Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Sıfır nedir? Sıfır sayısının özellikleri nelerdir?

Sıfır nedir? Sıfır sayısının özellikleri nelerdir?
  • 07.12.2015

Sıfır sayısı veya sıfır rakamı, rakamlar ya da sayılar içerisinde en önemli olanıdır desek yanlış olmaz herhalde. Bu rakam bazı özelliklerinden dolayı diğer sayılardan ve rakamlardan ayrılmaktadır. Özellikle rakamlar içinde diğer önemli sayı olma konumunda bulunan “1” sayısı da ne denli önemli bir sayı olsa da sıfır kadar tanınmışlığı, özelliği veya başka bir artısı bulunmamaktadır.  Şu bilgiyi de artı bir bilgi olarak vermemizde fayda olacaktır. Örneğin ülkemizde ve bazı alanlar da en çok kullanılan rakamlardan olan “Roma Rakamları”nda sıfır yoktur. Roma rakamları sıfır olmayan rakamlardan veya sıfır sayısını kullanmayan rakamlar bütününden oluşmaktadır. 

Sıfır ile ilgili olarak çoğunu belki de bildiğimiz bazı özelliklere yer verelim. 

Sıfır rakamı-1Sıfır (0) sayısının özellikleri nelerdir?

-Sıfır sayısı hepimizin bildiği gibi “0” şekli veya simgesi ile gösterilmektedir.

-Yine sıfır rakamı rakamlar içinde en çok kullanılan rakamdır. Özellikle para birimleri ve çok yüksek sayılarda çok sayıda sıfır kullandığını bilmekteyiz. Örneğin birçok ülkenin parasal değerleri çok sıfırlı değerler içermektedir. Net olarak sıfırın en çok kullanılan sayı olduğunu söylememiz doğru olacaktır.

-Yokluğu temsil eden sayısıdır.

-Değersizlik veren sayı olması sebebiyle özellikle bir kişiye karşı söylendiği zaman hakaret anlamı kazanan bir sayıdır.

Harezmi-Sıfır rakamını ilk kullanan kişi özellikle Müslümanlar tarafından tanınan ünlü bilim adamı, matematikçi, coğrafyacı ve gökbilimci olan Harezmî olarak birçok kaynakta gösterilmekte ise de aslında sıfır benzeri ve sıfırın yerini tutan bazı sembollerin kullanılması Milattan Önceki yıllara değin uzanmaktadır.  Örneğin sıfırı bir sembol olarak ilk kullanan medeniyet olarak Mısırlılar gösterilmekte ve tarihinin Milattan Önce 3000’li yıllara uzandığı bilgisi de kesin olmayan bilgiler arasındadır. Bunun haricinde çeşitli dönemlerde sıfırın yerini tutan şekiller ve sembollerin de kullanıldığı yine çeşitli kaynaklar da geçmektedir.

-Dilimiz de geçen “sıfır” kelimesi ise Arapçadan dilimize geçmiştir. Arapçada ki karşılığı “sifr” dır. -Sıfır rakamı birçok alanda ve birçok yerde başlangıcı simgelemektedir. (Örneğin Sıfır aynı zamanda Hazreti İsa’nın doğum tarihi olarak kabul edilir ve Miladi takviminde başlangıcıdır gibi)

-Sıfır aynı zamanda nötr bölgeyi temsil etmektedir. 

500 kentilyonMatematik olarak sıfır sayısının özellikleri nelerdir? Sorusunun cevabına bir bakalım.

-Sıfır (0): Toplamanın ETKİSİZ ELEMANI,

-Sıfır (0): Çarpmanın YUTAN ELAMANI,

-Sıfır (0): Bölme’de TANIMSIZ’dır.

-Sıfır (0) doğal sayıdır.

-Sıfır (0) aynı zamanda bir tamsayıdır.

-Sayı doğrusunda sıfırın sağı artıyı, solu eksiyi gösterir. (değer olarak) 

Sıfır sayısı tek sayı mıdır? Yoksa çift sayı mıdır?

Matematikte sıklıkla duymuş olduğumuz sorulardan bir tanesi olan sıfır sayısı tek midir? Yoksa çift midir? Sorusu süregele devam eden bir soru olmasına karşın genel kanı ve son olarak konan bilgiler ışığında “0” rakamı çift sayı olarak kabul görmüştür. Fakat halen bu sayı için kullanıldığı yere göre çift veya tek sayı olabilir diye görüşte bulunan kişiler de mevcuttur. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Merve diyor ki:

    Çok yardımcı oldu.

YORUM YAZ