Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Şeyh Bedreddin kimdir, Şey Bedrettin İsyanı nedir, özellikleri nelerdir?

Şeyh Bedreddin kimdir, Şey Bedrettin İsyanı nedir, özellikleri nelerdir?
  • 16.01.2016

Şeyh Bedreddin isyanı Osmanlı imparatorluğunda görülen en önemli ve en çok bilinen isyanlardan bir tanesidir. Özellikle Osmanlının kuruluş döneminde görülen en önemli halk isyan diyebiliriz. İlk Olarak Şeyh Bedreddin hakkında biraz bilgi verdikten sonra bu isyan hakkında bazı bilgiler ve özellikler liste halinde verilecektir.

Şeyh BedrettinŞeyh Bedrettin kimdir?

Şeyh Bedrettin “Şeyh Bedreddin Mahmud veya Simavnalı Bedreddin” olarak kaynaklarda geçen 1359 yılı ile 1420 yılları arasında yaşamış. İslâm tasavvufunun Vahdet-i Vücud okuluna mensup Osmanlı mutasavvıfı’dır.

Şey Bedrettin aynı zamanda filozof bir kişi olarak tanımlanmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunda Kazaskeri olarak görevde bulunmuştur. (Kazaskeri ile ilgili sitemizde ayrıca bir konu bulunmakta olup kim olduğu ve ne görevler yaptığı konusunda detaylı bilgi almak için bakılabilir)

Şeyh Bedrettin’in ayrıca birçok eseri de bulunmaktadır.

Celali İsyanları-1Şeyh Bedrettin İsyanı özellikleri nelerdir?

-Şeyh Bedrettin ilim ve erdemli bir kişi olarak tanınmasından dolayı Musa Çelebi tarafından 1411 yılında Kazasker olarak atanmıştır.

-Şey Bedrettin’in kazaskerlik görevi Çelebi Mehmed’in tüm kardeşlerini yenerek tek başına Osmanlı İmparatorluğunun başına geçmesi ile birlikte sona ermiştir. 1413 yılında Mehmet Çelebi Şeyh Bedrettin’in kazaskerliği görevine son vermiştir. Fakat görevden alınmasına rağmen maaş bağlanmıştır.

-Şeyh Bedrettin’in eski müritlerinden olan Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal ayrı yerlerde olmak üzere toplam 3 ayrı yerde isyan girişimlerinde bulunduğu bilgisi yer almaktadır. Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal ayaklanmalarının bastırılması ile birlikte Şeyh Bedrettin tarafından çıkarıldığı bilinen üçüncü isyanda hem etrafında bulunan kişilerin terk etmesi hem de yaşanan fazla büyük olmayan bir çatışma sonunda Şeyh Bedrettin yakalanarak Padişaha götürülmüş ve burada yargılandıktan sonra 1420 yılında İdam edilmiştir.

Celali isyanları-3Şeyh Bedrettin İsyanı ve Şeyh Bedrettin bazı önemli bilgiler ise şunlardır:

Şeyh Bedrettin hakkında ölümünden çok sonraları ve günümüze yakın zamanlarda birçok kişi ve yayıncı tarafından kitaplar yazılmış eserler verilmiştir.

Ayrıca Şeyh Bedrettin’in yazmış olduğu bazı eserler de basılmıştır.

Şeyh Bedrettin’in en iyi korunmuş ve saklanmış olan aynı zamanda en iyi bilinen yapıtı Varidat’tır.

Hatta eserlerinden bazıları kaybolmuş ve gizlenmiştir.

Yaklaşık olarak 28 veya 38 arasında eseri bulunduğu bilgisi bulunmasına karşın çok az eser günümüze kadar kalmayı başarmıştır.

Hatta bazı eserleri günümüze yakın bir tarihte Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlandığı bilgisi bulunmaktadır.

şeyh bedreddin ve varidatŞeyh Bedrettin’in en önemli eserleri nelerdir?

Varidat

Camiu’l-fusulin

Çerağu’l-fütuh

Nurü’l-kulub

Letai’fü’l-işarât

Meserretü’l-kulûb

Ukudü’l-cevahir

Teshil

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Enes diyor ki:

    neden en başa saçma bi açıklama koydun acaba sorabilirmiyim en başa konuyu koysan olmazmıydı boku bokuna yazdım ordakileri

YORUM YAZ