kısmı Şii’dir. İran ile birlikte Şii oranının en yüksek olduğu iki ülkeden birisidir.

3-Bahreyn (%70)

Bahreyn çok küçük bir ülke olmasına rağmen ülke nüfusunun %70’i civarında Şii olan ve Şii nüfusunun ülke nüfusuna göre en yüksek oranda olduğu 3. Ülke konumundadır.

4-Irak (%65)

Irak yine Şii nüfusunun ülke nüfusuna oranla yüksek olduğu ülkelerden bir tanesi olup, nüfusa göre en yüksek oranda Şii nüfusuna sahip dünyadaki 4. Müslüman ülkedir.

5-Lübnan (%50-55)

Lübnan ülke içerisinde Şii nüfusun Sünni nüfusa oranla daha çok olduğu ülkelerden bir tanesi olup dünya üzerindeki Müslüman ülkeler arasında Şii nüfusun daha çok olduğu 5 ülkeden birisi konumunda bulunmaktadır.

Yemen6-Yemen (%42)

Yemen ülkesi Şii nüfusunun yine oransal olarak Sünni nüfusu kadar olmasa da çok olduğu ülkelerden bir tanesi olup, yukarda verdiğimiz gibi ülke nüfusunun %42’lik kısmı Şii’dir.

7-Kuveyt (%35-36)

Kuveyt ülkesinin nüfus olarak yaklaşık olarak %35-36’lık kısmı Şii’dir.

8-Pakistan (%30)

Pakistan ülkesinde yaşayan Müslümanlar %30’luk kısmı Şii’dir.

Oransal olarak Müslüman ülkelerde yaşayan Şii oranının Sünni oranına göre en yüksek olduğu ülkeler yukarda vermiş olduğumuz ülkelerdir.

Şimdi Sayısal olarak Şii nüfusun en çok olduğu ülkeler sırasıyla verilecektir.

İran ülkesiŞii nüfusunun en çok olduğu ülkeler hangileridir?

1-İran

Yaklaşık olarak 60-65 milyon aralığındaki Şii nüfus ile dünyada en çok Şii nüfusun yaşadığı ülkedir

2-Pakistan

50-55 Milyon Şii nüfusu ile Dünya üzerinde en çok Şii’nin yaşamış olduğu ikinci ülke konumundadır

3-Hindistan

30-35 milyon Şii’nin yaşadığı Dünya üzerinde en çok Şii nüfusunu barındıran üçüncü ülke konumundadır

4-Türkiye

Tam olarak sayısı bilinmemekle birlikte Şii (Alevi) nüfusunun en çok olduğu 4. Ülke konumundadır. Ülkemizde yaklaşık olarak 18-20 milyon civarında Şii (Alevi) olduğu tahmin edilmektedir

5-Irak

Irak nüfus olarak Şii nüfusunun en yoğun olduğu 5. Ülke konumunda olup yaklaşık olarak 18 milyon civarında Şii nüfus bulunmaktadır

6-Yemen

Yaklaşık olarak 8-9 milyon civarında Şii Müslüman bulunduğu bilinmektedir.

Azerbaycan7-Azerbaycan

Yukarda belirtmiş olduğumuz gibi ülke nüfusunun büyük çoğunluğunun Şii olduğu iki ülkeden bir tanesi olup yaklaşık olarak 7-8 milyon civarında Şii yaşamaktadır.

8-Bangladeş

Şii nüfusunun en çok olduğu diğer bir ülke ise Bangladeş olup oran olarak Şii nüfusu oldukça az olmasına karşın ülke nüfusunun çok olmasından dolayı yaklaşık olarak 7-8 milyon civarında Şii nüfus bulunmaktadır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ